Avrupa Güzeli Karadağ’ın Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Adresi

Balkan Rüyası ve Orta Avrupa turu ile ziyaret edebileceğiniz Karadağ, görkemli dağları, nefes kesen plajları ve samimi insanların yaşadığı küçük şehirleriyle sizi içten bir sıcaklıkla karşılayan ve kendisine hayran bırakan bir ülke. İnsanların olduğu gibi kaldığı keyifli ve büyüleyici bir destinasyon olan Karadağ, Avrupa'nın en muhteşem sahil manzaralarını barındıran kıyıları, kristal berraklığındaki suları, kültürel zenginliği, gösterişli Ortodoks manastırları, süslü Katolik kiliseleri ve zarif camileriyle kesinlikle en az bir kez ziyaret edilmeli.

1. Budva

İsmi, çoğunlukla efsanevi başkan Tito ile anılan Budva’nın uzun sahil şeridi, 1960’ların lüks otelleri ile çevirili. Günümüzde inanılmaz bir turist akınına uğrasa da sahil şeridinin en sonunda bulunan Venetian City halen sakin sokaklara ve gezmesi çok keyifli dükkanlara sahip. Budva’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında meşhur kale ve meydanda yan yana duran iki Ortodoks ve iki Katolik kilisesi var. Tüm Karadağ’da görebileceğiniz en güzel plajlardan biri olan Morgen, şehir merkezine de sadece 1 km uzaklıkta bulunmasının yanında ulaşım için tek yol olan dar patika sayesinde aşırı kalabalığın akınına pek uğramıyor. Yeme içme konusunda biraz daha farklı bir yer arıyorsanız, yerel rock gruplarının sahne aldığı Budva Beer & Bike Club’ı deneyebilirsiniz.

2. Kotor

Uzun zamandır dünyanın dört bir yanından akın akın gelen turistler bile Kotor’un başlı başına şaheser bir şehir olduğunun en açık göstergesi. Boka Körfezi’nin eşsiz ve sürreal atmosferinde, adeta zamanın bir köşesinde takılıp kalmış gibi hissettiren Kotor, antik efsanelerin ve inanılmaz hikayelerin doğduğu yer. Siyah dağların arasında gizlenmiş şehrin nefes kesici güzellikteki merkezi, Arnavut kaldırımları ile bezenmiş bir labirente benziyor. Yanınıza fotoğraf makinesi almadan asla dışarı çıkmayın çünkü Kotor ve Boka Kotorska Körfezi hayatınızda görebileceğiniz en güzel yerlerden biri olacak!

3. Tara Kanyonu

Tara Nehri üzerinde 150 metre yükseklikteki köprüsü ise dünyanın en güzel kanyonlarından biri olarak gösterilen Tara Kanyonu, çam ağaçları, nefis gölleri ile tam bir görsel şölen. 82 kilometre uzunluğuyla dünyanın en derin ve geniş vadilerinden biri olan Tara, Durmitor Ulusal Parkı içerisinde yer alıyor. Adrenalin sevenler ise, UNESCO’nun Dünya Mirası listesine aldığı Tara Kanyonu’nda mutlaka zip-line deneyimi yaşamalı!

4. Ulcinj

Neredeyse tamamen dağlık olan ve %90 oranında Arnavut şehri olan Ulcinj, çok güzel bir şehir merkezine sahip. Görülebilecek yerler arasında Bregut Camii ve hemen yanındaki Osmanlı tatlarını bulabileceğiniz yiyecek pazarı geliyor. Yemek yemek için şehrin ana merkezine bakan bir balkona sahip Bazar’a gidebilirsiniz. Her sabah balığa çıkan üç kardeş tarafından işletilen Bazar, oldukça keyifli bir yer. Şarap severler ise mutlaka Vinarija Milovic’e uğramalı. Zira şehrin kuzey doğu tepesinde yer alan Vinarija Milovic, Karadağ’ın en önemli şarap üreticilerinden biri.

5. Sveti Stefan

Karadağ’daki en meşhur ve en prestijli yerlerden biri olan Sveti Stefan Budva’dan sadece 15 dakika uzaklıkta bulunuyor. Küçücük bir ada olan Sveti Stefan, Karadağ kıyılarının biraz açıklarında yer alıyor.  Eskiden basit bir balıkçı köyüyken günümüzde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek lüks bir tatil merkezine dönüşen ada, anakaraya dar bir köprü ile bağlı. Bir araya toplanmış ve yan yana dizilmiş gibi duran taş evler, adanın üzerinde çok güzel bir görüntü oluşturuyor.  Adanın atmosferi eski ve zarif kavramlarının muhteşem bir harmanı.

Adriyatik Denizi’nde yer alan bir Balkan ülkesi olan Karadağ, çarpıcı dağ manzaralarına, muazzam sahillere, tarihi anıtlara ve pastoral kasabalara sahip. Avrupa Rüyası ile ziyaret etmenin keyfini çıkarın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP