24 Saatte Dublin Nasıl Gezilir?

İrlanda’nın başkenti ve en büyük şehri Dublin, ülkenin doğusunda, Liffey Nehri'nin ağzında yer alıyor. Viking yerleşimlerinin merkezi olarak kurulan şehir, Orta Çağ’dan bu yana İrlanda’nın başkenti. Yılda dört milyondan fazla ziyaretçisiyle, Paris ve Londra’nın ardından Avrupa’da en çok ziyaret edilen başkent olan Dublin, BBC’nin Avrupa genelinde uyguladığı ankete göre Avrupa’nın yaşanacak en iyi başkenti, İrlanda ise Avrupa’nın en mutlu ülkesi seçildi. Canlılığı, gece hayatı ve turistik mekanları ünlü kent, ülkenin uluslararası ziyaretçiler için en popüler giriş noktası.

Grafton Street’te sokak sanatçılarının ezgilerini dinleyin

Grafton Street (Grafton Caddesi), Dublin'in en pahalı alışveriş caddelerinden olsa da aynı zamanda kentin en canlı ve en hareketli bölgesi. Kuzeydeki Liffey Nehri'nin üzerinde uzanan O’Connell Köprüsü, Grafton Caddesi'ni popüler bir yürüyüş yolu ve sokak sanatçılarının en iyi performanslarını sergiledikleri lokasyon haline getiriyor. Nassau Caddesi'nden College Green'e kadar olan bölüm hariç yayalar için ayrılan caddede, çoğu zaman mızıkacılara eşlik eden kemancılar ve yerel İrlandalı gruplar görebilirsiniz. Kuzeyden güneye uzanan ve Dublin'in merkezindeki park St. Stephen’s Green ile sona eren Grafton Street’in kuzey ucuna doğru devam ederseniz, popüler bir yer olan Temple Bar'da olabilir ve nefis bir İrlanda birası içebilirsiniz.

Liffey Nehir turu yapın!

Dublin’in mimarisini Liffey Nehri üzerindeki 48 kişilik bir tekneden izlemek ve bol bol fotoğraf çekmek nefis bir seçim! Kentin tarihi boyunca 1000 yıldan daha uzun süre önce Vikinglerin ilk gelişinden, 18 ila 20 yüzyıllar arasında Dublin'in genişleme ve düşüşüne dek yaşanan gelişmeleri anlatan bir rehber ile harika bir Dublin turu yapabilirsiniz. Yaklaşık 45 ila 60 dakika süren Liffey Nehir turlarında muazzam manzaranın yanı sıra Royal Canal'ın hikayesinden, Dublin'in merkezi O'Connell Street'in yeniden tasarlanmasının bir parçası olan Işık Anıtı'na (Spire of Dublin) dek pek çok kent bilgisine sahip olacaksınız.

Dubh Linn Gardens’ın Kelt tasarımı çakıl yolunda yürüyün

Asma köprüleri ve hendekleri bulunmayan, tipik bir İrlanda kalesi olmaktan uzak Dublin Kalesi’nin hemen arkasında bulunan Dubh Linn Gardens (Dubh Linn Bahçeleri), ilk oluşturulmaya başlandığında büyük bir havuz üzerinde düzenlenmişti. Dublin ismi de zira, “siyah havuz” anlamına gelen “Dubh Linn” kelimesinden geliyor. Günümüzde bahçenin Kelt tasarımı olan ana çakıl yolunda yürüyebilir, modern heykellerin kenarına dizili ahşap banklarında oturup gezintinin yorgunluğunu çıkarabilirsiniz.

Porterhouse'da Sip Irish Beer tadın

Dublin'in en eski mikro brewpub'u olan Porterhouse, İrlanda’da yerel ve dünya bira seçkilerini tadabileceğiniz en büyük mekân. Ahşap panelli tavanın altındaki kalın ahşap masalardan birinde veya bar boyunca ahşap bir tabure oturun. Ek kimyasallar içermeyen, en iyi taze, yerel ve pastörize edilmemiş biranın üretildiği Porterhouse’da hafif bira için Chiller Lager, koyu bira için de acı tatlı Wrasslers XXXX Stout deneyebilirsiniz. Porterhouse'da ayrıca haftanın 7 gecesi canlı müzik yapılıyor.

Trinity College'da Kells Kitabı’nı inceleyin

Kells Kitabı, 1592'de Dublin'in en eski üniversitelerinden biri olan Trinity Koleji'nin Eski Kütüphanesi'deki loş ışıklı Hazine Odası’nda bulunuyor. 9.yüzyıl keşişleri tarafından süslü el yazması Latince İncilleri de görebileceğiniz kolejde, eğer merakınız varsa, Trinity’deki sakin kampüsün merkezine gidip Hazine Odası’nı ziyaret edebilirsiniz. Kells Kitabı, haftanın 7 günü sergiye açık. Yaklaşık 200.000 kitaba ev sahipliği yapan kütüphanenin üst katındaki Long Room'u da mutlaka gezin.

Bir zamanlar İngiliz imparatorluğun ikinci şehri olan Dublin, her zaman oldukça kozmopolit olan bakış açısını korudu ve son 20 yıl içerisinde de bu çok kültürlü kültürle kente gelen herkesle kucakladı. Tüm ekstra turlar dahil, 10 gün boyunca 5 ülke ve 15 şehir ziyaret edebileceğiniz Avrupa Rüyası'nın Büyük Britanya turu ile konaklamalı olarak Dublin’i gönlünüzce gezebilirsiniz!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP