24 Saatte Floransa Nasıl Gezilir?

Avrupa’da Rönesans'ın doğduğu yer olan Floransa, yaratıcılık, sanat ve estetiğin bir araya geldiği zarif bir İtalyan kenti. Floransa’yı bir kez gördükten sonra, daha yaratıcı bir hayat sürmenize yol açan beklenmedik harikaları zihninize doldurup bol bol ilham alarak dönüyorsunuz evinize. Bir gün bile olsa burada geçirdiğiniz zaman, bir hafta da olsa Floransa, her seyahat severin hayatının bir döneminde kesinlikle görmesi gereken bir şehir.

Güne Galleria dell ’Academia’da başlayın

Güne, Michaelangelo’nun dünyaca ünlü Davud Heykeli’ne ev sahipliği yapan Galleria dell ’Academia’da başlayın ki turist kalabalığına kalmayın. Saat 08:15'te açılan müzeye varmadan önce, yakınlardaki bir kafede kahve ve tatlı alıp bu güneşli, sımsıcak kentin parlak sabahını selamlayın. Müzeye girdiğinizde 16.yüzyıl İtalyan en iyi bilinen eserlerinden Giambologna’nın Sabineli Kadının Kaçırılması çalışmasını görün. Ardından nefesinizi tutmaya hazır olun, zira işte karşınızda her yıl 8 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen ve ünü hiç de azalacağa benzemeyen büyüleyici Davud Heykeli!

Duomo Katedrali’ne hayran olun

Galleria dell ’Academia’ya kısa bir yürüme mesafesinde yer alan Duomo Katedrali, Floransa’nın en ünlü ve en büyük dini mekânı. Floransa Katedrali veya Santa Maria del Fiore olarak da bilinen, 1296-1436 arasında inşa edilen katedral, 1296'da antik Santa Resparata Kilisesi'nin yerine inşa edilen geç gotik mimari özelliklerine göre tasarlanmış fakat renkli mermer cephe kaplamalarıyla romanesk üslubu da çağrıştıran güzeller güzeli bir yapı. Saat 10.00’da açılan ve girişi ücretsiz olan yapıdan şehrin panoramik manzarası için 414 adımlık merdiveni kesinlikle tırmanmaya değer!

Galleria degli Uffitzi’yi gezin

Sanat tarihine kronolojik bir övgü gönderen ve en büyük Rönesans tabloları koleksiyonuna ev sahipliği yapan Galleria degli Uffitzi'ye gitmeden önce Duomo'nun eşsiz mermer dış cephesine hayran olduğunuzdan emin olun. Bu müzede birkaç saat ayırabilirsiniz zira müzenin rehbersiz gezilmesi çok zor. Neyse ki profesyonel rehberlik hizmeti ile yola çıktığınız Avrupa Rüyası sayesinde böyle bir derdiniz olmayacak! Turunuzun başlaması için beklerken, atıştırmalık sandviçlerden alabilirsiniz. Botticelli'nin Venüs'ün Doğumu'nu veya DaVinci ve Michaelangelo'ya adanan odaları gördüğünüzde, Floransa hayranlığınız katlanacak.

Ponte Vecchio’yu boydan boya yürüyün

Palazzo della Signoria'dan ayrılırken 1345 yılında inşa edilen Ponte Vecchio üzerinde bir yürüyüşe çıkabilirsiniz zira bu köprü, Medici Ailesi’nin Palazzo Pitti ile Palazzo Vecchio arasındaki seyahatlerini halka gözükmeden yapabilmeleri için inşa edilmiş. Kuyumcu ve saat mağazaları ile dolu Ponte Vecchio, 2. Dünya Savaşı sırasında kentte yıkılmayan tek köprü olma unvanını taşıyor. Aynı zamanda da Arno Nehri üzerine inşa edilenlerin en eskisi.

Piazalle Michelangelo'da günbatımını izleyin

İşte geldik muazzam bir Floransa turunun sonuna. Şehrin üzerinde gün batımını görmek için en iyi yer, aynı zamanda nehrin bu yakasında bulunan Piazalle Michelangelo. Bu eşsiz manzarayı nefis İtalyan gelato’su ile taçlandırabilirsiniz. Gününüzü Duomo üzerinde gün batımını izleyerek bitirin ve lezzetli bir İtalyan yemeği için mekân arayışına başlamadan önce bu şehrin yaratıcı gücüne şapka çıkarın.

Otobüsle Avrupa turunun İtalya ayağının en sanat kokan kenti olan Floransa’da 24 saat size yetmediyse, bir kez daha gelmeyi ve kenti sindirerek ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Emin olun buna değer!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP