Alsace Şarap Yolundaki En Güzel Kasabalar

 Strasbourg'dan Mullhouse'a  uzanan Alsas Şarap Yolu, Fransanın en eski turistik rotalarından birisi. Üzüm bağlarıyla bezenmiş rota üzerinde şarap üreten 70 tane köy bulunuyor. Birçok geleneksel kasabayı, şarap mahzenlerini bisikletle veya yürüyerek keşfetmek mümkün. Bu kasabalar üzerinde özellikle Eguisheim, Kaysersberg, Ribeauville, Riquewihr, Colmar ve Obernai dikkat çekiyor.

Alsas Şarap Rotası kuzeyde Marlenheim’dan başlayarak güneyde Thann ve doğuda Mulhouse’a kadar uzanaan çoğunlukla kırsal bölgelerden geçiyor. Kusursuz bir biçimde korunmuş olduğundan Orta Çağ'ın atmosferini sizlere hissettiriyor.

avrupa-ruyasi-otobusle-avrupa-turu-fransa-alsas-loren-colmar

Alsace Şarap Yolu en güzel kasabalar

Colmar

Alsace denince akla gelen ilk yer Colmar'dır. Şarap yolunun kalbi diyebileceğimiz bir Orta Çağ şehri olan Colmar bir günde 3-4 saat içerisinde rahatlıkla gezebileceğiniz bir yer. Colmar'da görmeniz gereken ilk yerlerden bir tanesi, eskiden balıkçıların yaşamış olduğu renkli evlerle bezenmiş Petite Venise. Bir diğeri Özgürlük anıtının tasarımcısı olan Frederic Bartholdi’nin birçok eserini görebileceğiniz Bartholdi Müzesi.

alsas-loren-kasabaları-fransa-Riquewihr

Riquewihr

Alsace'nin masallardan fırlamış bir diğer köyü Riquewihr. Colmar'dan 20 dakikalık uzaklıkta olan köy, eski tip evleri, üzüm bağları ve samimi havasıyla sizi kendine çekiyor. Yine burada ada şarap tadımı yapmanız mümkün. Ayrıca hediyelik eşya alabileceğiniz bir çok dükkan da var.

fransa-alsas-gezilecek-yerler-eguisheim

Egusheim

2013 yılında Fransa’nın en güzel köyü seçilen Egusheim, Alsace'nin en şirin köylerinden bir tanesi. Colmar'dan yarım saat uzaklıkta yer alan köyde, şarap tadımı yapabileceğiniz ve lezzetli Alsace atıştırmalıklarını deneyebileceğiniz birçok yer mevcut. 1 saatte rahatlıkla gezebilirsiniz.

/alsas-loren-kasabaları-fransa-ribeauville

Ribeauville

Orta Çağ mimarisini dolu dolu görebileceğiniz Alsace'nin bir diğer şirin kasabası Ribeauville. Çiçeklerle bezenmiş balkonlar ve rengarenk evleriyle oldukça cazibeli yapıya sahip köyün sokaklarında muhakkak gezmelisiniz. Ribeauville Alsace şaraplarını en uygun fiyatlara alabileceğiniz köylerden biri.

alsas-loren-kasabaları-fransa-obernai

Obernai

Eski Alsace’tan izler taşıyan Obernai, diğer köylere oranla bir tık daha büyük. Diğer köylerle benzer mimariye sahip Obernai, restore edilmiş Ortaçağ ve Rönesans evlerinin en güzel örneklerine sahip.

alsas-loren-kasabaları-fransa-okaysersberg

Kaysersberg

Ortaçağ'ın çekici mimari yapısı, çiçek bezeli balkonlar ve üçgen tip evler Kaysersberg'de de mevcut. Turistik spot noktaları bulunan Kaysberg'de fotoğraf çekmeden dönmeyin.

Katılacağınız Avrupa Rüyası otobüsle Avrupa turlarında göreceğiniz Alsace Şarap rotası üzerindeki bu köyleri doya doya gezmeden, şarapların tadına bakmadan dönmeyin. Kendinizi buram buram kokan Orta Çağ atmosferine bırakın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP