AMSTERDAM YEME İÇME & ALIŞVERİŞ REHBERİ

Bir şehri gezerken ayrı ama yazmayı sevdiğim en güzel kısım bu. Farklı tatlar denemek her zaman için ilgimi çekmiştir zaten. Çok uzatmadan hemen rehberimizi yazmaya başlıyorum.

Diğer bir sokak lezzeti, Stroopwafel. Normal waffle canım işte demeyin. Çünkü biraz daha farklı! Bizdekilere sadece çikolata sosu koyulurken burada sıcak reçel tadında şuruplar ekleyebiliyorsunuz. Yalnız her sokakta bulacağınız bizim bildiğimiz waffle’lar da bulunuyor elbette.

Omelegg, isminin de hepimize çağrıştırdığı gibi bir omlet restoranı burası. Sabah kahvaltı saatinde tercih edilen bi mekan olsa da siz gün içinde uğrayıp güzel ve lezzetli omletler yiyebilirsiniz. Café de Jaren, kanal kenarında yer alan, manzarası güzel olan bir restoran burası. Akşam yemeği için tercih edilebilir. Ayrıca fiyatları da gayet uygun.

Bierfabriek, Dam Meydanı’na çok yakın olan bu mekan kendi birasını üretiyormuş. İçerisi çok güzel ayrıca nefis soslu tavukları var. Ayrıca ilginç bir şey daha; restoranın tam ortasına bir çuval yer fıstığı koymuşlar. İstediğiniz kadar alıp yiyebiliyorsunuz. Ben Türkiye’yi özledim keşke Türk tatları da olsaydı diyenlere müjde! Simit Sarayı ve Güllüoğlu gibi bildik yerleri de Amsterdam’da görebilirsiniz.

Amsterdam Alışveriş
Amsterdam’dan ne alınır? Cevap veriyorum: Amsterdam’ın ünlü peyniri Gouda Peyniri! Etrafta peynir dükkanları görmeniz kuvvetle muhtemel. Hiç çekinmeden içeri girip, alışveriş yapabilirsiniz. Size ikram edilen peynirleri de tatmaktan çekinmeyin lütfen!

Bunun yanı sıra hediyelik eşya için tahta ayakkabı satın alabilirsiniz. Çiçek Pazarı’ndan lale soğanı “mutlaka” alın. Dam Meydanı’nda bulunan De Bijenkorf bir alışveriş merkezi. İçeride mağaza ayrımı bulunmuyor, kat kat kategorilere ayrılmış şekilde. Burada da oldukça fazla seçenek bulunuyor.

Vee işte rehberimizin sonu! Biz gezerken çok eğlendik (hele ben!). Yemeklerin lezzetleri hala damağımda. Umuyorum siz de bizim gibi keyifli bir Amsterdam gezisi yapabilirsiniz. Avrupa Rüyası otobüsle Avrupa turu düzenlemeseydi belki çoook zaman sonra buralara gelip bunları görecektik! Neyse ki ucuz Avrupa turu ararken Avrupa Rüyası’yla tanıştık ve böyle güzel anılarımız oldu.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP