Andorra'yı Ziyaret Etmek İçin 5 Sebep

Güneybatı Avrupa'da, Pirene Dağları'nda Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülke olan Andorra, bir turizm ve vergi cenneti. Başkenti Andorra la Vella olan ülkenin İspanya ile sınırında yer alan Santa Coloma ile Santa Coloma'nın İspanya sınırına doğru olan noktası olan Sant Julia de Loria başlıca önemli şehirleri. Havalimanı ve demiryolu ağının bulunmadığı, Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile dağlarda kıvrılarak ilerleyerek ulaşabileceğiniz Andorra’yı ziyaret etmeniz için pek çok sebep var!

Doğal güzellik ve olağanüstü manzara

Andorra doğal güzellik bakımından o kadar geniş ve çeşitli ki, sınırları içerisinde Valle de Sorteny, Madriu-Perafita-Claror ve Valles del Comapedrosa olmak üzere tam üç doğal park alanı bulunuyor. Ülkenin en büyük parkı Madriu, 40 bin hektarlık devasa alanıyla UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alıyor. Parkın ev sahipliği yaptığı hayvanlar arasında kaya kartalı, sakallı akbaba, kertenkeleler, tilkiler ve hatta kurtlar ve ayılar bulunuyor.

Kendinizi kaybedeceğiniz şirin kasabalar

Andorra turistik bir destinasyon olsa da halen bozulmamış yerel kültürü ve otantikliğini korumayı başarmış küçük kasabalarıyla ziyaretçilerin gönlünü fethediyor. Tüm bir gününüzü bu gizli mücevherleri keşfetmek için ayırabileceğiniz kasabalar arasında Ordino, La Massana, Escaldes ve Pal gibi şirin bölgeleri mutlaka listenize eklemelisiniz. Dar ve kıvrımlı sokaklarını yürüyüp sonunda Saint Clement Kilisesini karşınızda gördüğünüzde hissettiklerinizi anlatmak çok da kolay olmayacak!

Otantik Roma kiliseleri

Andorra La Vella’ya çok yakın olan Santa Coloma Kilisesi, ülkenin Romanesk kiliseleri arasındaki en güzel örneklerden biri. Parlamento binasının hemen bitişiğinde, tam merkezde bulunan Sant Esteve Kilisesi ile Ordino’nun kuzeyinde bulunan Semi de Llorts’un güzelliği ve çekiciliği ile baş edebilecek bir başka kilise görmek biraz zor gibi görünüyor.

Andorra La Vella'da alışveriş

Kış mevsiminde bu küçücük ülkenin turistlerle dolup taşmasının sebebi kış sporları gibi görünüyor olsa da aslında alışveriş, ziyaretçilerin en fazla yaptığı aktivitelerin başında geliyor. Andorra de la Vella’nın her tarafı 5 binden fazla kaliteli mağaza, son moda kıyafetler satan butik ve hipermarketlerle çevrili. Ülkenin alışveriş konusunda tam bir cennet olmasının en önemli sebeplerinden biri de vergiden muaf tutuluyor olmanız. Pyrenees Department Store’da lüks markalardan, tütüne, alkole ve kozmetiğe dek tüm temel ihtiyaçlarınızı bulabilirsiniz.

Renkli gece hayatı

Andorra küçük de olsa hareketli ve canlı gece hayatıyla da küçük bir ülke. Kayak merkezleri ve ülkeyi her yıl yalnız bırakmayan milyonlarca turist sayesinde gece hayatı da inanılmaz renkli. Ana kayak merkezlerinin hemen hepsinin çok canlı ve eğlenceli barları olsa da asıl heyecan Andorra la Vella’nın publarında, barlarında ve DJ’lerin tüm hünerlerini sergiledikleri gece kulüplerinde yaşanıyor.

İber Yarımadası'nda, Batı Avrupa'da Pirene Dağları’nda küçük ve dağlık bir ülke olan Andorra, Fransa’nın kuzeyi ve İspanya’nın güneyi ile kara sınırı bulunan vergi cenneti bir ülke. Otobüsle Avrupa turunun vazgeçilmez alışveriş duraklarından olan Andorra’da alışveriş haricinde de görülecek çok yer var.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP