Antibes’de Yapabileceğiniz En İyi 5 Şey

Cannes Körfezi'nin güneybatısında Cannes ve Nice arasındaki Côte d'Azur'da yer alan bir Akdeniz beldesi olan Antibes, daracık Orta Çağ sokakları, masmavi denizi ve ismi Napolyon Bonapart ile bilinen Fort Carre ile oldukça şirin ve sımsıcak atmosfere sahip. Fransız Rivierası'nın mütevazı olduğu kadar da bozulmamış eski ve güzel kasabası Antibes, Nice’e çok yakın mesafede tarihi ve turistik açıdan önemli bir sahil beldesi. Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebileceğiniz bu sevimli kasabada yapabileceğiniz en iyi 5 şey bu yazıda! 

Château Grimaldi'deki Picasso Müzesi’nde Empresyonizmin izini sürün

Château Grimaldi'deki Picasso Müzesi hem sanat hem de görsel açıdan belki de Cote d’Azur’un en görülesi yeri. Picasso tarafından 1946’da stüdyo olarak kullanılmaya başlanan ve biraz da korkutucu görünen bu mistik kalede göreceğiniz eserlerin çoğu Picasso’ya ait olsa da Leger, Miro, Ernst ve Calder gibi çağdaş sanatçıların eserlerini de inceleyebilirsiniz. Pazartesi günleri dışında her gün açık olan Picasso Müzesi’nin giriş ücreti 6 Euro. 

Carré Kalesi’nde Fransız Devrimi’ni yeniden yaşayın

16.yüzyılda Roma kalıntıları üzerine inşa edilen Carre Kalesi hem bu zengin tarihi keşfetmek hem de limanın karşısından enfes bir manzaraya tanık olmak için harika bir yer. Fransız Devrimi döneminde Napolyon’un bir süre bu kalede hapsedilmiş olmasıyla bilinen kalenin diğer bir özelliği de 19.yüzyılın ikinci yarısında Nice’in alınması sırasındaki önemli rolü nedeniyle tarihi değeri oldukça yüksek. Daha yakın geçmişte ise bir James Bond filmi olan “Asla Asla Deme” filmi burada çekilmişti. Şehir merkezinden biraz yürüme mesafesinde olsa da mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Antibes Plajlarında kendinizi Akdeniz’in serin sulara bırakın

Antibes demek tarihle iç içe geçmiş, deniz, güneş ve yaz demek! Sıcakta gezip biraz serinlemek istediğinizde kendinizi Akdeniz’in serin sularına bırakabilirsiniz. Özellikle Plage du Ponteil hem şehre yakınlığı hem aileler için çok uygun oluşuyla ideal. Deniz kenarında bulunan duşu, tuvaleti, barları ve kiralayabileceğiniz küçük botlarıyla Plage du Ponteil’i en iyi plaj seçeneklerinden biri yapıyor. Daha sessiz bir yer ararsanız da Plage Mala’yı deneyebilirsiniz.

Napolyon Müzesi’nde Napolyon'un sırlarını öğrenin

Bir zamanlar tüm Avrupa’ya hükmetmiş olan bir imparatorun çok ilginç bir yaşamı olması şaşılacak bir durum değil! Hele ki bu imparator Napolyon gibi bir şahsına münhasır bir kişilik ise çok daha ilgi çekici hale geliyor. Napolyon’a, ailesine ve o döneme ait birçok eser ve eşyayı görebileceğiniz Napolyon Müzesi’nde en fazla ilginizi çekecek bölüm Napolyon’un şapkaları olabilir!

Tarihi Antibes Kent Merkezi’ni gezin ve Marche Provencal’dan alışveriş yapın 

Pazartesi günleri dışında her gün açık olan Marche Provencal tüm Cote d’Azur’da görebileceğiniz en muhteşem alışveriş mekanlarının başında geliyor. Marche Provencal, eylülden mayısa kadar özellikle mevsim sebzelerinden Fransız peynirlerine ve taze et seçeneklerine kadar inanılmaz keyifli bir alışveriş deneyimi sunuyor. Pazar günleri ise yerel sanatçılardan el yapımı ürünleri alabilir ve şehir merkezinin canlı ve keyifli atmosferini tadını çıkarabilirsiniz. Cours Massena’da bulunan bu pazarı ziyaret ettikten sonra şehir merkezinde bir kahve içip günün yorgunluğunu yüzünüzde keyifli bir gülümseme ile yavaş yavaş üzerinizden silmek için Fransa’nın ruhunuzu teslim almasına izin verin! 

Antibes’te ayrıca Arkeoloji Müzesi, La Tour Müzesi ve Absinthe Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bu güzeller güzeli Fransız Rivierası'nın keyfini çıkarın. 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP