Avrupa’nın En İyi Bilim Müzeleri

Bilim severler, Avrupa'nın zengin bilimsel keşif tarihi ile ilgili muazzam müzelerinin birer bilim mabedine dönüştüğüne emin olabilirler. İster hayatın, evrenin, ya da sadece Hadron Çarpıştırıcısının meraklısı olun, Cenevre'deki CERN'e yapacağınız bir ziyaretle dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarında eşsiz bir gün geçirebilirsiniz. Ya da iki Nobel ödülü sahibi Marie Curie’nin başarılarını ve bu efsanevi fizikçinin çalışmalarıyla ilgili daha fazla bilgiyi Varşova'daki isminde bulunan müzede bulabilirsiniz. Güneşin evrenin merkezi olduğunu gösteren en büyük gökbilimcilerden Kopernik’in Polonya'daki müzesi Nicolaus Copernicus House’da Orta Çağ Avrupası'na göz atabilirsiniz. Galileo'nun Floransa ve İtalya’daki Museo Galileo’sunda teleskopuna hayran kalacaksınız. Çek Cumhuriyeti'nde Brno'da bulunan Medelovo Museum’da ise, insan genetiği hakkında bildiğimiz her şeyi bir bezelye tanesiyle başlatan, modern genetiğin babası olan Gregor Mendel'in yaşamına ve çalışmalarına tanık olacaksınız! O zaman gelsin Avrupa’nın en iyi bilim müzeleri!

1.    CERN, Cenevre, İsviçre

Avrupa Nükleer Araştırma Kuruluşu olan CERN, İsviçre’nin Cenevre kentinde enerji üretiminin en önemli yollarından biri olan dünyanın en büyük hadron çarpıştırıcısına ev sahipliği yapıyor. Nükleer araştırmalarda dev bir ilerleme kaydeden CERN, evrenin meydana geldiği parçacıkları, bunların oluşumlarını ve görevlerini gösteren büyük bir ekrana sahip. CERN'deki fizikçilerin kullandığı LHC gibi dev aygıtları keşfedin ve her bir parçasının nasıl çalıştığını öğrenin. Biraz fazla zamanınız varsa, bu dev makineyi yerinde anlamak için LHC’nin toprak üzerindeki kısmını dolaşın. CERN, halkı evrenin gizemlerini ve dünyanın en büyük fizik laboratuvarının çalışmalarını rehber eşliğinde ücretsiz turlar ve kalıcı sergilerle keşfetmeye davet ediyor.

 ingiltere-bilim-muzesi

2.    Bilim Müzesi, Londra, İngiltere

İngiltere'nin kalbinde, Londra'da yer alan Bilim Müzesi’nde hem kendiniz hem de aileniz için keşfedilecek birçok harika sergi ve bölge var. Belki de en iyisi, yedinci katta bulunan bir Apollo 10 komuta modülüne sahip sergidir. Bu uçuş simülatörü size NASA'da olduğunuzu hissettirecek!

 Dr. Guislain Müzesi

3.    Dr. Guislain Müzesi, Gent, Belçika

Psikiyatri ve zihinsel hastalıkların tarihine odaklanan Dr. Guislain Müzesi, Avrupa'nın eşsiz müzelerinden biri. İnsanların akıl hastalıklarına ilişkin tipik bakış açısını değiştirmek için çalışan ve bu alanda büyük gelişme kaydeden müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Zira Dr. Guislain Müzesi, dünyanın daha iyi bir yer olması için elinden gelenin fazlasını yapıyor.

 Galileo Müzesi

4. Galileo Müzesi, Floransa, İtalya

Floransa’da yer alan Galileo Müzesi, Galileo’nun kişisel eşyalarının yanı sıra, baş, işaret ve orta parmağına ev sahipliği yapıyor! Aynı zamanda burada çok sayıda tarihi el yapımı eşya da bulunuyor. Buradaki bilgi ve eserlerin, biyorobotik teknolojinin yanı sıra politika ve etik meselelerle de ilişkisini keşfedeceksiniz. İtalya'nın muhteşem şehri Floransa’da ziyaret edilecek büyüleyici yerlerden biri.

 Deutsches Müzesi

5. Deutsches Müzesi, Münih, Almanya

Münih’te yer alan Deutsches Müzesi, bilim ve teknoloji için önemli kılan çok sayıda pahalı sergiye sahip. Wright kardeşler tarafından icat edilen ilk motorlu uçağın yanı sıra, Alman imparatorluğunun kullandığı ilk denizaltı olan U1 Denizaltısı’nın da sergilendiği Deutsche Müzesi’nde keşfetmeleri, öğrenmeleri ve oynamaları için çocuk dostu alanlar da bulunuyor.

 Phaeno Bilim Müzesi

6. Phaeno Bilim Müzesi, Wolfsburg, Almanya

Almanya Wolfsburg'da deneysel bir peyzaj olarak bilinen Phaeno, 2005'teki açılışından bu yana en iyi uluslararası bilim müzeleri arasında yer alıyor. Avrupa'da görülecek ve yapılacak çok şey olmasına rağmen, gerçek bir bilim ve tarih meraklısıysanız bu müze sizin için mükemmel bir durak olabilir!

 Nikola Tesla Müzesi

7. Nikola Tesla Müzesi, Belgrad, Sırbistan

Nikola Tesla'nın yaşamına ışık tutmak ve çalışmalarını sergilemek için kurulan Nikola Tesla Müzesi, Sırbistan'ın Belgrad kent merkezinde yer alıyor. 160.000'den fazla orijinal doküman, 2.000'in üzerinde kitap ve dergi, 1.200'ü aşkın tarihi teknik sergi, 1.500'den fazla orijinal fotoğraf ve fotoğraf plakası, teknik obje, alet, aygıt ve 1.000'den fazla plan ve çizim burada sergilenmektedir. Nikola Tesla Arşivi, dünyada elektriğin tarihi ve bu alandaki gelecek teknolojik ilerlemelere olan önemli etkisi nedeniyle, 2003 yılında UNESCO Dünya Belleği Programı tarafından tescillendi.

Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turları esnasında ziyaret edebileceğiniz Avrupa müzelerinin yanı sıra, kıtanın dört bir yanında bulunan bilim müzelerini de gezebilirsiniz. Avrupa’ya bir gezi planlıyorsanız, seçim yapabileceğiniz çok şey var, büyük bir sanat eserlerinden, tarihe, edebiyata ve bilime dek farklı temalara sahip bu müzeleri kaçırmayın. Avrupa’nın en iyi bilim müzeleri listesini yola çıkmadan önce not etmeyi unutmayın.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP