Avrupa'nın En Sakin Cittaslow Şehirleri

İtalya’da başlayan Cittaslow (Sakin şehir) hareketi, akıp giden zamanı hissetmenin ve içinde bulunduğumuz çağda sakinliğin önemine vurgu yapmaktadır. Harekete üye olmak isteyen şehirlerin proje geliştirmeleri ve bu projeleri belgelemeleri gerekmektedir. Bu kentler, Cittaslow kriterleri doğrultusunda değerlendirilmekte ve geçer puan alan şehirler “Sakin şehir” unvanını almaktadır. Avrupa’da ise Cittaslow unvanını kazanmış pek çok şehir bulunmaktadır. Peki, Avrupa’daki sakin şehirler hangileridir?

Avrupa’daki Sakin Şehirler

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişilerin özlemini çektiği yerler bulunmaktadır. Bu yerler, sakin ve huzur dolu yerlerdir. Avrupa’da ise tam da bu özelliklere sahip birçok şehir bulunmaktadır. İşte, Avrupa’nın dinlenmek ve huzur bulmak için ideal en sakin 7 sakin şehri…

Labastide-d’Armagnac-Fransa

Fransa’nın güneybatısında yer alan kent, ülkenin ormanlar ile çevrili komünlerinden birisidir. Orta Çağ mimari kimliğini korumuş olan kentte genellikle emeklilik yaşına yakın kişiler yaşamaktadır. Ayrıca bu sakin şehir ismini, bölgede yer alan ve aynı ismi taşıyan üzüm bağlarının olduğu bölgeden almaktadır.

Hódmezővásárhely – Macaristan

Macaristan’ın güneydoğusunda yer alan bu sakin şehir; termal su kaynakları ve kentsel açık hava banyosu izlenimiyle özellikle yaz aylarında hatırı sayılır sayıda turist çekmektedir. 

Hartberg-Avusturya

Avrupa’daki sakin şehirler arasından yer alan Hartberg, Almanya’nın Styria bölgesinde yer alan bir şehirdir. Tarihi M.Ö. 3.yy’da kadar götürülebilen Sytria, şehirdeki önemli tarih öncesi yerleşim yerlerindedir. Cittaslow kriterlerine uyan bu gizli cennet, doğaya ve doğalığa yakın olmak isteyen turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği Avrupa kentlerinden birisidir.

San Vincenzo – İtalya

Toskana’nın muhteşem güzellikteki bu sahil kasabası; ormanları, mavi bayraklı plajları ve şaraphaneleri ile mutlaka görülmesi gereken Avrupa şehirlerinden birisidir.

Ulvik – Norveç 

Nüfusu yalnızca 1200 olan bu küçük kasaba, özellikle kampçılar için önemli bir merkez olan Ulvik dağları ile çevrilidir. Şehrin en güzel yanlarından birisi ise burada üretilen her şeyin yerel hammaddelerden hazırlanıyor olmasıdır.

Lekeitio – İspanya

Avrupa’daki sakin şehirler listesinde yer alan Lekeito, İspanya’nın Bask Bölgesi’nde bulunmaktadır. Bilbao ve San Sebastian kentlerine oldukça yakın mesafede olan şehir, özellikle de sakin sakin balık tutmak isteyenler için idealdir.

Alphen – Chaam – Hollanda

Avrupa’daki sakin şehirler arasında yer alan Alphen-Chaam; etkileyici kırsal alanları ve korunmuş doğal güzellikleri ile oldukça cazip bir bölgedir. Hollanda kent merkezine göre oldukça az nüfuslu bu sakin şehir, kendi içinde pek çok gezi olanağı sunmaktadır.

YORUMLAR

  • 2018 Temmuz' unda Balkanlar ve Orta Avrupa, 2019 Temmuz'unda da Batı ve Orta Avrupa turunuza katıldım, gerçekten rüya gibiydi. Gelecek yıl sağlığım elverirse bir turunuza daha Katılmayı düşünüyorum. 👍👏🥰🧿 Bu gezilerinize katılmamın, hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biri olduğuna eminim... 💐🥰🙏🍀👍👍Hayatıma ve birlikte getirdiğim arkadaşlarımın hayatına eklediğiniz güzel anılar için çok teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum...🙏💐 🥰🧿

    Necla Donma
    20.06.2020
    Adana

YORUM YAP