Avrupa Rüyası ile Otobüsle Avrupa Turu Deneyimim #7 ŞEVKİYE ŞAHİNER

Avrupa Rüyası, otobüsle Avrupa turu ile tek seferde Avrupa kıtasının tamamına yakınını gezen katılımcımız Şevkiye Şahiner bugün bizlerle. Şevkiye, size Avrupa Rüyası hakkında en çok merak ettiğiniz soruları yanıtladı!

Avrupa Rüyası katılımcısı Şevkiye Şahiner’i yakından tanıyalım.

Merhaba, ben Şevkiye, 27 yaşındayım. Isparta’da İngilizce Öğretmeniyim. Evliyim.

Şevkiye’nin Avrupa Rüyası ile tanışma öyküsü ve katıldığı Avrupa turu

Ben 20 Temmuz - 09 Ağustos Avrupa Rüyası Eko turu ailesindenim. Hayatımdaki en güzel yolculuğun başlangıcı benim için zor bir süreçti. Süreçti diyorum çünkü aylar öncesi kafaya koyulan ama bir türlü cesaret edilemeyen bir yolculuktu. Bu süreçteki en büyük kararsızlığım hangi turla bu yolculuğa katılacağımdı. Aylar süren bir araştırmanın ardından benim için seçeneklerden en iyi konumda olan Avrupa Rüyası’ydı. Seyahat rotası, konaklamalar, daha önceki turlara katılan arkadaşların görüşü karar vermemde çok etkili oldu. Artık emindim bu yolculuğa sizinle çıkacaktım.

avrupa rüyası otobüsle avrupa turu katılımcı deneyimi şevkiye şahiner 8

Avrupa Rüyası turuna tek başına katılan Şevkiye’nin deneyimi ve önerileri

Evet, bu tura tek başıma katıldım. Yolculuktan bir gün öncesine kadar herkes aynı tepkiyi verdi:”Tek başına çok sıkılırsın keşke tanıdığın biriyle gitseydin daha rahat ederdin.” Bazen benim de aklıma takılıyordu.“ Acaba yanımda bir arkadaşım olsa daha mı iyi olurdu?” Nerden bilebilirdim ki son gün “Keşke otobüsümüz falan bozulsa da bir gün daha beraber vakit geçirsek.” diye dua edeceğimi…

Geldik yola çıkacağımız güne. Çok heyecanlıydım ama şöyle güzel bir durumum vardı vize almak için Ankara’ya gittiğimde aynı tura katılacak diğer arkadaşlar da ordaydı tanıştık, bütün gün Ankara’da beraber gezdik, vakit geçirdik ve biz daha o andan itibaren birbirimize çok ısındık. Koltuk arkadaşım aynı zamanda da otel konaklamalarındaki oda arkadaşım Merve ile de o gün tanıştık ve o günden sonra hiç iletişimi kesmedik. Hatta tur boyunca o kadar iyi olduk ki bizi kardeş sananlar bile oldu. Eee kolay değildi 20 gün boyunca her dakika beraber olmak kardeş olmayı gerektiriyordu. Şimdi ise fotoğraflarıma bakan herkes şunu söylüyor: ”Tanıdığın biriyle gitsen belki bu kadar eğlenemezdin baksana çok güzel arkadaşlıklar edinmişsin.”

avrupa rüyası otobüsle avrupa turu katılımcı deneyimi şevkiye şahiner 1

Profesyonel rehber ile şehirleri gezme deneyimini Şevkiye’den dinleyin

Burak Bey bizim rehberimizdi. Rehber deyince aklımıza “bir yere gittiğimizde o yer hakkında bilgi verir, tarihini anlatır sonra serbest bırakır ve kendiniz orayı keşfetmeye çalışırsınız”  bu geliyor. Tabi ki bu kadar basit değil, bizim rehberimiz çok cana yakındı, yardımseverdi, bizim için her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmüş, planlarını, şehirlerde geçireceğimiz zamanı bizim en iyi değerlendireceğimiz şekilde hazırlamıştı. Onun sayesinde yolculuğumuz sorunsuz bir şekilde geçti. Bize önceki deneyimlerinden yola çıkarak yapmamız ve yapmamamız gereken konularda bazı tavsiyelerde bulundu. Bunlar benim için tabi ki çok önemli şeylerdi ama Burak Bey gittiğimiz şehirlerde bize yol göstererek, o şehrin tarihini, ilginç olayları bize anlatarak gittiğimiz gezdiğimiz her yeri daha da anlamlı hale getirdi. Bu bize zamandan tasarruf etmeyi sağladı bence çünkü eğer rehberimiz olmasaydı biz her gittiğimiz şehir için detaylı bir araştırma yapmak zorunda kalacaktık ki bu da bizim bütün zamanımızı alacaktı.

avrupa rüyası otobüsle avrupa turu katılımcı deneyimi şevkiye şahiner 2

Şevkiye, her gün başka şehirde uyandı. Nasıl bir deneyim olduğunu sizler için anlattı.

Öncelikle şunu söyleyeyim. Ben ilk defa yurt dışına bu turla çıktım. Hep hayalimdi yurt dışına çıkmak ama ben bile tahmin edememiştim ilk kez çıkıp 18 ülkenin anısıyla döneceğimi. Gerçekten bir rüyaydı ve hala etkisindeyim. Otobüs eviniz, arkadaşlarınız aileniz oluyor. Yemeğinizi paylaşıyorsunuz yaaa. Tabi bu şu anda tura katılmayan biri için hiç bir anlam ifade etmiyor olabilir ama bu çok büyük bir şey katılan arkadaşlarım bilir. Bazı geceler otobüste uyuyorsunuz o yüzden gece bir mola yerinde üzerinizi değiştiriyorsunuz, sabah kalkıp başka bir mola yerinde kahvaltı yapıp hazırlanıyorsunuz. Böyle okuyunca çok yorucu katlanılmaz gibi geliyor dimi. Ama inanın bunları yaparken bir an bile “of yoruldum” demek gelmiyor aklınıza çünkü varacağınız ülkenin ya da şehrin heyecanı hepsini silip geçiyor.

Hemen araştırmalar başlıyor; o ülkede ne yenir, neyi meşhurdur, hediyelik ne alınabilir, nereleri gezilir. Otobüste herkes birbirine tavsiyelerde bulunuyor, herkes araştırdığı şeyleri paylaşıyor böylelikle her şey daha kolay oluyor. Yalnız şunu söylemeden geçemeyeceğim her gün şu soruyu en az bir kere duyuyorsunuz: ”Biz dün hangi şehirdeydik?” Hayatımda duymaktan ve sormaktan en keyif aldığım soru bu. 

avrupa rüyası otobüsle avrupa turu katılımcı deneyimi şevkiye şahiner 3

Avrupa Rüyası konaklama otellerini Şevkiye’den dinleyin

Tur boyunca 9 gece otelde 1 gece gemide diğer gecelerde de otobüste konakladık. Roma, Antibes, Barselona, Paris, Amsterdam, Prag, Budapeşte, Venedik ve Ohrid konakladığımız şehirlerdi. Oteller genel olarak iyiydi, ama çok büyük beklentileriniz olmasın yani 5 yıldızlı bir otel konforu beklemeyin. Zaten öyle olsa bile sizin ona ayıracak ne gücünüz ne de zamanınız oluyor. Otobüste zaman geçirdikten sonra çok fazla bir şey istemiyorsunuz sadece yatakta uyumak yeterli geliyor. Biz otellere genelde akşam giriş yaptık, sabah kahvaltımızı yaptıktan sonra da çıkışımızı yaptık. Kahvaltı konusunda da maalesef Türkiye’deki gibi zengin içerikler beklemeyin ama merak etmeyin aç kalmıyorsunuz.

Avrupa Rüyası’nın Şevkiye’ye hediye ettiği ekstra turlar ve deneyimi

Bled Gölü muhteşemdi. Bütün yorgunluğumuzu orada attık. Kahvaltımızı göl kenarında yapıp uzun uzun gölün keyfini çıkardık. Böyle güzel bir yeri de anılarımıza ekledik.

avrupa rüyası otobüsle avrupa turu katılımcı deneyimi şevkiye şahiner 5

Avrupa Rüyası turlarına katılmak isteyenlere Şevkiye’nin tavsiyesi

Sizin de tahmin ettiğiniz gibi az zamanda çok fazla yer geziyoruz ve bu da bizi bazen yorabiliyor. Rahatınıza düşkün biriyseniz öncelikle bunu bir kenara bırakmanız gerekiyor. Otobüste uyuyorsunuz, her gün duş alamıyorsunuz ve 40 kişi yolculuk yapıyorsunuz kolay değil ama inanın zor da değil. Eğer gerçekten amacınız eğlenmek, keyifle vakit geçirmekse bunları asla dert etmeyin.

Çantalarınızı, eşyalarınızı, yiyeceklerinizi dikkatlice hazırladıktan sonra gerisini düşünmeyin. Biraz pratik olmakta fayda var çünkü 24 saat size yetmiyor keşke 1 gün 48 saat falan olsaydı diyorsunuz. Unutmadan, tura çıkmadan önce gideceğiniz yerler hakkında araştırma yapıp notlar alın çok işe yarıyor zamanınızı araştırma yaparak geçirmek yerine birkaç yer daha fazla görmüş oluyorsunuz.

Ve tur boyunca şunu aklınızdan çıkarmayın; sizin yerinizde olmayı hayal eden birçok kişi var ama bunu siz yaşıyorsunuz. Her anın keyfini çıkarın, ufak şeylere takılmayın.

Şevkiye’nin bir sonraki Avrupa Rüyası turu hangisi?

Bir sonraki rüya rotam İskandinav Rüyası.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP