Avrupa Rüyası ile Otobüsle Avrupa Turunda Göreceğiniz En İlginç 7 Müze

Konu müze olduğu zaman Avrupa bu konuda dünyanın en zengin kıtası olarak öne çıkıyor. Otobüsle Avrupa turu sırasında ziyaret edebileceğiniz Avrupa müzeleri ise neredeyse sınırsız. Louvre Müzesi gibi en büyük müzelerin yanı sıra şehirlerde ziyaret edebileceğiniz pek çok ilginç müze de bulunuyor. İlk fosillerden günümüz medeniyetine ve çağdaş sanat eserlerini görebileceğiniz önemli ve ilgi çekici müzeler bu yazıda: Avrupa Rüyası ile otobüsle Avrupa turunda göreceğiniz en ilginç 7 müze!

 avrupa rüyası The Pompidou Centre, Paris

1 The Pompidou Centre, Paris

Tam adı Centre Georges Pompidou olan ancak kısaca Centre Pompidou olarak bilinen kompleks, Paris’in Beaubourg bölgesinde, Les Halles, rue Montorgueil ve Marais’in yanında yer alıyor. İçerisinde Bibliothèque publique d'information, devasa bir kütüphane, Ulusal Avrupa’daki alanında en büyük müze olan Modern sanat müzesi ve müzik ve akustik araştırmalarının merkezi olan IRCAM yer alıyor. Müze adını 1969 – 1974 yılları arasında Fransa’ya başkanlık yapan Georges Pompidou’dan alıyor. 1977’de açıldığından günümüze 150 milyon ziyaretçiden fazla kişiyi ağırladı.

 avrupa rüyası The Rijksmuseum, Amsterdam

2 The Rijksmuseum, Amsterdam

1800’de Hague’da başlayan ve sonrasında 1808’de Amsterdam’a taşınmasıyla günümüzdeki yerini alan Rijksmuseum eskiden Kraliyet Sarayında bulunuyordu ancak sonra Trippenhuis’e taşındı. Günümüzdeki binanın tasarımı Pierre Cuypers tarafından yapıldı ve kapılarını ilk defa 1885’de açtı. 2013 yılında 375 milyon euroluk bir masrafla yenilenen ve 10 yıl kapalı kalan müze Kraliçe Beatrix tarafından tekrar açıldı. 2.2 milyon ziyaretçi ile Hollanda’nın en çok ziyaret edilen müzesi.

avrupa rüyası The Uffizi Gallery, Floransa 

3 The Uffizi Gallery, Floransa

İnanılmaz sanatsal mirası ile Uffizi Gallery hem Floransa’nın hem de dünyanın en önemli müzelerinin başında geliyor. 17. Yüzyılda yapılan yapılandırmalar sonucunda birçok farklı alandaki eserler farklı müzelere gönderildi ve Uffizi sadece resim galerisi olarak kaldı. 13. Yüzyıldan 18. Yüzyıla kadar olan döneme ait binlerce eserin bulunduğu müze bir zamanlar Davut heykeline de ev sahipliği yapmıştı.

avrupa rüyası Vatican Museums, Vatikan 

4 Vatican Museums, Vatikan

Burası daha doğru bir deyişle “papalığa ait olan sanat eserlerinin toplandığı ve Sistine Şapeli’ne giderken görmek zorunda olduğunuz odalar” olarak da biliniyor. Dünyanın en ünlü klasik heykelleri ve Rönesans sanatının en önemli başyapıtlarını görebileceğiniz müzeler 20.000 parçanın sergilendiği yaklaşık 70.000 esere sahip.

 avrupa rüyası Something for Everyone, Berlin

5 Something for Everyone, Berlin

Almanya’nın başkentinde 150’den fazla müze var ancak Something for Everyone (Herkes İçin Bir Şey) ilk durağınız olabilir! İçerisinde klasik antikalardan 20. Yüzyıl resimlerine ve heykellerine kadar uzanan dünya standartlarında 5 ayrı müze bulunuyor.

 avrupa rüyası Museu Picasso, Barselona

6 Museu Picasso, Barselona  

Picasso hayatının en üretken zamanlarını Barselona’da geçirmişti ve Museu Picasso’da bu dönemde sanatçının yaptığı eskizleri, resimleri ve seramikleri görebiliriniz. Bu eserler sanatçının gençlik yıllarına ait olan çalışmalardan oluşuyor. Pablo Picasso’nun eserlerinin en kapsamlı koleksiyonlarını bulunduran müzede, 4,251 eser sergileniyor.

avrupa rüyası The Museum of Broken Relationships, Zagreb  

7 The Museum of Broken Relationships, Zagreb

Zagreb’de yer alan The Museum of Broken Relationships (Kırık Kalpler Müzesi) dünyanın en ilginç müzelerinden biri ve altında çok da güzel bir fikir yatıyor. Dünyada yaşayan insanlar sahip oldukları eşyalara bir anlam yüklüyor ve bu eşyayı bir arkadaşı, sevdiği veya tanıdığı biriyle özdeşleştiriyor ve burada göreceğiniz eşyaların yanında bu hikayeler anlatılıyor. Bu müze insanın bir eşyaya verdiği değerin nasıl hala geçmişin hislerini yaşattığını öğretiyor. Kötü biten bir ayrılığı atlatmanın ne kadar kolay olabileceğini anlatırken aynı zamanda aşkın ne kadar güçlü ve bir o kadar da kırılgan olabileceğini yansıtıyor.

Dünyanın en önemli müzelerini barındıran Avrupa müzelerini, Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebilirsiniz. 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP