Avrupa Rüyası Katılımcı Yorumları #2

Avrupa Rüyası turları ile tek seferde Avrupa kıtasını gezen katılımcılarımızın anılarını, deneyimlerini sizlerle paylaşıyoruz. Avrupa Rüyası ile rüya rotalarımızda görüşmek üzere!

Nisa Gülhan– Ankara, Öğretmen

Uzun bir zamanımı alan hayal döneminden sonra ben de bu rüyada yerimi almıştım. Heyecan değil de mutluluktu duygulardan ağır basan. Yola ilk çıktığımızda da, her yeni şehre ulaştığımızda da neşemden hiçbir şey kaybetmedim, kaybedemedim. Çünkü bu benim hayalimdi ve hiçbir olumsuzluk, yorgunluk benim zamanımdan önemli değildi.

Sabırsızlıkla beklediğim on iki saat süren feribot yolculuğu boyunca gözümü bile kırpmadan hayatımın en özel anlarından biri olduğunu düşündüm. Gecenin karanlığında ıssız bir denizin ortasında yıldızları izledim, sabah güneşin doğuşunu bekledim… İtalya’da müzeye, pizzaya, tarihe, sanata doyduk. Sanki yüzyıllar öncesinde kurulan bu şehirler hiç bozulmadan, kirletilmeden karşımızda duruyordu. Ve yine hayatımın en güzel anlarında ilk üçe girecek anım Floransa’daydı… Yolda tanışıp, yoldaş olduğum dostumla gün batımını izledik… İsviçre Alplerinden geçerken küçük bir eğlence molası verdik. Yağmur altında halay çekip, horon teptik.

Gezimizin ikinci yarısına geçmiş gibi hissettim o andan sonra. Kuzeye ve balkanlara geçtikçe daha farklı kültüler, şehirler ve insanlarla tanıştık. Almanya ve İsviçre’den bol bol çikolata almayı ihmal etmedik. Prag ve Budapeşte ile büyülenip artık dönüş yoluna koyulduk. Üsküp’te Türk mahallesine gidip uzun zamandır özlemini duyduğumuz börek, köfte ve çaya kavuştuk. Triliçe’nin de tadına bakmayı ihmal etmedik.

Yolculuğa çıkmadan önce , “Acaba yurtdışında olsam başımın çaresine bakabilir miyim?”, “Kendimi ifade edebilir miyim?” gibi sorular vardı kafamda. Ama hepsinin cevabını aldım. Hiçbir şey sandığımız kadar zor değilmiş. Bu tur ile birlikte artık kocaman bir özgüvenim var. Bu başlangıçtı. Dünya çok güzel ve görecek daha çok yer var.

Bunlar gibi birçok kıymetli anıyı biriktirdiğim, dolu dolu, eğlenceli bu yolculukta tanıştığım, yol arkadaşlığıyla gezime anlam katan tüm arkadaşlarımı çok seviyorum. Avrupa Rüyası ekibine çok teşekkür ederim. Hepimiz ayrı birer renktik ve birleşince çok güzel olduk.

avrupa rüyası katılımcı yorumları kader alıcı

Kader Alıcı – İstanbul, Psikolog

Avrupa Rüyası, ömrüm boyunca unutmayacağım mükemmel bir deneyimdi... Rüya gibi geçen 15 günün bana kazandırdığı harika bir gezi keyfi, Avrupa’yı neredeyse baştan aşağı oldukça uygun fiyata ve kolayca gezmiş olmak gerçekten mükemmeldi.

Tura yalnız katılmama rağmen edindiğim güzel dostluklar, paylaşımlar hatırladıkça hala yüzümü gülümsetiyor. Düşünebiliyor musunuz 15 gün içinde hem Paris'i görkemini, Prag'ın büyüsünü, Romanın muazzam güzelliklerini, Venedik’in romantizmini ve daha onlarcası.

Güvenli bir şekilde seyahat etmemizi sağlayan Avrupa Rüyası ekibine teşekkürler. Onlarla Avrupa’yı gezmek deneyimlerinden faydalanmak ayrıca güzeldi. Ayrıca tavsiyelerimden olan Prag unutulmaz bir şehir… Umarım, tekrar görmek nasip olur. Ve son olarak Eyfelin önünde zıplamayanı dövüyorlar.

Fatma Kazma – Aydın, Öğretmen

Avrupa Rüyası turunda beni etkileyen ilk şey adı oldu. Çünkü benim de uzun süredir bir Avrupa rüyam vardı. Büyük bir heyecanla başvurdum. Sonra kardeşim de benimle aynı heyecana kapıldı; Salih Bey sayesinde son anda tura dahil oldu. Ve rüyamız gerçek oldu.

Çok kısa bir sürede birçok ülke ve şehir gezdik. Çok güzel dostluklar elde ettik. Anlatılmaz yaşanır anılar biriktirdik. Unutulmaz serüvenler yaşadık. Otobüs evimiz oldu. Yolculuk boyunca çok güldük; çok eğlendik. Her gün farklı bir ülkeden, farklı bir şehirden güne ''Merhaba'' dedik.

Komşumuz Yunanistan'ın insanlarının sıcaklığına şahit olduk. (Bahçesinde çiçek sularken sıcaktan bunalmışsınızdır; elinizi yüzünüzü yıkayın diyerek hortumu bize uzatan teyzemi hiç unutmayacağım. )Büyük önderimiz Mustafa Kemal'in doğduğu evin ve çocukluğunu geçirdiği şehrin havasını teneffüs ettik. Adriyatik Denizi'nin ortasında mükellef bir Türk kahvaltısı yaptık. Gemideki herkes bize hayran kaldı. Kahvaltıda emeği geçen arkadaşlarıma sevgilerimle.

Floransa'nın sanat kokan sokaklarına, Prag'ın mimari yapısına, ışıklı şehir Budapeşte'ye bayıldık. Kanallar şehri Venedik'te bir günde belki hayatımız boyunca geçtiğimiz köprü sayısından çok köprüden geçtik. Paris Disneyland' ta çocuklar gibi eğlenmenin yanı sıra adrenalin dolu anlar yaşadık. :)) Eiffel Kulesi ve Pisa Kulesi önünde şekilden şekile girdik. Her ne kadar iyi zıplayamasam da. Eiffel Kulesi ve Pisa Kulesi önünde; Alp Dağları eteklerinde '' Bize her yer Türkiye '' diyerek horon vurduk. Daha neler neler...

Bütün bu güzelliklere rağmen ülkemizin kıymetini bir kez daha anladık. Her şeye rağmen insanın anavatanı gibisi yok. Türkiye tarihiyle, kültürüyle, doğasıyla, insanlarıyla bambaşka bir ülke. Keşke kıymetini bilebilsek...

Hayatımıza renk katan bu güzel anları yaşamamızı bize sağlayan Avrupa Rüyası ekibine çooooook teşekkürler. Avrupa Rüyası olanlar rüyalarınızı ertelemeyin. Avrupa Rüyası, rüyaları gerçekleştiren otobüs. Başka turlarda görüşmek dileğiyle.

avrupa rüyası katılımcı yorumu burak aslan

Burak Aslan – Bursa, Öğrenci

Herkese merhaba, ben Avrupa Rüyası katılımcılarından Burak Aslan. Uzun bir araştırma döneminden sonra Avrupa Rüyasıyla karşılaştım ve inanması çok güç olan 18 ülke 26 şehirlik tura çıkmaya karar verdim. Tabi ki hiçbir şey bu kararı almakla bitmemişti hatta başlamamıştı bile!

Gerçekten de her günüm ayrı bir rüya gibiydi inanması çok güç bir olayı canlı canlı yasıyordum. Otobüsümüzün içindeki atmosfer zaten bambaşka bir olaydı hayatımda ilk defa böylesine bir tecrübe yaşadım ve hiçbir zaman unutmayacağıma eminim.

19 gün boyunca evimiz otobüs ailemiz de koltuk arkadaşlarımızdı, aslında 4 arkadaş katılmıştık ilerleyen günlerde anladım ki 4 arkadaş olarak başladığımız bu tur sonunda kocaman bir aile olarak bitecekti. Avrupa Rüyası sayesinde kazandığım tecrübeleri saymakla bitiremem her şehir her ülke her durakta yepyeni bir kültür yepyeni bir eğlenceydi benim için hiç bitmesini istemedim ve eminim ki diğer arkadaşlarım da ayni şekilde düşünüyordu.

Şimdi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki eğer ki aklınızın ucundan dahi geçiriyorsa fazla düşünmeyin kararınızı verin ve yola çıkın bu serüvende yaşayacağınız anılarınızı o kadar çok anacaksınız o kadar çok özleyeceksiniz ki tek amacınız tekrar ve tekrar gidip yasamak olacak bunu garanti edebilirim.

Avrupa Rüyası’na bu muhteşem rüya için içtenlikle teşekkür ediyorum hayatımın en doğru kararlarından birini vermiş olmanın mutluluğuyla sıradaki rüyaları sabırsızlıkla bekliyorum.

 

İlayda Atabay – Aydın, Öğrenci

Rehberimiz ve kaptanlarımız sayesinde rüya gibiydi cidden bu yolculuk, özellikle rehberimizin ülke ve şehir tanıtımından çok memnun kaldım. Ülkeler, ülkelerin tarihleri ve gezilecek yerleri açısından oldukça tatmin ediciydi. Avrupa Rüyası’nın başka gezilerine katılmak için sabırsızlanıyorum.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP