Avrupa Turunda Tadına Bakmanız Gereken Lezzetler

Hayalleri gerçeğe dönüştüren Avrupa Rüyası’nın, şahsına münhasır Avrupa turu rotalarıyla dört bir yanını gezebileceğiniz kıtada, mutlaka tadına bakmanız gerekenler listesi hayli uzun. Balkanlar’dan, Orta Avrupa’ya, İskandinavya’dan Britanya’ya dek ayak basılmayan ülke bırakmayacağınız kıtanın her şehri ve bölgesinin özgün lezzetlerini denemek apayrı bir gastronomi seyahati olacak. Fakat kafanız karışmasın, otobüsle Avrupa turunda tadına bakmanız gereken lezzetler, her ülkenin ve şehrin kendine has özellikleriyle bu yazıda!

avrupa rüyası paris macaron

Avrupa Turunda Tadına Bakmanız Gereken Lezzetler

1. Paris’te Macaron

UNESCO’nun kültür mirası listesine aldığı uluslararası bir mutfak olan Fransız mutfağı, peynir ve şarap çeşitleri, et pişirme teknikleri, özel sosları ve baget ekmeklerinin yanı sıra sütlü tatlılarıyla da oldukça ayrı bir yere sahip. Creme caramel, çikolatalı sufle, mus, ekler, macaron ve profiterol gibi dünyaca meşhur tatlıları, vazgeçilmez kahvaltılığı kruvasanı ve çikolata dolgulu Pain au Chocolat pastaları ile Fransa’da bir fincan kahve içmeden dönmeyin. Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebileceğiniz Paris’te ise mutlaka macaron tadın. Enfes Fransız şaraplarından bir kadeh yudumlamayı da unutmayın!

avrupa rüyası roma pizza

2. Roma’da Pizza

​Bir gastronomi cenneti olan İtalyan mutfağı, ülke sınırlarını aşan eşsiz lezzetleriyle pizzadan, makarnaya, gelatodan parmesan peynirine, mozzarelladan tiramisu, panna cotta, castelli romani ve frascatiye dek damakları şenlendiren enfes tatlara sahip. Fakat Roma’da yemeniz gereken İtalyan lezzeti hepsinden önce mutlaka pizza olmalı. Zira, Roma’da yiyeceğiniz pizzadan sonra, “benim pizza diye yediklerim neydi?” diye düşüneceksiniz. Günümüzde ise pizza evleri olarak adlandırılan “pizzeria”lar, Roma’da ve İtalya’nın tüm şehirlerinde en çok rastlanan restoranlardan. Üzerine de bir gelato almayı unutmayın!

avrupa rüyası viyana schnitzel

3. Viyana’da Schnitzel

Kökeni Macar, Alman, Balkan ve İtalyan mutfaklarına dayanan Avusturya mutfağında Osmanlı mutfağının etkilerini görmek de mümkün. Avusturya mutfağının en bilinen yemeği olan schnitzel (Şinitzel), tavuk eti veya dana etinin galeta ununa batırılarak kızartılmasıyla yapılıyor. Pek çok çeşidi olan schnitzelin dana etli olanına Wiener Schnitzel, tavuk etli olanına Backhendl Schnitzel deniyor, ancak domuz eti ile yapılanı da var. Avusturya mutfağının bir diğer efsanevi lezzeti ise çikolata kaplı ve Viyana tatlısı sacher-torte. Zarafeti ile büyüleyen şirin kafelerin birinde sacher-torte yemeyi de unutmayın!

avrupa rüyası budapeşte goulash

4. Budapeşte’de Goulash

Paprika cenneti Macar mutfağı, bizim damak tadımıza da oldukça yakın lezzetler içeren, 150 yıllık Osmanlı geçmişiyle, Alman ve Rus kültürlerinin de izlerini taşıyan samimi bir mutfak. Bizim için bir çeşit çorba da denebilecek, ülkenin ulusal lezzeti olan goulash (Gulaş) ise, zaman zaman yahni gibi hazırlanarak ana yemek olarak da servis ediliyor. Ünü Macar sınırlarını aşan, Balkan ülkelerine ve Viyana’ya dek uzanan gulaş, kırmızı et, kırmızı soğan, kırmızıbiber, patates, havuç ve çeşitli baharatlarla hazırlanıyor ve sıcak olarak sunuluyor. Balkan Rüyası ve Orta Avrupa turu ile ziyaret edeceğiniz Budapeşte’ye kadar gitmişken, Váci Utca’da, üzeri ise karamel dilimleriyle kaplı beş katlı ve her katın arasında çikolata kreması bulunan Dobostorta (Dobos keki) yemeyi unutmayın!

avrupa rüyası amsterdam haring

5. Amsterdam’da Haring

Hollanda mutfağı demek enfes peynirlerinin yanı sıra, kesinlikle balık ve deniz ürünleri demek. Hollanda’nın kuzey kıyılarında bol bulunan heilbot balığı, kabeljauw (Morina balığı) ve schelvis balık çeşitlerinin ızgara, tütsü, fileto, ıspanaklı, domates soslu, sebzeli, tatlı-ekşi soslu gibi pek çok farklı tarif ile servis edildiğini görebilirsiniz. Kuzey Denizi’nde en bol bulunan ringa balığı ise, Hollanda’nın ve Amsterdam’ın en meşhur yemeği. Kuzeye özgü Ringa balığı Hollanda’da en çok tüketilen balıklar arasında. Hollandaca Haring (Hollandse Nieuwe) olarak bilenen çiğ ringa balığı, ekmek arasında veya yanında kornişon turşu ve taze soğanla servis ediliyor. Elbette yanına da bir Hollanda güzelliği olan dünyaca ünlü Heineken birasından açmayı unutmayın!

 

Avrupa Rüyası’nın birbirinden eşsiz rüya rotalarıyla, Avrupa’da lezzet turu yapmak için neyi bekliyorsunuz?

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP