AZİZ MARKO ŞEHRİ: VENEDİK

Şuan Avrupa Rüyası turunun kaçıncı gününde olduğunu tam kestiremiyorum ama hiç unutmadığım bir Venedik gezisi yaptım diyebilirim. Bu turun en başında birbirini hiç tanımayan insanlardık ama Venedik’e gelene kadar çoktan arkadaş olduk, beraberce eğlendik, çok güzel vakit geçirdik. Avrupa Rüyası sayesinde belki de uzun zaman gidemeyeceğim bir çok yeri görme fırsatım oldu. Venedik bunlardan sadece birisi ama size bu şehri anlatmam gerek!

San Marco Meydanı
Sadece bana göre değil burayı ziyaret etmiş herkese göre dünyadaki en güzel meydanlardan biri ve etrafında tarihi binaların, kafelerin olduğu eşsiz bir meydan. Burası rakım olarak Venedik’in en alçak yerlerinden biriymiş. Zaten şehrin dört bir yanının kanallarla çevrili olduğunu düşününce çok da yadırganacak bir bilgi değil. Ama denizde sert rüzgârlar estiğinde buraya gelen cruise gemileri yolcuları bırakamıyorlarmış.
Meydanda tüm görkemiyle San MarcoBazilikası’nı görebilirsiniz.Hemen birkaç adım ötesinde ise 15. yydankalma Torredell’orologioismindeki saat kulesi var. Ayrıca Dük Sarayı da yine bu meydanda yer alıyor. Bu yapıları tabii ki de zamanında Venedik Dük’ünün ve ülkesinin gücünü göstermek için inşa etmişler.
San Marco Bazilikası
Venedik’te belki de en çok ziyaret edilen yapı burası. Basilika kelimesi büyük kilise anlamına geliyormuş ve San Marco Bazilikası, haç planı olarak inşa edilmiş.Bazilikadan önce 9. yyda SanMarco’ya adanmış bir tapınak olarak inşa edilen yapıda, altın heykeller, harika cam ve oyma eserleri gibi değerli eserleri görebiliyorsunuz.
San Marco Bazilikasına giriş için tıpkı bizim dini yapılarımızda olduğu gibi oraya uygun kıyafet giymeniz gerekiyor. O yüzden özellikle bayanlar şort veya kısa etekle geldiklerinde içeri alınmayabilirler. 1€ karşılığında da çarşaf alıp açık bölgelerinizi kapatıyorsunuz.
San Marco Çan Kulesi
Çan Kulesi bu şehirdeki en yüksek yapılardan birisiymiş. Yüksekliği yaklaşık 100m olan bu kuleden şehir manzarasını ve Katedralin kubbesini görebiliyorsunuz.
Grand Canal
Venedik’te Vaporettoların toplu taşıma için kullandığı büyük kanala verilen isim bu. Şehri ters“S” şeklinde dolaşan kanal, San Marko meydanından başlayıp Santa Lucia tren istasyonu yakınlarında biter.Grand Canal 13. – 18. yüzyıllar arasında inşa edilmiş olan yaklaşık 170 bina tarafından çevrilidir. Bu binaların çoğu eskiden Venedikli zengin aileler tarafından yaptırılmış.
Ahlar Köprüsü
Eski zamanlarda sarayda hükmü verilen suçluların zindana götürülürken geçtikleri köprü olduğu için ahlar köprüsü diye biliniyor. Mahkumlar zindana atılmadan önce son kez şehri bu köprü üzerinden görürlermiş.
Benim de aklıma geldikçe Venedik’i “ ahhbee” diye andığım olmuştur. Bu güzel şehri bir daha görür müyüm bilmem ama en azından bir kere de olsa tecrübe etme şansını Avrupa Rüyası sayesinde yakaladım. Sizlere de özellikle ucuz Avrupa turu yapmak isteyenlere tavsiyemdir. Hoşça kalın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP