BALKANLARA DÖNÜŞ: ÜSKÜP

Bugün daha bir hüzünlüyüm sanki. Çünkü rüya gibi geçen Avrupa Rüyası ile otobüsle Avrupa turumuz bitiyor. Bir çırpıda geldi geçti sanki. Oysa ki 19 gün deyince çok uzun sürer sanıyor insan. Bugün Makedonya’nın başketiÜsküo’ü geziyoruz.

Üsküp gezilecek yerler listemize şöyle bir bakıyorum da diğer Balkan şehirlerinde olduğu gibi birçok Osmanlı eserinden meydana geliyor. Balkanların en güzel şehirlerinden biriisi olan Makedonya’nın başkenti Üsküp, 1392 yılında Osmanlı himayesine girmiş ve 500 yıldan fazla bir süre topraklarımız içinde kalmış bir şehir. Vardar Nehri‘nin ikiye ayırdığı kentin bir tarafında Türk Çarşısı ve Osmanlı eserleri yer alıyorken; nehrin diğer tarafında ise daha sonraki yıllarda yapılmış birçok önemli meydan, kilise ve müzeyi görübiliyorsunuz.
Ben şehrin özellikle Türk Çarşısı bölümünde gezerken kendimi sanki güzel bir Anadolu kasabasında geziyor gibi hissediyorum. Bir kelime bile yabancı dil konuşmadan herkesle gayet güzel anlaşabiliyorum.Çok fazla lafı uzatmadan Üsküp’te yer alan gezilecek yerlere geçelim.

Makedonya Meydanı
Üsküp’te yer alan en büyük ve ünlü meydan, 18,500 m2’lik bir alana sahip. Şehrin merkezi hatta kalbi sayılan bu meydan ve çevresinde birçok önemli yapı var. Büyük İskender Heykeli bu bölgedeki önemli yapılardan. Yakın zamanda yenilenen meydanın ortasında Büyük İskender Heykeli’ni görmemek elde değil. 2011 yılında Makedonya Cumhuriyeti’nin 20. yılı için dikilen ve III. İskender (Büyük İskender) olarak bilinen heykel 14.5 metre uzunluğunda.

Taş Köprü
15. yüzyılda inşa edilen Taş Köprü, Fatih Sultan Mehmet zamannıda yaptırılmış. O yüzden de Fatih Köprüsü ismiyle de bilinmektedir. Taş Köprü tarihi boyunca birkaç kez yıkılma tehlikesi geçirmiş. 1944 yılında Nazilerin köprüye yerleştirdiği patlayıcılar şehrin kurtuluşu ile etkisiz hale getirilmiş.

Davut Paşa Hamamı
Sadrazam Davut Paşa tarafından yaptırılan Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü’nün hemen yanında bulunan çifte hamamdır. Şehirde İsa Bey Hamamı ile ayakta kalan iki hamamdan birisidir. 15. yüzyılda yapılan bu hamam günümüzde Ulusal Sanat Galerisi olarak kullanılmaktadır. Ben içine girip gezdim. Hamam bina olarak, içerisinde ayrı ayrı banyolar şeklinde inşa edilmiş. Müze olarak kullanılan hamamda sergilenen koleksiyon 18. ve 19. yüzyıllardan kalma eserler var.

Kapan Han
Üsküp’teki bir diğer önemli Osmanlı eseri olan Kapan, 15. yüzyılda yaptırılmış olup toplam 1086 metrekaredir. İki girişli han içerisinde 44 tane oda bulunuyor. Günümüzde han içerisinde bir restoran bulunmakta ve öğle yemeği keyfini burada yapmanızı öneririm.
Bir çırpıda gelip, bir çırpıda geziyoruz Üsküp’ü. Gerçekten de bana göre de Balkanlardaki en güzel şehirlerden birisi.
Sizlere de Avrupa Rüyası ile böyle güzel şehirler gezmenizi öneririm. Baştan başa Avrupa turu yapmak için başvurmanız gereken tek adres Avrupa Rüyası

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP