Balkanlarda Görmeniz Gereken En İyi 5 Yer

İnanılmaz güzellikteki coğrafyası, etnik kültürü, nefis mutfağı ve turistik imkanlarıyla Balkanlar, Avrupa başta olmak üzere, Türkiye’den de pek çok ziyaretçi ağırlayan bir coğrafya. Balkanlarda görmeniz gereken en iyi 5 yer bu yazıda!

Karadağ Kotor 

Kotor, Karadağ

2006 yılında bağımsız bir ülke olan Karadağ’ın Boka Kotorsky Körfezi'nin gözlerden uzak bir ucunda yer alan Kotor kenti, olağanüstü güzellikler sunuyor. Adriyatik'teki bu sahil kentinin tüm eski şehir bölgesi UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı ilan edilerek, modern dünyanın kaosundan uzak, bozulmamış bir doğallık sunuyor. Kotor’un güneşi batıran fiyortları, göğe uzanan dağları, nefis Akdeniz mutfağı, çok eski yapıları, kiliseleri, katedralleri, sarayları ve müzeleri ile tam bir orta çağ atmosferi yaşatıyor.

Hırvatistan Dubrovnik 

Dubrovnik, Hırvatistan

Dubrovnik sadece çarpıcı güzellikte pitoresk bir şehir değil, uygun fiyatlı konaklama seçenekleri ve dünyanın dört bir yanından ağırladığı ziyaretçileri ile ünlü. Dubrovnik’te canlı şehir hayatı ve Barok saraylarıyla birlikte güzel beyaz kumsalların ve kristal mavi suların keyfini çıkarın. Bozulmamış plajlarını keşfedebileceğiniz Kolocep, Lopud veya Sipan Adalarından birine günübirlik geziler düzenleyebilir veya muhteşem dağ yürüyüşleri yapmak için şehirden kısa bir araba yolculuğu yapabilirsiniz.

Bosna Hersek Mostar 

Bosna-Hersek, Mostar

 

Neretva Nehri'nin derin bir vadisine yayılan tarihi Mostar kasabasında, büyüleyici Mostar Köprüsü, hayranlık uyandırıcı eski Türk evleri, Kravice Şelalelerinin canlandırıcı sularının keyfini çıkarabilirsiniz. Kentin uzun yıllar Osmanlı hakimiyetinde kalması, günümüzde onu Bosna-Hersek'in önemli kültürel cazibelerinden biri yapıyor.

 Sırbistan Belgrad

Sırbistan, Belgrad

 

Belgrad'ı ziyaret etmek, şehrin cazibesini ve atmosferini yaşamaktan ziyade, Balkan coğrafyasını ve kültürünü tanımak için birebir. Bölgedeki en büyük şehir olan Sırbistan başkenti Belgrad, Zagreb, Saraybosna, Budapeşte ve Sofya gibi diğer Avrupa başkentlerine düzenlenen ulaşım bağlantılarının kavşak noktasında bulunuyor. Sava'nın Tuna Nehri ile birleştiği büyük Kalemegdan Kalesi'nin etrafında bir gezinti, “Beyaz Kent'in” inanılmaz derecede zengin tarihine bir giriş kapısı niteliğinde.

Makedonya Üsküp 

Üsküp, Makedonya

 

Avrupa'nın belki de en büyüleyici ve en ferahlatıcı başkenti olan Üsküp, kusursuz beyaz Yunan tarzı mimarisi, şehrin dört bir yanındaki heykelleri ve anıtları ile Türkiye'nin dışındaki en büyük Eski Çarşı'ya sahip olan bu şehir inanılmaz derecede etkileyici ve kesinlikle görülmeye değer!

Avrupa Rüyası’nın Orta Avrupa Turu ve Balkan Rüyası ile, Macarı̇stan (Budapeşte, Zigetvar, Pecs), Bulgaristan (Sofya), Karadağ (Kotor, Budva), Makedonya (Üsküp), Yunanı̇stan (Selanik), Kosova (Priştine), Çekya (Prag), Avusturya (Viyana), Hırvatı̇stan (Zagreb, Dubrovnik), Bosna Hersek’i (Saraybosna, Mostar) ziyaret edebilirsiniz.

 

Yazan: Peril Cantürk

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP