Bari’de Günübirlik Gezi Rotası

Bari’de Günübirlik Gezi Rotası
 
Otobüsle Avrupa turu sırasında ziyaret edebileceğiniz İtalya şehirlerinden olan Bari, Adriyatik kıyısında yer alan büyük bir liman kenti. Puglia'nın İtalyan bölgesinin başkenti aynı zamanda, Güney İtalya'nın Napoli'den sonraki ikinci büyük kenti. 1087'de aziz Nicolaus'un kemiklerinin Anadolu'dan Bari'ye götürülmesi ile kenti kutsal bir merkez haline gelen Bari’de geçirecek bir gününüz varsa, etrafı keşfetmek istiyorsanız, uzun bir öğle yemeğinin tadını çıkarıp yerel sanat galerisini ziyaret edebilirsiniz. Eğer daha sınırlı zamanınız varsa, Vecchia Bari’yi yani tarihi kent merkezi olan Old Bari'yi gezebilirsiniz. Kasabayı boydan boya yürüyebilirsiniz.
 
Vecchia Bari
Bari'nin eski şehir merkezi olan Vecchia Bari onu çevreleyen modern yapılardan açıkça farklı, otantik bir mimariye sahip. Dairesel bir şekilde sarılmış küçük ve dar Arnavut kaldırımlı sokakların labirente dönüştüğü bölgede, yerel kültürle tanışmak, şirin mimariye hayran olmak ve dar sokakları keşfe çıkmak için, San Nicola Bazilikası'ndan başlayıp, yan sokaklarda yürürken diğer katedral ve kaleye doğru devam edebilir, buradaki sevimli kafelerde bir kadeh şarap içebilirsiniz. Vecchia Bari ayrıca, hediyelik eşya dükkânlarının da bulunduğu Bari’nin en turistik adresi.
 
 
San Nicola Bazilikası
Bari'nin tarihi çekirdeği, Adriyatik Denizi'ne ulaşan bir burun üzerinde bulunuyor. Eski Kent'in kalbi ile deniz arasında ise Bari'nin en ünlü kilisesi olan 11. yüzyıldan kalma Romanesk bir yapı olan San Nicola Bazilikası yer alıyor. Noel Baba olarak da bilinen Aziz Nikolaos'a adanan bazilika, yalnızca Katolikler için değil, Tüm Hristiyanlara mal olmuş dini bir destinasyon. Ortodoks hacılara adanan bir şapeli de bulunan San Nicola’nın oyulmuş taş kapılarını görmeden Bari’den ayrılmak olmaz.
 
San Sabino Kilisesi
San Nicola Bazilikası'ndan daha az ünlü olsa da San Sabino Kilisesi, aslında Bari’nin en önemli yapılarından biri. Saint Nicola Bazilikası'na kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan kilise, Bari'nin eski şehir merkezinde yer alıyor. 1292’de inşa edilmiş Romanesk mimarisinin önemli bir örneği olan San Sabino, Bari'nin kalesi olan Svevo Kalesi’ne de çok yakın bir konumda.
 
 
Svevo Kalesi
Yüzlerce yıllık geçmişiyle bir Norman kalesi olan Svevo Kalesi’nin, 1100'lerde King Roger II tarafından inşa edildiği düşünülüyor. Merkez avlusu, dört ana bekçi kulesi ile geleneksel bir mimariye sahip kalenin üç tarafı hendeklerle çevrili. Devasa yaşına rağmen, özgün duvarları ve kuleleriyle fantastik görünümünü koruyan Svevo, Vecchia Bari’nin batısında yükselirken muazzam bir şehir manzarası izlemek için de birebir.
 
Bari Sanat Galerisi
Paolo Veronese, Giovanni Bellini ve Tintoretto’nun da çalışmaları dahil olmak üzere 11-19. Yüzyıl resim ve heykel çalışmalarının, modern sanat eserlerinin sergilendiği Bari Sanat Galerisi, içerisinde bulunduğu yaptığı yapıyla da dikkat çeken bir galeri. Ön cephesinde çok sayıda süslü detay barındıran kemerleri bulunan yapıda, çeşitli sergilerin yanı sıra, saygın İtalyan sanatçıların eserine de ev sahipliği yapıyor.
 
Bonus: Öğle yemeği yemek ya da bir şeyler içmek için ziyaret edebileceğiniz zarif Ferrarese ve Mercantile Meydanları’nın yanı sıra vaktiniz varsa kentin modern yapılarından oluşan yeni bölgesi Via Sparano’yu da şöyle bir yürüyebilirsiniz. Büyük ölçüde yayalaştırılmış, büyük alışveriş markaları da dahil olmak üzere dükkân ve mağazaların bulunduğu Via Sparano ilginizi çekmiyorsa, eski liman Porto Vecchio için şehrin doğusundaki sahile doğru yürümeye değer!

 

Otobüsle Avrupa turu sırasında ziyaret edebileceğiniz Bari, Güney İtalya'da, Roma'dan daha güneyde, Napoli'den daha kuzeyde yer alıyor. Bu otantik İtalyan şehrini keşfedin! 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP