Barselona’da Asla Yapmamanız Gereken 5 Şey

İspanya'nın kuzeydoğu Akdeniz kıyılarında bulunan, Katalanların yüz akı başkent Barselona, zengin tarihi, ​​sınırsız kültürel etkinlikleri, masal mimarisi ve birinci sınıf bir içki ve yemek mekanları ile büyüleyici bir sahil kenti. Barselona’da yapılacak çok şey olduğu kadar asla yapmamanız gereken şeyler de var. 

avrupa rüyası barselona La Rambla

La Rambla’da yemek yemeyin

Barselona’nın en turistik caddesi olan La Rambla, hem çok pahalı hem de verdiğiniz fiyatın karşılığı olan hizmeti çoğunlukla alamayacağınız bir yer. Bunun yerine Gothic Meydanı’na giderseniz aradığınız her şeyi uygun fiyatlarla ve güzel hizmet kalitesiyle bulabilirsiniz. 1786’dan beri hizmet veren geleneksel Can Culleretes’den 7 Portes’e, yeni akım Bask mutfağından dünya mutfağına kadar her şeyi bulmanız çok kolay. 

Eşyalarınıza sahip çıkın

 

Barselona kesinlikle tehlikeli bir yer değil ancak yan kesiciliğin de önüne henüz geçilebilmiş değil. Kameranıza, telefonunuza ve cüzdanınıza çok dikkat edin. Özellikle restoranlarda ve turistik yerlerde insanlar kendilerini nispeten daha güvende hissedip daha rahat davranmaya meyilli oluyorlar. İşte bu duyguyu da en iyi yan kesiciler biliyor!

avrupa rüyası barselona gezisi

Herkesle İngilizce iletişim kurmaya çalışmayın

Büyük şehirlerin hemen hepsinde otel, restoran, kafe ve hediyelik eşya dükkanları işlerini yapabilmek için az da olsa İngilizce konuşuyorlar. Ancak İspanyolcanızın ya da Katalancanızın kusursuz olmaması konuşmaya çalışmanıza engel değil. Çok basit bir “Bon dia! Veya “por favor” demek bile en azından Barselonalıların kendi dillerine saygı göstermeye çalıştığını düşünmelerini sağlayacak ve kültürlerine duyulan saygıdan memnun olacaklar. Bu da sizin Barselona’daki seyahatinizi kolaylaştırmak adına inanılmaz çok büyük bir adım olacak!

avrupa rüyası barselona gaudi şehri

Geceleri sokakta yüksek sesle konuşmayın

Barselona’nın eski mahallelerinde pek çok dar, kıvrımlı ve birbirinden güzel sokak var. Bu sokaklar şehrin göbeğinde de olsa hala orada yaşayan insanların sayısı azımsanmayacak kadar da fazla. Sokakların darlığı ve evlerin birbirine yakınlığının yanında duvarların yarattığı eko, standart bir konuşmayı bile yüksek volümde yansıtabiliyor. Eğer başınızdan aşağı bir kova su yemek istemiyorsanız ya da daha basit bir şekilde orada yaşayanlara saygılı davranmak istiyorsanız gece uyku saatlerinde sokaklardan sessiz konuşmayı tercih edin.

avrupa rüyası barselona flamenko

Flamenko’nun Barselona’ya özgü olmadığını kabullenin

İspanya’nın en önemli geleneklerinden biri olan Flamenko, aynı zamanda kültürün de en gözde parçası. Dansın tutku ve kalpten gelen hareketler ile birleşmesi karşısında en dans sevmeyen insanı bile heyecanlandıran Flamenko’nun İspanya’nın güneyindeki çingenelerden, özellikle de Endülüs bölgesinden geldiği düşünülüyor. Barselona’da da Flamenko izleyebileceğiniz bazı yerler var, ancak buraların sadece turistlere özel açılmış yerler olduğunuz unutmayın. Eğer yerel sanatlara destek olmak istiyorsanız biraz daha araştırma yaparak sadece Barselona’ya özgü olan yerleri kolaylıkla bulabilirsiniz.

Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebileceğiniz Barselona, Ciutat Vella (Eski Şehir) bölgesi, Gaudi’nin başyapıtlarından La Sagrada Familia, zengin koleksiyona sahip müzeler, şahane plajlar ve daha pek çok adresiyle Barselona harika bir Akdeniz kenti.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP