BARSELONA:KATALANYA'NIN BAŞKENTİ

Avrupa Rüyası otobüsüyle Avupa’nın yarısını gezdik. Bugün Barselona’dayız. Otobüsle Avrupa turu yapmak aşırı keyifli bir şeymiş! Şimdiye kadar gördüğüm şehirleri daha hafızamda sindiremedim ama çok güzel bir tecrübe oldu. İspanya’ya da hep gelmek istemiştim. ÖzellikeXavierBardem’inVicky Christina: Barcelona filmini izledikten sonra bu şehir benim için hayal oldu. Neyse ki Avrupa Rüyası sayesinde bu hayalimi de gerçekleştirdim.

Montjuic Tepesi
213 metre yüksekliğe sahip bu tepe şehrin en güzel manzarasını size garanti ediyor. Şehrin en canlı eğlence noktaları, müzeleri, sanat galerileri ve 1992 olimpiyatlarının merkezi olan stadyum bu bölgede yer almaktadır. Ayrıca şehirde bulunan panoramik tur yapan teleferiği de görebilirsiniz.

FundacioJoanMiro
Ünlü Katalan ressam ve heykeltıraşJoanMiro’nun adını taşıyan müze sürrealist eserler üreten sanatçının önemli eserlerini barındırmaktadır. Sürrealist de ne demek acaba diyorsanız biraz kitap okuyun lütfen! Etrafınızda “bunu ben de çizerim” gibi garip yaklaşımlarla tarif edilen bir resim akımı diyelim kısaca. Buraya kadar gelmişken sanata ilginiz varsa mutlaka gezin derim. Hele hele Türkiye’deki Miro sergisinin sahte çıkmasının ardından burada gerçeklerini görmüş olursunuz işte!

Milli Saray
Montjuic tepesinde bulunan saray 1929 Uluslararası Fuarı için yapılmı büyük bir yapıdır. Şu anda da Katalonya Ulusal Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ortaçağ fresklerine ve 19. ve 20 yy’a ait Gotik, Rönesans ve Barok dönemin eserlerini barındıran heyecan verici koleksiyonlara sahip olan müze Romanesk sanatın en önemli merkezlerinden biriymiş.

Kolomb Meydanı & Anıtı
Bu meydanda tam da deniz kenarında meşhur kaşifKristofKolomb’un heykelinin üstünde durduğu büyük bir sütun var. 60 metre yüksekliğe sahip olan bu anıt Galeta Burgas tarafından inşa edilmiş. Bu anıtın bugünkü yeri, KristofKolomb’un 1493 yılında Amerika seyahatinden döndüğünde kral ve kraliçenin huzuruna çıkmak için gittiği Kraliyet Sarayı’na yakın konumda bulunuyor. Ayrıca heykelin bir eli de Amerika kıtasını gösterir şekilde havaya kalkmış durumda.

La Rambla
Eminim ki Barselona deyince ilk akla gelen yer La Rambla olacaktır. Herkes az çok biliyordur bu meşhur caddeyi. Kolomb anıtının bulunduğu yerden sağa yukarı doğru yürüdüğünüz zaman başladığı yere ulaşıyorsunuz. İstiklal caddesinin 90’lı yıllardaki hali gibi geldi bana! Hayır eski değil ama ağaç var! Bir zamanlar istiklal caddesinde de ağaçlar vardı!
Kocaman, turist akınına uğrayan, upuzun bir cadde La Rambla. Üzerinde sokak sanatçılarını, farklı turistik turlar için bilet satan kişileri, bol bol fotoğraf makinalı çekik gözlü turistleri ve yolu buraya düşen herkesi, her şeyi görmeniz mümkün. Çünkü bir nevi şehrin kalbi burada atıyor. La Rambla caddesi Barselona'nın can damarı diyebilirim.
1,5 km uzunluğunda bir caddeolan La Rambla’nın diğer ucu ise PlaçaCatalunya’ya yani Katalanya Meydanı’na çıkıyor.

Placa de Catalunya, Katalunya Meydanı
Burayı da Taksim Meydanına benzetebiliriz. Tüm ulaşım hatlarının birleştiği, havaalanına giden otobüslerin kalktığı, türlü türlü otobüsün geçtiği bir çok metrohattının birleşim noktası olan bu meydan, adeta Barselona'nın merkez noktası. Ben buralara kadar yürümüşken bir tapas molası vermiştim. Size de tavsiye ediyorum.
Şehrin için kaybola kaybola gezdim ve vaktimi tamamladım. Tek bir günde bu şehri gezmek çok zor fakat çok güzel. Avrupa Rüyası otobüsüm beni bekler dostlar! Daha önümde İtalya, Hırvatistan, Yunanistan gibi çook ülke var. Gezmek lazım! E biz de senin gibi gezelim anlat şunun sırrını derseniz; Avrupa Rüyası otobüsle Avrupa turu yapıyor. Hadi gidin hemen kayıt olun, güle güle gezin…

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP