Belçika Gezi Rehberi

Benelüks'te, Kuzey Denizi kıyılarında yer alan Belçika Fransa, Lüksemburg, Almanya ve Hollanda ile komşu, Batı Avrupa’nın kavşak noktası. Flaman, Alman ve Brüksel Başkent Bölgesi olmak üzere üç ayrı bölgeye ayrılan ülkede Fransız, Alman ve Flaman toplulukları yaşıyor. Avrupa Birliği'nin altı kurucu ülkesinden biri olan Belçika, Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği Konseyi ve Parlamentosunun yanı sıra, başkent Brüksel de Avrupa Birliği’nin en temel organlarını barındırıyor. Belçika ayrıca Avro Bölgesi, NATO, OECD ve DTÖ'nün kurucu üyesi ve üçlü Benelux Birliği ve Schengen Bölgesi'nin bir parçası. Brüksel, AB'nin resmi merkezi olmakla birlikte aynı zamanda Kuzey Atlantik İttifakı Merkez Karargâhı’nın (NATO) merkezi. Yüksek gelirli ekonomiye sahip gelişmiş bir ülke olan Belçika, yüksek yaşam standartları, yaşam kalitesi, sağlık hizmeti, eğitim ve İnsani Gelişme Endeksi'nde “çok yüksek” olarak sınıflandırılıyor.

belçika brugge

Önemli Şehirler

Yüksek şehirleşme oranına sahip Belçika’nın başkenti Brüksel, ülkenin iki dilli sermayesi ve AB'nin gayri resmi başkenti. Avrupa'nın çok kültürlü şehirlerinden biri olan kent, Gotik belediye binası ve barok lonca salonları ile ünlü Grand Place'in çevresinde güzel bir tarihi merkeze sahip. Scheldt Nehri boyunca uzanan, Gotik Our Lady Katedrali’nin ikonik sembolü olduğu Antwerp Belçika'nın ikinci büyük şehri. Avrupa'nın en zengin şehirlerinden biri olan, kanalları ve romantik atmosferi ile ünlü Brugge ülkenin en popüler destinasyonu. Avrupa'nın en büyük şehirlerinden biri olan Ghent, Avrupa'nın en eski üniversitelerinden birine sahip, güzel tarihi merkez ve hareketli gece hayatı ile Leuven ülkenin en turistik ve önemli şehirleri.

otobüsle avrupa turu belçika brugge

Gezilecek Yerler

Çoğunlukla Avrupa Birliği yönetimindeki kilit rolüyle tanınan Belçika, zengin ve muhteşem mirasıyla sizi şaşırtabilir. Orta Çağ ve Art Nouveau mimarisiyle dolu, sanat, moda ve kaliteli yemeklerde uzun süren gelenekleri ile ünlü bir dizi büyüleyici tarihi şehirlerinin yanı sıra Belçika kırsalı kumlu plajlardan Ardennes'in yoğun ormanlık tepelerine ve sırtlarına kadar her şeyi sunuyor. Ülkenin canlı başkenti Brüksel, uluslararası bir karaktere sahip modern bir dünya şehri. UNESCO Dünya Mirası tarihi kent merkeziyle en ünlü turistik kent Brugge, mükemmel orta çağ mimarisiyle Ghent, Belçika'nın moda, sanat ve mücevher başkenti Antwerp'i ziyaret edin. Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek ve kamp yapmak için sıkı ormanları, mağaraları ve uçurumları ile Ardennes'in engebeli tepelerine gidin. Han-sur-Lesse'nin etkileyici mağaraları, Bouillon Kalesi ve modern Barvaux Labirenti Belçika gezilecek yerlerden mutlaka görmeniz gereken adresler.

belçika mutfağı

Belçika Mutfağı

Belçika mutfağının ana yemeklerinden en çok güveç çeşitleri ve deniz ürünleri öne çıkıyor. Diğer yandan ülkenin spesiyalleri arasında ise çikolatalı başta olmak üzere waffle, çeşitli soslarla tatlandırabileceğiniz patates kızartması french fries, dillere destan güzellikte Belçika çikolataları ve elbette 500 çeşit Belçika birası bulunuyor.

belçika gezilecek müzeler

Müzeler

Belçikalılar dünyaca ünlü sanatçılarının sergileri ve güzel sanatlar müzelerinin yanı sıra pek çok tematik müzeyi de barındırıyor. Brüksel'deki Musées Royaux des Beaux-Arts ve Antwerp'teki Schone Kunsten'deki Koninklijk Müzesi, sadece birkaç mükemmel örnek. Ancak, Belçika’da sanat dışında, tarih, kültür, endüstri ve teknolojiye kadar pek çok alanda müze bulunuyor. Ayrıca her iki Dünya Savaşından da en kötü şekilde etkilenen Belçika’da askeri mezarlıklar boyunca bu karanlık zamanlara adanmış çok sayıda anıt ve müze var.

belçika ulaşım rehberi

Ulaşım

Böyle küçük bir ülkede birkaç saat içinde her yere ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma, hızlı, rahat ve çok pahalı değil. Büyük şehirler arasında ise sık hareket eden otobüs seferleri bulunuyor. Günlük gezilerde Antwerp, Gent, Brugge, Namur ve Leuven'i keşfetmek için Brüksel'in iyi bir başlangıç ​​noktası. Brüksel ve Anvers'ten geçen ana tren hatları ile çevre ülkelere ve şehirlere ulaşım mümkün. Otobüsler, büyük şehirlerdeki tramvay ve metro ile birlikte tüm ülkeyi kapsıyor. Ayrıca, Fransız sınırının yakınında Adinkerke'den Hollanda sınırına yakın Knokke-Heist'e kadar neredeyse bütün Flaman sahilinde 68 km boyunca uzanan Kusttram (Kıyı Tramvayı) bulunuyor. Şehir merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan Brüksel Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için çok sayıda ulaşım seçeneğiniz var.

belçika alışveriş rehberi

Alışveriş Rehberi

Lüks markalar ve butik mağazaların yer aldığı Brüksel’de ana alışveriş caddeleri Boulevard de Waterloo ve Rue Antoine Dansaert. Bu caddede ayrıca City2 Alışveriş Merkezi de bulunuyor. Ülkenin yerel ürünleri için semt pazarlarından taze meyve, sebze, peynir gibi gıda maddeleri bulabilirsiniz. Brüksel’in yerel hediyelikleri başta dantel ve kristaller olmak üzere elbette çikolata ve bira.

belçika festivaller

Festivaller

Carnival de Binche; Beselare Witch Parade; Zythos Beer Festival, Leuven; The Battle of Waterloo; Gentse Feesten, Ghent; Anima, Brussels; Ommegang Festival, Brussels; Procession of the Holy Blood, Bruges; Tomorrowland, Boom ve Belgium Pride ülkenin en önemli festivalleri arasında.

Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turları ile ziyaret edebileceğiniz Belçika, dünyanın en güvenli ve en barışçıl ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor. Keyfini çıkarın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP