Belgrad’ın Tarihi Kilise ve Manastırları

Belgrad’ın Tarihi Kilise ve Manastırları
 
Otobüsle Balkanlar turunun en güzel şehir duraklarından Belgrad, güneydoğu Avrupa'nın en önemli turistik merkezi olmasıyla da mutlaka görülmesi gereken bir şehir. Sırbistan'ın başkenti ve en büyük şehri olan Belgrad, iki büyük Avrupa nehri Sava ve Tuna'nın kesiştiği yerde, Kelt kavimleri tarafından, tarihi MÖ. 4. yüzyıla dek uzanan kadim bir coğrafyada yer alıyor. Roma döneminde ismi Singidunum olan ve yoğun Osmanlı izleri taşıyan kent, kültürel çeşitliliği ve bozulmamış yerel dokusuna ilaveten, turizm potansiyelini yeniden keşfederek enerjik bir merkez haline geldi. İşte Belgrad’ın ziyaret edilmesi gereken tarihi kilise ve manastırları!
 
 
Aziz Sava Tapınağı
Sırbistan'ın olduğu kadar dünyanın da en büyük Ortodoks kiliselerinden biri olan Aziz Sava Tapınağı (Sveti Sava), aynı zamanda Belgrad’ın sembollerinden biri. Osmanlı Paşası Sinan Paşa tarafından 1595'te Aziz Sava'nın gömüldüğü olduğu düşünülen yere kurulan yapı, camiye benzer yapısıyla da hayli ünlü. Zira İstanbul’daki Aya Sofya’ya benzetilen Aziz Sava, aynı anda yaklaşık 10 bin kişilik kapasiteye sahip.
 
Belgrad Katedrali
Baş Melek Mikail'e adanan ve Belgrad Kalesi'nin (Kalemegdan) yakınında yer alan Belgrad Katedrali, Sırp neo-klasisizm akımı ile inşası 1840’ta tamamlanmış bir dini mekân. Kralja Petra ve Kneza Sime Markovića sokaklarının kesişiminde yer alan ve Başmelek Mikail Kilisesi olarak da bilinen katedral, şehir sakinleri arasında Saborna crkva olarak anılıyor. 1979'da Olağanüstü Öneme Sahip Bir Kültür Anıtı ilan edilen ve bir Sırp Ortodoks katedrali kilisesi olan yapı, ülkedeki en önemli ibadet yerlerinden.
 
 
St. Mark Kilisesi
1931-1940 yılları arasında inşa edilen St. Mark Kilisesi, Sırbistan Parlamentosu yakınlarında yer alan Tašmajdan Parkı’nda bulunuyor. Priştina yakınlarındaki ünlü Gračanica Manastırı’nın bir kopyası olarak tasarlanan kilisenin ardında ise, 1917-1922 Rus Devrimi'nden sonra Sırbistan'a gelen Beyaz Rus göçmenler tarafından inşa edilen Kutsal Üçlü Rus Ortodoks Kilisesi yer alıyor.
 
Ružica Kilisesi ve Aziz Petka Kilisesi
Belgrad Kalesi'nin gözlemevi yakınlarında yer alan, Bakire Meryem'e adanmış Ružica Kilisesi, 15 ve 18. yüzyılın başlarında yıkılarak şimdiki yerinde yeniden inşa edildi. Kalede bulunan garnizonun askeri kilisesi olan Ružica Kilisesi’nin yanında bulunan Aziz Petka Kilisesi (Paraskevi) ise Orta Çağ'da Belgrad Kalesi’nde kalıntıları bulunan Aziz Petka'nın onuruna inşa edilmiş bir yapı.
 
Aziz John Baptist'in Doğumu Kilisesi
Merkez Mezarlığı içerisinde bulunan küçük bir mezarlık kilisesi olan Aziz John Baptist'in Doğumu Kilisesi, UNESCO tarafından korunan eşsiz bir tarihi kalıntıya sahip. 70'li yıllarda kiliseye getirilen ikonostas, Bad Sulza Toplama Kampı’nda bulunan Sırp ve Rus subayları tarafından kamptaki şapel için yaptırılmış.
 
Aziz Alexander Nevsky Kilisesi
Skadarlija yakınlarında yer alan Aziz Alexander Nevsky Kilisesi’nin tarihi, Rus gönüllülerin General Mikhail Chernyaev'in komutası altında Sırbistan'a geldiği zaman, Sırp-Türk savaşının 1876 yıllarına dek uzanıyor. 1877 yılında inşa edilen Eski Kilise, daha sonra 1912 yılında tamamlanmış ve ünlü Sırp kadın mimar Jelisaveta Načić tarafından tasarlanan daha büyük bir bina inşa etmek için yıkılmış. Klisenin freskleri zamanla yıpranmışsa da, etkileyici mermer ikonostası haricinde iç mekan günümüzde oldukça sade ve güzel.
 
Otobüsle Avrupa turunun en güzel adreslerinden olan Belgrad’ın bugünkü mimarisi, pek çok uygarlığın ve inanç kültürlerinin etkisini taşıyor. Bu kenti karış karış gezmek için çok sebep var.

 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP