Belgrad’ın Yıl Boyu Katılabileceğiniz Etkinlikleri

Belgrad’ın Yıl Boyu Katılabileceğiniz Etkinlikleri
 
Otobüsle Avrupa turu kapsamında ziyaret edebileceğiniz modern ve sıcak Balkan kenti Belgrad'da, gece gündüz eğlenmeye hazır olun. Zira Belgrad genç nüfusu ve tüm Avrupa’da tercih edilen renkli gece hayatı ile enerjik turist kesiminin en gözde buluşma noktalarından. Belgrad’da yeni yıl geleneksel olarak büyük kutlamalara sahne olurken, yıl boyu düzenlenen festival ve etkinliklerle Belgrad şehir merkezindeki sokaklar şenleniyor. Bu da Sırpların Belgrad’a akın etmelerine sebep oluyor. Belgrad'ın yıl boyu katılabileceğiniz etkinliklerinden dilediğinizi seçip, kenti ziyaretiniz esnasında seyahatinizi daha da renklendirebilirsiniz.
 
Sırp Yeni Yılı
Sırp Yeni Yılı olarak bilinen Srpska Nova Godina kapsamındaki etkinlikler 13 Ocak akşamı başlıyor. Ortodoks Hıristiyan Gregoryen takvime göre Sırp Yeni Yılı, Belgrad’da kulüpler, kafeler, tekne kulüpleri (Splavovi) ve şehrin tüm bölgelerindeki restoranlarda kutlanıyor. Özel Yılbaşı partileri de büyük otellerde ve Zemun'daki Tuna İskelesi'nde giderek daha popüler bir hal almaya başladı. Ortalama fiyatlar 30 ila 60 Euro arasında değişiyor. Her yıl 1 Ocak'ta ise Svetogorska Caddesi'nde yer alan Open Heart Street’te ise gün boyunca konserler ve çeşitli sanatsal performanslar sergileniyor.
 
Belgrad'da Paskalya
Belgrad'da Paskalya, Belgrad'ı ziyaret etmek için çok güzel bir zaman. Ortalama sıcaklıklar 14 ila 22 derece arasında değişiyor. Restoran ve kafelerin terasları açılıyor ve Belgrad gözle görülür şekilde canlı hale geliyor. Hristiyanlığın en eski ve önemli bayramlarından biri olan Paskalya Bayramı dolayısıyla, Balkan ülkelerindeki birçok kilisede geleneksel Paskalya Ayini de düzenleniyor. Bayram her yıl, 21 martta dolunay göründükten sonraki ilk pazar günü kutlanıyor.
 
 
Belgrad Müzik Festivali (BEMUS)
Her yıl ekim ayının ikinci yarısı gerçekleştirilen Belgrad Müzik Festivali (BEMUS), Sırbistan'ın en eski ve en önemli müzik festivali olmakla birlikte Güneydoğu Avrupa'nın da en çok katılımcıyla gerçekleşen klasik müzik festivallerinden biri.
 
Belgrad Yaz Festivali (BELEF)
Her yıl temmuz ayından başlayıp ağustos ayının başına kadar devam eden Belgrad Yaz Festivali (BELEF), tiyatro, dans, görsel sanatlar ve müzik olmak üzere dört büyük sanatsal etkinliği bir araya getiriyor. Otobüsle Avrupa turu sırasında Belgrad'ın en önemli yaz festivali olan BELEF’e denk gelirseniz, oldukça eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.
 
Belgrad Bira Festivali
Her yıl ağustos ayında başlayan Belgrad Bira Festivali, Usce Park'ta gerçekleşiyor. Girişin ücretsiz olduğu festivalde, çeşitli müzik programı, çeşitli yabancı ve yerli bira markalarını buluşturuyor. Ülke içinden ve Avrupa genelinden 500 binden fazla ziyaretçi ağırlayan festival, Belgrad’ın en ünlü etkinliklerinden biri.
 
Avrupa Rüyası ile ziyaret edeceğiniz Belgrad’da katılabileceğiniz etkinlikler bunlarla sınırlı değil. Sırbistan'ın genellikle her yıl nisan ayında gerçekleşen en büyük spor etkinliği olan

Belgrad Maratonu, temmuz başında nehir kıyısında harika bir parti ile başlayan Belgrad Bot Karnavalı oldukça popüler etkinlikler. Diğer yandan Sırbistan'daki en önemli caz müzik festivali, yirmi yıldan uzun süren geleneğe sahip Belgrad Caz Festivali ise, ekim ayının ikinci yarısı gerçekleştiriliyor. 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP