BERGAMA'DAN BERLİN'E UZANAN TARİH

Ben bi tarih öğrencisi olarak böyle bir başlık atmayı uygun buldum Berlin gezim için. Geçen yıl Avrupa rüyası ile baştan başa Avrupa turuna katılmamla beraber neredeyse tüm Avrupa'yı gezmiştim. Bu gezi boyunca 26 şehir ve birçok ülke görebiliyoruz. Hepsi birbirinden güzel yerlerdi. Ben Berlin'i ayrıca sevdim.

Museum Island (Müze Adası)
Müze Adası, Berlin’in tam da orta yerinde, Spree nehri üzerinde, üzerinde 5 adet müzenin bulunduğu, küçük bir ada. Bütün günümü burada geçirebilirim diye düşünüyorum. Çünkü müzeler beni her zaman etkilemiştir. Üzerinde hangi müzeler bulunuyor sorarsanız eğer; Bode-Museum, Neues Museum, Alte Nationalgalerie, Altes Museum, Pergamon Museum.

 

Pergamon Museum (Bergama Müzesi)
Evet okuyan herkesin nasıl yani dediğini duyuyorum bunları yazarken. Bizim ülkemizde İzmir - Çanakkale arasında bulunan Pergamon (Bergama) antik kentinin müzesi bu! İçeride 3 bölüm bulunuyor: Klasik Antik Çağlar Koleksiyonu, Eski Yakın Doğu Müzesi ve İslam Sanatı Müzesi. Çoğunluğunun Türkiye topraklarınan gelen eserlerle oluşturulduğu bir müze burası. Hatta hala bu eserlerin yasal olmayan yollarda geldiği konusunda tartışmalar devam ediyor. Ben içerde dolaşırken "geri verin bunları" diyen gözlerle dolaştım resmen. Her biri birbirinden güzel eserleri de anlatayım sizlere... Bergama Zeus Sunağı, Milet'in Market Kapısı, İştar Kapısı ve Mshatta Alınlığı gibi yapılar ve bu yapılara ait eserler, gerçek yerlerinden ayrıntılı bir şekilde toplanarak bu müzede yeniden birleştirilmiş, Bergama Müzesi'nin adını dünya genelinde meşhur etmiş. Sergilenen diğer eserlerin başlıcaları; Bergama Athena Tapınağının Girişi, Bergama'dan Athena Heykeli, Halep Odası ve bunların yanı sıra, Türk çinilerden ve halılarından da örnekler görebiliyoruz. Bu müze 2007 yılında 1.135.000 kişi tarafından ziyaret edilmiş ve Almanya'nın en çok ziyaret edilen sanat müzesi olmuş.

 

Checkpoint Charlie (Charlie Kontrol Noktası)
Checkpoint Charlie bir zamanların Doğu ve Batı Berlin'i arasındaki ana geçiş kontrol noktası. Bu geçiş kapısı sadece müttefik askerleri, büyükelçiler, bu kişilerin aileleri, yabancılar, Federal Almanya'nın Demokratik Almanya'daki temsilcileri ve çalışanları ve Demokratik Alman üst düzey yöneticileri tarafından kullanılabiliyormuş. Kasım 1998 tarihinden beri Frank Thiel tarafından hazırlanmış olan Sovyet ve Amerikalı asker portreleri 1961 yılında ultimatomların verilmesinden sonra karşı karşıya gelen iki tarafın panzerlerini temsil ediyor. Soğuk Savaş'ın diğer kalıntıları olarak ise bariyerler, geçiş noktası sinyal sistemi ve Berlin Duvarı anıtı bu alanda sergileniyor.

 

Potsdamer Platz
Berlin’in ünlü meydanlarından bir diğeri de Postdamer Platz. Meydan, Brandenburg Kapısı ile Reichstag'ın 1 km güneyinde yer alıyor. Burada dolaşırken sokak sanatçılarına ve zaman zaman açık alan sergilerine rastlamanız muhtemel. Bunun dışında Berlin duvarından kalan birkaç parçayı da bu meydanda bulabilirsiniz. Hatta bir tanesinin üstüne herkes olarak sakız yapıştırıyor, nedenini bilmiyorum ama siz giderseniz yanınıza sakızı almayı unutmayın.
Madame Tussauds Müzesi
Madame Tussauds, merkezi Londra'da bulunan balmumu heykel müzesi. E gelmişken gezmemek olmazdı. İşte son bir fotoğraf da buradan paylaşayım sizlerle.
Kreuzber
Burası Türk mahallesi ama öyle böyle değil. Baya bildiğimiz tabelalar, dönerciler, hatta teyzeler bile var. Burada yaşayanların söylediğine göre son dönemde burası bir hipster cenneti ve şehrin gelişmekte olan alternatif noktasına da dönüştüğü için burada yapacak birçok şey bulmanız da mümkün. Ben Türklerin yaşadığı yeri napim ya demeyin, gidin görün! Berlini gezmelere doyamadım ama maalesef ayrılmak zorundayım. Hem daha gezecek çok yer var dimi? Sizlere de özellikle ucuz avrupa turu yapmak isteyenlere şiddetle Avrupa rüyası tavsiyemdir. Gelin siz de gezin!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP