Bergen’de Gezebilecek En İyi 6 Yer

Kuzey Avrupa’nın fiyort cenneti Norveç’in ikinci büyük şehri, şirinliği ve eşsiz doğasıyla büyüleyen Bergen, İskandinav Rüyası hayali kuranların vazgeçilmez durağı.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan “Norveç fiyortlarına açılan kapı” olarak anılan Bergen, Norveç’in en çok ziyaret edilen turistik bölgeleri arasında. Orta Çağ’dan bugüne dek varlığını sürdüren renkli, şirin liman şehri Bergen, aynı zamanda 1299 yılına kadar Norveç’e başkentlik yapmış.

Coğrafya derslerinde adını sıkça duyduğumuz Gulf Stream akıntısı sayesinde Norveç’in en sıcak şehirlerinden biri olan Bergen, tırmanma, trekking ve dağ yürüyüşü parkurlarıyla ziyaretçilerinin ilgini çekiyor. Peki, doğa harikası Bergen’de nereleri gezmeli:

1.   Hansa Rıhtımında renkli evleri boyunca yürüyüş yapın

Geleneksel İskandinav ahşap binalarına rastlayacağınız Hansa Ticaret Limanının rıhtımında arkadaşlarınızla gezmek, renkli evler nazır fotoğraf çekilmek, limanda şöylece oturup kafa dinlemek için ideal. Rıhtımın tarihi 1070 yıllardaki balık ticaretine kadar uzanıyor ve 1350 yılında güçlü Hansa Birliği’nin limanda kontrolü ele geçirmesiyle gıda ambalajının merkezi haline gelen liman, yaşadığı pek çok yangın ile badireler atlatan Hansa limanı geçirdiği restorasyonlarla eskiye sadık kalarak yaşatılmış.  

 

2.   Füniküler ile Floyen Dağı’na çıkarak eşsiz Bergen manzarasını seyredin

Fiyortların ve yeşil dağların şehri Bergen’e geldiyseniz Floyen Dağı’na çıkmamak olmaz. Deniz seviyesinden 320 metre yükseklikteki Floyen Dağı’na füniküler ile çıkabilir ve panoramik Bergen manzarasının tadını çıkabilirsiniz. 6 dakika süren yolculuğun çift yön biletleri 90 kron olup saat 07.30-23.30 arasında hizmet veriyor. Floyen Dağı’na çıkmışken troll heykelleriyle çevirili ormanlık alanda gezebilirsiniz.

3.   Bergen Akvaryumu’nda Kuzey Denizi canlılarını keşfedin

Kuzey Denizi’ndeki harikulade güzellikleri görebileceğiniz Bergen Akvaryumu, turistler tarafından en çok ziyaret edilen yerler arasında. Balıklardan deniz yosunlarına, penguenlerden deniz aslanlarına, timsahlara kadar birçok türü görebileceğiniz akvaryum 50 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyor.

4.   Ünlü Norveç Bestecisi Edvard Grieg’in evini ziyaret edin

1885 yılında inşa edilen Troldhaugen Villa, Norveç'in en ünlü bestecisi Edvard Grieg ve eşinin eviydi. Romantik Hareketin önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilen Grieg, Norveç’te ulusal kimliğin oluşturulmasında da önemli bir rol oynadı. Troldhaugen’de bugün, Grieg'in hayatını, en iyi eserlerinden bazılarının yer aldığı sergiye ev sahipliği yapan müze olarak hizmet vermektedir.

5.   Norveç mimarisinin özgün örneği Fantoft Kilisesine uğrayın

Norveç’in ulusal mimarisinin özgün eserlerinden biri olan Fantoft Stave Kilisesi, diğer bilinen adıyla “Çukur Kilisesi” 1150’de inşa edilmiş, 1992’de geçirdiği yangınla ağır hasar almış ve sonradan restore edilmiştir. Norveç sanatının ve mimarisinin görkemli örneği olan kiliseyi ziyaret etmeyi unutmayın.

6.   Efsanevi Norveç fiyortlarında yolculuk yapın

“Norveç’in fiyortlara açılan kapısı olan” Bergen’e kadar gelmişken fiyortlarda gemi yolculuğu yapmamak olmaz. Norveç manzarasının mucizelerini görmek ve yakındaki kasabaları ve şehirleri de ziyaret edebilirsiniz.

Avrupa Rüyası Kuzey Avrupa turu ile Bergen’de konaklayarak Norveç fiyortlarında eşsiz bir gemi yolculuk yapın, somonların tadına bakıp doğanın tadını çıkarın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP