Bir Günde Birmingham’da Yapmanız Gereken 10 Şey

Türkiye’nin en kapsamlı büyük İngiltere turu olan Britanya Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz Birmingham, Birleşik Krallık’ta, İngiltere'nin West Midlands bölgesinde yer alıyor. İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda, İrlanda ve Galler’i kapsayan 10 günlük seyahat boyunca gezebileceğiniz 15 şehirden biri olan Birmingham, ülkenin en çok turist çeken şehirlerinden biri. Son derece canlı bir gece hayatına eşlik eden, güzel sanatlar, müzik, edebiyat ile yakından ilgilenen ve onları destekleyen sanatsever kitlesi ile ünlü kent, uluslararası alanda da birçok önemli kültürel kurumuyla ünlü. Birmingham, fantastik edebiyatın babası olarak kabul edilen JRR Tolkien’in de doğum yeri. Kentin başlıca gezilecek yerleri ise Birmingham Katedrali, Lickey Hills Park, Warwick Kalesi, Sheakspeare'nin doğduğu Standford Upon Avon, Sarehole Su Değirmeni, Cadbury Dünyası.

avrupa rüyası birmingham railroad park

Railroad Park’ta güne zinde başlayın

Railroad Park, şehir merkezinin endüstriyel ve sanatsal mirasına sahip çıkan, 19 dönümlük yeşil bir cennet. 1. Cadde Güneyinde, 14. ve 18. Sokaklar arasında yer alan park, Birmingham'ın Living Room’u olarak da biliniyor. Konserlerin ve kültürel etkinliklerin düzenlendiği Railroad Park’a hazır gitmişken mutlaka ücretsiz egzersiz derslerine de girin. “You Are Beautiful” yazan duvar yazısının önünde fotoğraf çektirerek de Birmingham halkının moralleri düzelten bu akımına ortak olun.

Birminghamlıların tercih ettiği mekanlarda kahvenizi yudumlayın

Kuzeydeki 2nd Avenue’de yer alan Urban Standard’da tüm şehirde bulabileceğiniz en iyi sandviçler, yerel kahveler ve birbirinden lezzetli cupcakeler sizleri bekliyor. Gorilla Coffee, Cafe Reem, Hylton Cafe ve Coffee Tales gibi mekanların puanı da hayli yüksek.

avrupa rüyası birmingham ulusal motorsiklet müzesi

Ulusal Motosiklet Müzesi’ni gezin

Bünyesinde barındırdığı binden fazla motosiklet ile Ulusal Motosiklet Müzesi, her yıl dünyanın dört bir yanından 250 bin ziyaretçi ağırlıyor. 1898’den günümüz hız motorlarına dek geniş bir yelpazeye sahip Ulusal Motosiklet Müzesi, motor tutkunlarının kesinlikle uğraması gereken bir yer.

Ulusal Deniz Yaşamı Merkezi’nde penguenleri görün

Özellikle aileler için gidilecek yerler listesinin en başında yer alan Ulusal Deniz Yaşamı Merkezi hem çocuklar hem de yetişkinler için muhteşem bir yer. Balık ve penguenlerin görülebildiği ve özellikle de çocuklar için sayısız eğlence ve etkinliklerin yapıldığı merkez kesinlikle görülmeye değer.

avrupa rüyası brimingham shakespeare express

Shakespeare Express’te nostalji yaşayın

İngiltere’nin en önemli endüstrilerinden biri olan buharlı trenlerin, az da olsa halen ülke içinde hizmet vermeye devam edenleri var. Bunların içerisinde en bilineni ve cazibesiyle turistleri en çok etkileyeni olan Shakespare Express ise, Birmingham’ın kalbinden hareket ederek Stratford Upon Avon’a kadar gidiyor. Böylece kentin iki farklı dünyasını da en güzel yerden görmenizi sağlıyor. İçeride yemek servisinin de saate bağlı olarak yapılabildiği Shakespare Express’teki çay ve içki seçenekleriyle kendinizi şımartabilirsiniz!

Winterbourne Evi ve Bahçesi’nde doğaya doyun

Birmingham’ın en güzel taraflarından biri de muhteşem evleri ve bahçeleri. Winterbourne Evi ve Bahçesi ise bu konuda rakipsiz. Evin içine dışarıdan bakabilir, eski dönem antikalarını görebilir ve botanik bahçesinde gezerek dünyanın dört bir yanından gelen 6000 çeşit bitkiyi fotoğraflayabilirsiniz. Ancak gitmeden önce hava şartlarını kontrol etmeyi unutmayın!

Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi’nde sanata doyun

Sanat, sosyal tarih, arkeoloji ve etnografi denildiği zaman hemen hepsinde herkese yetecek kadar eseri bulabileceğiniz Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi, yüzlerce yıllık Avrupa tarih ve kültürünü muhteşem bir şekilde yansıtıyor. Kapıdan adımınızı attığınız anda değerli Anglo-Saxon altınından bronz heykellere kadar geniş yelpazedeki eserleri görebilirsiniz.

avrupa rüyası brimingham grand prix kating

Grand Prix Karting’te çocukluğunuza dönün

Hem çocuklara hem de içinizdeki çocuğa hitap eden Grand Prix Karting, yalnızca Birmingham’ın değil aynı zamanda İngiltere’nin de en iyi kart pistine sahip. Şehir merkezinden yalnızca 1-2 km uzaklıkta bulunan Grand Prix Karting’e ulaşım hem araç hem de toplu taşıma ile çok kolay. Profesyoneller tarafından tasarlanan ve hepsi bire sanat eseri olan yarış araçlarını görmeden Birmingham’dan gitmek büyük bir hata olur.

Cadbury World’de çikolata tadın

İngiliz çikolata üretiminin kalbi olan Cadbury World, çikolata seven herkesin bayılacağı bir yer. 4D sinema deneyimiyle sütlü çikolatanın içine dalıp, gofretten bir rollercoaster ile heyecan dolu dakikalar yaşayabilirsiniz. Günün en önemli anını ise dünyanın en büyük Cadbury dükkânı ve kafesini ziyaretiniz sırasında yaşayacaksınız. Muhteşem bir günün ardından çok fazla çikolata almamaya dikkat edin!

Birmingham kanallarında huzur bulun

Gün boyu Birmingham’ı gezmekten bitap düştüğünüzde, kendinizi su kanallarının kalbinde dinlenirken bulabilirsiniz. Bir zamanlar kargo teknelerinin çikolata, cam ve kömür yükleyip boşalttığı bu kanallar, günümüzde modern bar ve restoranlar eşsiz birer deneyim sunuyor. Şehir merkezinden sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan kanallar, karmaşadan kaçıp biraz nefes almak için harika bir seçenek!

Avrupa Rüyası'nın Yerel rehberler eşliğinde gerçekleştiren Britanya Turu ile konaklamalı olarak ziyaret edebileceğiniz Birmingham, şirin mimarisi, kanalları ve kendine has atmosferi ile mutlaka görülmesi gereken bir İngiliz kenti. Keyfini çıkarın!  

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP