BİR HANEDANLIK ŞEHRİ : VİYANA

Baştan başa Avrupa turu durağımız bugün Viyana. Avrupa rüyası otobüsüyle gezmeye devam ediyoruz. Turumuzun dördüncü gününde Viyana'ya ulaşıp şehri gezmeye başlıyoruz. Bu arada hemen hatırlatalım Avusturya'da para birimi olarak Euro kullanmanız gerekiyor. Viyana, Avusturya'nın başkenti ve 1.72 milyon kişi nüfusa sahip bir şehir. Fakat tarihi boyunca da imparatorluklara başkentlik yapmış bir kent. Bu imparatorlukların yanında bir de Habsburg Hanedanlığı var ki, tüm Avrupa'da en çok Viyana'da iz bırakmış. Şimdilerde Viyana'yı ziyaret eden herkes ilk iş Habsburg Hanedanlığı saraylarını geziyormuş. 

Hofburg İmparatorluk Sarayı
1654 yılında yapımı tamamlanmış olan Habsburg ailesinin kışlık sarayı. Başta Habsburg hanedanlığı olmak üzere Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun birçok önemli kişisine ve hanedanına ev sahipliği yapmıştır. Hofburg Sarayı daha çok kışlık malikane olarak kullanılmış. Fransız Kraliçelerinden Marie Antoinette Hofburg Sarayı'nda dünyaya gelmiş. Sarayda 4.659.852 tane tarihi eser varmış. Yeri ise eski şehirde Kohlmarkt Caddesi'nin sonundaki Michaeler Meydanı'nda. Sarayı ziyaretçiler için 3 bölümde gezmek mümkün. Imperial Silver Collection, Sisi Museum ve Imperial Apartments şeklinde üç farklı bölüm bulunuyor.
İlk bölümde, adından da anlaşılacağı üzere sarayda bulunan tabak, çanak, çatal, bıçak gümüş olarak ne varsa, hepsini görebilirsiniz. İkinci bölümde ise Franz Joseph'in eşi Elizabeth (Sisi) ile ilgili tüm bilgileri, yaşantısını ve eşyalarını görüyoruz. Fotoğraflarda çok zayıf görünmeyen ama o elbiselerin içine nasıl sığmış dedirten bir kadın Sisi. Yine de 1.72 boyla 48 kilo olduğunu düşünürsek zayıflık hastası olduğunu ifade edebiliriz.
Üçüncü bölüm ise çoğunlukla Franz Joseph ve Sisi’nin yaşam alanlarını ve eşyalarını inceleyerek gezeceğiniz odalardan oluşuyor. Giriş için 12,50 Euro ödeyeceğinizi de belirtmek isterim.
Schönbrunn Sarayı
Burası da Habsburg Hanedanı'nın yazlık sarayı imiş. Biraz şehir dışında kalıyor, ama metro ile gitmek isterseniz 20 dakikada ulaşmanız mümkün. Ülkede en önemli kültürel anıtların bulunduğu saray 1960 lar'dan beri Viyana'ya gelen turistlerin ilgisini çeken anıtsal bir yapı. Schonbrunn Sarayı'nın ve bahçesinin yapımı ancak 1744-1749 yılları arasında imparatoriçe Maria Theresia tarafından tamamlatılmıştır. Yapılışına dair bir efsaneyi rehberimiz Levent bey'den dinledik. II. Maximilian şuanda sarayın bulunduğu yerde kaynayan bir su görüp, sudan biraz içmiş ve tadını beğenerek, suyun çıktığı yere bir çeşme yapılmasını emretmiş. Çeşmeye de güzel çeşme yani Schönbrunn adı verilmiş.
Bahçeleri ve çeşmeleriyle tanınan bin 200 odalı bu sarayın ayrıca bir de hayvanat bahçesi bulunuyor. Bu hayvanat bahçesi de Avrupa'nın en eskilerinden birisiymiş. Bu yazlık saray İmparator Franz Joseph'in eşi, Sissi adıyla tanınan İmparatoriçe Elisabeth'in en sevdiği mekandı. Schonbrunn Sarayı Avrupa'nın en güzel saraylarından biridir. Sarayın içini gezmek isteyenler 12,5 Euro'luk bilet ücretini ödedikten sonra vaktinize göre kısa veya uzun turlar ile sarayı gezebilirsiniz.
Belvedere Sarayı
Rivayete göre Savoy Prensi Eugen, Osmanlı'nın Viyana kuşatması sırasında gösterdiği üstün savunma başarısı sayesinde şuan sarayın bulunduğu toprakları hediye olarak almış. Belvedere Sarayı, 1668-1745 yıllarında Savoy Prensi Eugen emri ile mimar Johann Lucas von Hildebrandt´a yaptırılmışdır. Yukarı ve Aşağı Belvedere Sarayı olarak iki parçadan oluşan barok yapılar birbirine çok geniş ve gözalıcı bir bahçe ile bağlıdır.
Yukarı Belvedere Sarayında daimi eserler sergileniyor. Landstrasse'de bugün müze olarak kullanılan yapılarda çok önemli tarihi tablolar da vardır. Gustav Klimt'in The Kiss ve Judith tablosunu burada görebilirsiniz. Burasının en önemli özelliği ise 15 Mayıs 1955'da Avusturya'nın II. Dünya Savaşı'ndan sonra özgürlüğüne kavuştuğu anlaşmanın burada imzalanmış olmasıdır. Aşağı Belvedere Sarayında ise genelde geçici sergiler açılıyor ve dışardan gelen eserler sergileniyor. Yukarıdaki müzeyi gezmek isterseniz 14 Euro karşılığında bilet satışı var.
Sizlerin de yolu Viyana'a düşer bu güzel sarayları gezmek isterseniz benim gibi otobüsle seyahat edebilirsiniz. Baştan başa Avrupa turu yapmak, Avrupa'nın bütün güzel şehirlerini isteyenlere Avrupa Rüyası tavsiyemdir.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP