Bled Gölü’nde Yaşamanız Gereken 5 Deneyim!

Slovenya'nın başkenti ve en büyük şehri olan Ljubljana’da yer alan zümrüt yeşili Bled Gölü, cennetten bir parça gibi görünen adacık üzerindeki olağanüstü bir kartpostala benziyor. Slovenya'nın en popüler beldesi olan ve Avrupa’da balayı destinasyonlarının vazgeçilmez adresi olan göl, aynı zamanda yürüyüş, bisiklet, golf, su sporları, balıkçılık, at biniciliği, dağcılık ve kanyon geçişi gibi olanaklarıyla sırt çantalı gezginlerin de en çok ziyaret ettiği bölgelerden biri. Bled Kasabası yakınlarında yer alan gölü kuzey kıyısında, bir Orta Çağ yapısı olan Bled Kalesi, batı ucunda ise Zaka Vadisi bulunuyor.

Büyüleyici Bled Adası

Dünya Kürek Şampiyonası’nın da birkaç kez düzenlendiği göl Bled Adası'nı çevreliyor. Julian Alpleri’nin el değmemiş bakir yeri olan ve tarih öncesi zamana ait insan izlerinin keşfedildiği Bled Adası'nda, kale benzeri bir kilise bulunuyor. Kilisenin inşasından önce, adada Slav mitolojisinde bereket ve aşk tanrıçası olarak bilinen Živa'yı kutsayan bir tapınak bulunuyordu. Yöre halkı 745'te Hıristiyanlığı kabul ettiğinde tanrıçalarını Hıristiyan Meryem Ana ile değiştirmeye zorlandılar. Tapınak yıkılarak yerine bir kilise inşa edildi. 52 metrelik heybetli çan kulesiyle 1465’te inşa edilen şu anki kiliseye 17. yüzyılın ortalarında Meryem Ana Şapeli ve 99 basamaklı bir taş merdiven eklendi. Geleneklere göre adada evlenmek isteyen damadın nikah kıyılmadan önce gelini bu basamaklar boyunca kucağında taşıması gerekiyor. Adaya ulaşım ise “pletna” olarak adlandırılan geleneksel botlarla sağlanıyor.

Nefes kesen Bled Kalesi manzarası

Görkemli bir uçurumun zirvesinde yer alan Bled Kalesi, yüzyıllar boyunca nefes kesen göl manzarasıyla çevrili, eşsiz bir konumda yer alıyor. 1011 yılında savunma amaçlı inşa edilen kale, bölgenin en büyüleyici noktası olarak kabul ediliyor. 1511'de meydana gelen bir depremden oldukça zarar gören ve daha sonra restore edilerek bugünkü halini alan yapı, sanat galerisi ve sergi salonu olarak hizmet veriyor. Ayrıca kalede görülmeye değer bir şarap mahzeni de bulunuyor. Fakat kalenin en çarpıcı özelliği avlu ve restoran terasından görebileceğiniz muazzam Bled Gölü manzarası.

Geleneksel Pletna’larla gezinti

Gölü ziyaret eden herkes, göl veya tüm ada etrafını turlayan “pletna” isimli küçük yolcu teknelerine hayran oluyor. Geçmişi 1590'a uzanan bu geleneksel düz tabanlı ahşap tekneler yalnızca Bled'de yapılıyor ve yüzyıllar boyunca nesilden nesle aktarılan pletna zanaatı ile pletna kürekçileri tarafından kullanılabiliyor. Bu botlardan birine binene kadar Bled'i gerçekten ziyaret etmiş sayılmazsınız!

Göl etrafında romantik yürüyüş

Bled Gölü kenarında 3.5 millik harika bir yürüyüş yolu bulunuyor. En güzeli de göl kenarındaki otellerin plajlarının özelleştirilmesine izin verilmiyor oluşu. Yürüyüşünüze ara vermek istediğinizde, göl kenarında ve etrafındaki tepelik alanlarda farklı manzaralar sunan banklardan birine oturup dinlenebilir, gün batımını göle karşı izleyebilirsiniz. Göl çevresi aynı zamanda çiftler için de oldukça romantik bir yürüyüş alanı sunuyor.

Enfes Bled Kremalı Keki

Bledlilerin tek gerçek kremalı keklerin Bled'de yapıldığını iddia ederek gurur duydukları meşhur Bled Kremalı Keki (Cream Cake) bölgenin sembollerinden biri. Tereyağlı hamurdan yapılan altın renkli gevrek dış kısmının altında, kendilerine özgü vanilyalı kremasıyla, sahip olduğu ünün hakkını veriyor! En iyi Bled Kremalı Keki, Ištvan Lukačevič tarafından yapılan Hotel Park Pastanesi’nde yiyebilirsiniz.

Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile Slovenya seyahati sırasında, ekstra tur ücreti olmaksızın görebileceğiniz Bled Gölü, Slovenya'nın sahip olduğu tek adada bulunan bir dağ gölü. Ljubljana Uluslararası Havalimanı’na 35 km, başkent Ljubljana'ya ise 55 km uzaklıktaki Bled Gölü’nde şahane bir gün geçirmenin keyfini çıkarın!

 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP