Bratislava'yı Ziyaret Etmek İçin 3 Neden

 Avrupa Rüyası PLUS ile görebileceğiniz Orta Avrupa'da yer alan Slovakya’nın başkenti ve en büyük şehri Bratislava, aynı zamanda en eski Kelt şehirlerinden biri. Orta Çağ’da, Tuna üzerine yapılmış olan son liman şehri olan Bratislava, Viyana ve Budapeşte’ye çok yakın bir mesafede yer alıyor. Yıl boyunca olağanüstü doğal güzellikler, ılık bir iklim, rengarenk festivaller, canlı bir gece hayatı, mükemmel alışveriş merkezleri sunan ve misafirperverliği ile turistlerin gönlünü çalan kent, bir yandan da Barok mimarisi, Tarihi Kent Merkezi ve Bratislava Kalesi ile modern dünyanın ortasında tarihin izlerini sürmeyi sevenlere Tuna kıyısı boyunca romantik yürüyüşler için ideal bir atmosfer sunuyor.

Eski Kent Merkezi’nde bir gün geçirin

Slovakya'nın küçük başkenti Bratislava, Avrupa'nın en çok konuşulan şehirlerinden. Büyüleyici Eski Kent Merkezi (Staré Mesto) ise muhteşem mimariye ve zengin bir tarihi geçmişe sahip. Bratislava’nın kalbi olan bölgede, Eski Belediye Binası, farklı dönemlerden 13. yüzyıla dek uzanan, birleşik bir yapı kompleksinden oluşuyor. Zarif kiliseleri, tarihi şehir surları ve saraylarıyla merkez, güneşli bir öğleden sonra geçirmek muazzam bir adres. Bratislava’nın en eski müzesi olan Bratislava Kent Müzesi, dikkat çekici iç mekân ve orijinal mobilyalarıyla oldukça etkileyici. Eşsiz bir alışveriş deneyimi için de bölgedeki yerel dükkanları da dolaşabilirsiniz. Tematik ve esprili bronz heykellerle karşılaşmakla kalmayıp sıcacık yaz akşamlarında bir lazer gösterisini bile yakalayabilirsiniz.

Tarih kokan Bratislava Kalesi’nde bir açık hava etkinliğine katılın

Eski Kent Merkezi’ne tepeden bakan ve kentin simgesi olan Bratislava Kalesi, Bratislava hakkında yazılı kayıtlarda bulunan ilk nokta. İlk sahiplerinin Keltler olduğu düşünülen yapı, yüzyıllar boyunca Roma İmparatorluğu’nun sınırında yer alırken, Çek İmparatorluğu döneminde de heybetli bir şekilde büyütüldü ve kentin merkezi hâline geldi. 10-15 ve 16.yüzyıllarda da yenilenen ve eklemeler yapılan kalenin kulelerinden birine tırmanıp Slovakya ve Avusturya'nın muazzam panoramik manzarasına, hava yeterince açıksa Macaristan'a dek Tuna Nehri’nin eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz. Aynı zamanda da Bratislava Caz Günleri, Bratislava Müzik Festivali ve Wilsonic Festivali de dahil olmak üzere yıl boyunca düzenlenen festivallerden birine denk gelebilirsiniz. Zira her yaz Bratislava Kalesi'nde pek çok müzik etkinliği düzenleniyor. Kale, Eski Kent Merkezi'ne yalnızca 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

Tuna Nehri boyunca romantik bir yürüyüş yapın

Bratislava’ya “Tuna Güzeli” denmesinin abartılmış bir unvan olmadığını anlamak için şehir merkezinde huzurlu bir şekilde akan nehir kenarında yürüyüşe çıkmanız yeterli. İki tarafında bisiklet ve yürüyüş yollarının bulunduğu güzel Tuna Nehri kıyısında romantik bir akşamüzeri geçirmek için önce UFO Köprüsü’nü geçip Sad Janka Krala Parkı’nda mola verin. Ardından Bratislava’nın ünlü alışveriş merkezlerinden biri olan Aupark’a ulaşacaksınız. Kosicka Köprüsü'ne vardığınızda tekrar nehri geçip Eurova alışveriş merkezinde hediyelik alışverişi yapabilirsiniz. Eski Kent Merkezi ve Bratislava Kalesi'nin nefes kesen manzaralarını seyrederken, çok sayıda restoranda nefis Slav mutfağından lezzetler tadabilirsiniz.

Bonus: Devin Kalesi'ne yürüyün!

Kent merkezinin hemen dışında yer alan Devin Kalesi'nin antik kalıntıları (Dowina), Slovakya’nın en büyük tarihi kalelerinden biri. Vaktiniz varsa, veya sabah erkenden kalkabilirseniz Tuna kıyısından yürüyerek 20 dakikada veya 10 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile kaleye ulaşabilirsiniz.

Slovakya'nın güneybatısında, Tuna'nın her iki kıyısında ve Küçük Karpatlar’ın eteklerinde uzanan Bratislava, heyecan verici tarihine rağmen, dünyanın en genç başkentlerinden biri olarak modern bir metropol olma yolunda ilerliyor. Dost canlısı halkı, uluslararası kültürel etkinlikleri, sergileri ve hareketli gece hayatıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken Orta Avrupa şehirlerinden biri.

 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP