Bristol’de Ücretsiz Yapabileceğiniz 10 Şey

Türkiye’nin en kapsamlı büyük İngiltere turu olan Britanya Rüyası ile Birleşik Krallık ülkelerini ve İrlanda Cumhuriyeti’ni doyasıya ziyaret ederken Bristol’ü de görme fırsatınız var. İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda, İrlanda ve Galler’i kapsayan 10 günlük seyahatiniz boyunca görebileceğiniz en güneşli İngiliz kenti olan Bristol, ülkenin güneybatısında Avon ve Severn Nehirleri çevresine yer alıyor. Tarih boyunca İngiltere'nin en büyük üç şehri arasında yer alan şehir, eğlence ve sanat organizasyonları için kullanıma açılan 1000 yıllık tarihi bir limana sahip. Ticaret, kültür ve eğitim alanlarında lider konumdaki bu güzel kentin başlıca gezilecek yerleri arasında, Clifton Suspension Bridge, Bristol Katedrali, Brunel's Great Britain, Bristol Zoo Gardens ve Bristol Museum & Art Gallery bulunuyor.

M Shed’de zaman yolculuğuna çıkın

Tarih öncesi zamanlardan günümüze dek yerleşimin bulunduğu Bristol, inanılmaz bir geçmişe sahip. M Shed, Bristol’un eşsiz hikayesini filmler, fotoğraflar, sürükleyici hikayeler ve geçmişten kalan çok ilginç eşyalar ile sizlere sunuyor. Çocuklar meşhur yeşil Lodeka otobüsünü çok seviyor ve yerdeki uydu haritasında kendi evlerini bulmaya çalışıyor. Üstelik interaktif etkinliklere katılıp Bristol’un kendi dinozoru ile de tanışıyor!


İngiltere’nin en güzel kilisesi St. Mary Redcliffe’i görün

İngiltere kraliçesi Elizabeth, Bristol’ün semalarını süsleyen bu kilise için “en iyi, en güzel ve en meşhur kilise” sözünü söylemişti. Yüksek tavanlar, renkli camlar ve heykellerin yer aldığı kilisede ayrıca uygun fiyatlı bir kafe ve dolaşabileceğiniz küçük bir bahçe de yer alıyor.

Milenyum Meydanı’nda ıslanın

Sıcak bir yaz gününde gidilmesi adeta zorunlu olan bu meydanda ister piknik yapın isterseniz de çevredeki kafelerden birinde oturup güneşin tadını çıkarın. Çevrede bulunanları ıslatma konusunda çok meşhur olan su fıskiyeleri ise buranın en eğlenceli taraflarından sadece bir tanesi.

Ormanda bir gezinti yapın

Fotoğraf meraklılarının mutlaka gitmesi gereken yer olan Oldbury Court and Snuff Mills, aynı zamanda doğası, yolları, nehir kenarı gezintileri, tarihi park alanı ve çocukların oynayabileceği muhteşem bir oyun alanı ile Bristol şehir merkezinden sadece 5 km uzaklıkta bulunuyor. Tüm gününüzü geçirebileceğiniz bölgede bolca yeşil alan, piknik bölgeleri ve doğa yürüyüşlerini sevenleri fazlasıyla memnun edecek yerler ile panoramik görüntüler bulabilirsiniz.


Banksy Sokak Sanatı turuna çıkın

Banksy tüm dünyada tanınan bir sokak sanatçısı, üstelik ismi de Bristol ile sık anılıyor. Müthiş çalışmalarını kentin sokaklarının birçok köşesinde görmek mümkün. Özellikle sanat severler ve gençler için çok güzel bir tur. Yapmanız gereken tek şey ise bir harita alıp kendi başınıza keşfe çıkmak!

Bristol Limanı’nda eğlenin

Bir zamanlar denizciler ve tüccarların uğrak yeri olan, keşiflerin başlatıldığı ve tüm ticaretin döndüğü Bristol Limanı, günümüzde modern restoranlar, barlar ve otellerle dolup taşıyor. Deniz kenarında bir yürüyüş yaparak tekneleri, eski tren yollarını, heykelleri görebilir ve çevredeki tüm eğlenceye ortak olabilirsiniz. 

Bristol’ün sembol köprüsünden geçin 

 

150 yıllık Clifton Köprüsü, Avon Vadisi’nin üzerinde muhteşem bir manzaraya sahip. Yıl boyunca tüm dünyadan ziyaretçi çekmeye devam eden Clifton’u geçip muhteşem manzaranın tadına vardıktan sonra şehir merkezinde, köprünün tarihi ve yapımında çalışanlar ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Diğer yandan köprünün muhteşem görüntüsü için Gözlem Tepesi’ne de çıkabilirsiniz.

 

Matthew Gemisi’nin güvertesine çıkın

The Matthew, John Cabot’un 1497’de Newfoundland’ı keşfi sırasında kullandığı muhteşem teknenin orijinaline sadık kalınarak yapılmış bir kopyası. Cabot’un bu yolculuğunun 500.yılını kutlamak üzere yapılan müthiş tekneye giriş ücretsiz, ancak bağış yapmak isterseniz elbette memnun kalacaklardır.

 

Blaise Kalesi’nde masalsı bir dünyaya adım atın

400 hektarlık bu kalede bir devin ayak izi ve muhteşem bir park bölgesi keşif için sizleri bekliyor. Olağanüstü bir müzeye sahip Blaise Kalesi’nin girişi ücretsiz. Leylak göletleri, kafeler ve piknik alanları ile içinden çıkmak istemeyeceğiniz kadar güzel bir yer.


Cabot Kulesi’nde Rapunzel Hikayesi’ni tekrar yaşayın

32 metre yüksekliğinde Rapunzel’in kilitli tutulduğu kulenin aynısı olan Cabot Kulesi, John Cabot’un Bristol’dan hareket ederek kuzey Amerika’yı keşfe çıkışının 400.yılına ithafen 1897’de yapıldı. Kulenin tepesine çıkabilir ve buradan Bristol’un harika panoramik görüntüsünü yakalayabilirsiniz.

Karnavalları, festivalleri ve müzeleri ile oldukça popüler bir İngiltere şehri olan Bristol, Uluslararası Balon Festivali ve Bristol Liman Festivali gibi organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor. İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda, İrlanda ve Galler’i kapsayan 10 günlük seyahat boyunca 5 ülke ve 15 şehri ziyaret edebileceğiniz Britanya Rüyası’nda, İstanbul-Londra ve Londra-İstanbul uçuşlarını da British Airways farkı ile gerçekleştirebilir, kent merkezindeki 4 yıldızlı otellerde 9 gece konaklayabilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP