Budapeşte Gezi Rehberi

Macaristan'ın ekonomik, tarihi ve kültürel başkenti Budapeşte, genç atmosferiyle Avrupalı gençler arasında giderek artan popülariteye sahip gece hayatı ve doğal termal kaplıcalarıyla son yıllarda Avrupa'nın en keyifli şehirlerinden biri. Doğal ortamı ve mimarisi nedeniyle "Doğu'nun Paris'i" olarak bilinen kentin, Tuna, Buda Kalesi Bölgesi ve Andrássy Caddesi 1987’den bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Mimari olarak barok, neoklasik, eklektik ve art nouveau yapılarıyla tam bir hazine sandığı olan kent, leziz Macar mutfağı ile de damakları şenlendiriyor.

avrupa rüyası macaristan budapeşte tune nehri

Gezilecek Yerler

Buda ve Pest yakalarının birleşmesi ile meydana gelen Budapeşte’de gezilecek yerler saymakla bitmez. Ancak en önemli tarihi yapılar başta Parlamento Binası olmak üzere Fisherman's Bastion, Royal Palace, Vajdahunyad Castle, State Opera House ve The Central Market Hall sayılabilir. Margaret Island, St. Stephen (István) Cathedral, Matthias Church, Great Synagogue and the Jewish Museum, Heroes' Square, Chain Bridge, Little Princess Statue, Shoes on the Danube Memorial, Gellért Baths, Széchenyi Spa ve Citadella kentin başlıca görülmesi gereken en turistik adreslerini oluşturuyor.

avrupa rüyası budapeşte yemekleri

Yeme ve İçme

Yerel spesiyaliteler genellikle et çevresinde (domuz eti, dana eti, dana eti veya kümes hayvanı) dönerken, kentin en popüler lezzetleri arasında gulaş, pörkölt, halászlé, töltött káposzta, somlói galuska, gundel palacsinta ve dobos torta yer alıyor. Balaton ve Eger'de üretilen şaraplarıyla ünlü Macaristan’ın kırmızı şaraplar arasında en iyileri Kékfrankos ve Egri Bikavér. Beyaz şaraplardan ise Szürkebarát ve Chardonnay popüler. Erik, kayısı, vişne ve armut gibi meyvelerden yapılan palinka'yı mutlaka deneyin. Diğer yandan eşsiz alkolsüz Macar içecekler Traubi Szoda (beyaz üzüm sodası) ve Márka (vişne sodası) da kesinlikle tadılmalı. Yemek servisi yapan Tuna Nehri üzerindeki gezi gemileri turistler arasında oldukça popüler. Otantik Macar mutfağının yemeklerini yerken bir yandan da Tuna'dan şehrin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

avrupa rüyası budapeşte müzeleri

Müzeler

Budapeşte’de Macaristan’ın da en önemli müze ve galeri yer aldığından, kent bu anlamda oldukça zengin. National Gallery, House of Terror, Hall of Art, Ethnographic Museum, Memento Park, The Hopp Museum of East Asian Art, Ernst Museum, Museum of Applied Arts, Natural History Museum, Ludwig Museum of Modern Art, Holocaust Memorial Centre, Bible Museum, The Historical Museum of Budapest, The Music Museum, The Military Museum, Marzipan Museum, Pharmacy Museum, Museum of Medieval Judaism, Hungarian Agricultural Museum, Museum of Victor Vasarely, Museum of Aquincum ve Gül Baba Türbesi kentin en önemli müze ve galerilerinden bazıları.

avrupa rüyası budapeşte ulaşım

Ulaşım

Budapeşte kent merkezinin 16 kilometre güneydoğusunda bulunan Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havalimanı, Orta ve Doğu Avrupa'nın en işlek havalimanlarından biri. Havalimanı tüm Avrupa şehirleri ve ayrıca Kuzey Amerika, Afrika ve Orta Doğu arasında uluslararası bağlantılar sunuyor. Macaristan’ın tüm ana otoyol ve demiryolları hatlarının sınırları içinde bulunduğu Budapeşte’deki yol sistemi, birkaç çevre yolu ve merkezden yayılan yollar ile Paris'e benzer şekilde tasarlanmış. Geçmişten günümüze oldukça önemli bir su yolu olan Tuna Nehri ise, Almanya'dan Karadeniz'e giden yolda Budapeşte'den geçiyor. Tarihsel olarak önemli bir ticari limana sahip kent, kargo için uluslararası nakliye limanları ve yolcu gemileri için ünlü bir liman yeri.

avrupa rüyası budapeşte alışveriş rehberi

Alışveriş

Macaristan'ın ulusal para birimi Macar Forinti (HUF). Budapeşte’de ise turistler için ana alışveriş bölgesi olan Váci utca, kafeler, hediyelik eşya dükkanları ve popüler moda markalarının mağazalarını barındırıyor. Normal turistik hediyelik eşyaların ötesinde, Macarlara özgü yerel tekstil ürünlerinin yanı sıra, baharatlar, bal ve Macar likörü satın alabilirsiniz. Fővám tér'deki Büyük Pazar Salonu (Nagy Vásárcsarnok), kentte başlıca turistik hediyelik eşya satan bir tarihi pazar.

avrupa rüyası budapeşte festivaller

Festivaller

Çok sayıda fuar ve festivale ev sahipliği yapan Budapeşte’nin en önemli etkinlikleri, her yıl nisan ayında düzenlenen Budapeşte Bahar Şenliği, mayıs ayında Belvarosi Festivali, ağustosta Yahudi Yaz Festivali ve Sziget'deki Sziget Festivali, aralıkta ise Budapeşte Noel Pazarı olarak biliniyor.

Mutfağı, kültürü ve güzelliği ile ünlü, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden Budapeşte’yi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulanıyor. Otobüsle Avrupa turunun vazgeçilmez ülkelerinden olan Budapeşte’yi, Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP