BUDAPEŞTE GEZİSİ: BUDA YAKASI

Orta Avrupa turu denilince akla ilk gelecek olan Avrupa'nın en güzel şehirlerinden biri Budapeşte. Macaristan’ın hem başkenti hem de 1.7 milyon kişi nüfusuyla en büyük kentidir. Avrupa birliği üyesi olmasına rağmen para birimi Forint (HUF). 1 TL yaklaşık olarak 100 HUF ediyor. Ben bu kenti Avrupa Rüyası turu ile gezme fırsatı buldum. Sizlerle de paylaşmak istedim.

Tuna (Danube) nehrinin iki kıyısına; ki bu kıyıların isimleri Buda ve Peşte diye geçiyor, yerleşmiş kentte, Buda’nın renkli tepeleri ile Peşte’nin ciddi sokakları birleşiyor. Tuna Nehri kıyıları, Buda Kalesi ve çevresi, Andrassy Caddesi’nin kültürel ve mimari önemi sayesinde UNESCO Dünya Mirası Listesinde.

Buda Yakası Buda ve Peşte'yi birbirine bağlayan köprüler var. Ben meşhur zincirli köprüden Buda yakasına geçtim. Gerçekten de mimari olarak çok güzel ve görülmesi gereken bir yapı. Gellert Tepesi (Gellert Hegy): Buda tarafına yeşil köprüden geçince görmeniz gereken ilk yer bence bu tepe. Çünkü şehre yukarıdan bakma fırsatı bulacaksınız. Gellert Tepesi'nde muhteşem bir Budapeşte manzarası sizi bekliyor. Kale Tepesi (Varhegy): Zincirli Köprü'den Buda tarafına geçtiğinizde Kale tepesi hizasına gelmiş oluyorsunuz. Yukarı çıkmak için farklı yollar ve araçlar bulunuyor. Ben yürüyerek çıkmayı tercih ettim. Yukarıya çıkıp da şöyle bir şehri izleyeyim derseniz buradan göreceklerinizi de anlatayım.

Kraliyet Sarayı (Kiralyi Palota): Kraliyet Sarayı diye geçiyor ama bu binanın içerisinde çeşitli müzeler mevcut. Matthias Kilisesi (Matyas Templom): Macar Kralı Matthias bu kilisede 2 kez evlendiği için kiliseye onun ismini vermişler. Bu kilise 13. yy'da yapılmış ve Budapeşte'nin en eski binalarından biriymiş. Osmanlı imparatorluğu döneminde camiye dönüştürülmüş, duvarları boyanıp halı ile kaplanmış. Daha sonra tekrar kiliseye dönüştürülürken Osmanlı'nın duvarlara yaptığı işlem sayesinde duvar üzerindeki freskleri zarar görmeden kolayca ortaya çıkarmışlar. Balıkçı Tabyası (Fisherman's Basiton - Halaszbastya): Burası aslında savunma amaçlı yapılmış bir burç ya da sur duvarı ama gerçekten masalsı güzellikte bir yer. Gül Baba Türbesi: Osmanlı hakimiyeti zamanında şehirde çok sevilmiş bir kişilik Gül Baba. Herkes derviş olduğunu söylüyor. Şehrin Buda tarafında görebileceğiniz yerlerden birisi de bu türbe. Sizlerin de yolu Macaristan'a düşer Buda'yı görmek isterseniz benim gibi Avrupa Rüyası otobüsle avrupa turu ile seyahat edebilirsiniz. Orta Avrupa turu yapmak isteyenlere Avrupa Rüyası tavsiyemdir.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP