Budva’yı Keşfe Çıkmak İçin 5 Sebep

Karadağ‘ın turizm metropolü olan Budva, doğal güzelliği, kumsalları, koyları ve Avrupa’nın ünlü plajlarının yanı sıra tarihi eserleriyle de oldukça zengin bir kent. Tarihi Kent Merkezi küçük bir yarımadada yer alan ve bir kültür mirasının hazinelerini barındıran Budva, dar sokakları, meydanları, kilise ve tarihi dokularıyla Balkanlar’ın en gözde destinasyonu. Dünyanın en güzel sahilleri arasında yer alan ve 17 km uzunluğa sahip Buvda Sahili’ni Balkan Rüyası ve Orta Avrupa Turu ile ziyaret edebilirsiniz. Bu rüya rota ile Karadağ’da Budva’nın yan ısıra Kotor’u da görebilirsiniz.

avrupa rüyası sveti stefan

Budva'da Nereleri Gezmeli?

Güzeller güzeli Sveti Stefan

Budva’nın güneyinde, kara yolculuğu ile yaklaşık 5 dakikada ulaşabileceğiniz güzel manzaralı Sveti Stefan, 15. yüzyılda eski Venedik Cumhuriyeti için stratejik bir ticaret limanı olarak kabul ediliyordu. Lovcen Dağlarının eteklerinde yer alan bu küçük kasaba, günümüzde muazzam ve lüks bir tatil yerlerinden biri haline getirildi. Akdeniz’e karşı yükselen kırmızı çatıları, taş cepheleri ve bronz detaylarıyla kendinizi Sveti Stefan'ın cazibesine kaptırmamanız mümkün değil. Sveti Stefan'ın müdavimleri arasında Marylin Monroe, Sophia Loren ve Claudia Schiffer gibi ünlü isimler bulunuyor.

avrupa rüyası ada bojana

Ada Bojana

Eko turistler ve Karadağlılar tarafından en çok tercih edilen, üçgen şeklindeki Ada Bojana (Ada Buna), ülkenin Ulcinj bölgesinde yer alıyor. Ziyaretçilerine bolca güneş ve doğa sporu alternatifi sunan adadaki Bojana Nehri, Monetegrin Adası ile Arnavutluk’u birbirinden ayırıyor. The New York Times tarafından 2010’da görülecek en iyi yerlerden biri olarak gösterilen Ada Bojana, geniş kumlu plajları, taptaze deniz ürünleri, önde gelen uçurtma ve rüzgâr sörfü mekanlarıyla eşsiz bir destinasyon. Ada Bojana, nefes kesici gün batımları ve çıplaklar plajlarıyla oldukça popüler.

avrupa rüyası stari bar

Bar

Güneş ve kumdan farklı bir günübirlik bir gezi için, Karadağ'ın ana limanı olan Bar, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra tamamen yeniden inşa edilmiş modern bir şehir. Bölgede yaklaşık 20 plaj bulunmasına rağmen Bar, tarihi kent merkezini gezmek ve alışveriş yapmak da dahil, bir gününüzü burada geçirmek için birçok farklı seçeneğe sahip. Tarihi Kent Merkezi olan Stari Bar, şehrin zengin mirasını temsil eden Arnavut kaldırımlı sokaklar, arkeolojik alanlar ve arkeolojik kalıntılarla dolu. Old Town’un bir bölümünü çerçeveleyen iyi korunmuş bir 16. yüzyıl su kemerinin yanı sıra, ilk yerleşimin Neolitik Çağ'a dek uzandığı bölge, Bizans İmparatorluğu, Venedik Cumhuriyeti ve Osmanlı İmparatorluğu mimarisinin izlerini taşıyor. Yürüyerek, Bar’ın 6. yüzyıl kiliseleri, Türk hamamları, 19. yüzyıldan kalma Kral Nikola Sarayı ve Haj Nehaj Kalesi, 17. yüzyıl Ömerbaşoca Camii ve 2.000 yıllık zeytin ağaçlarını ziyaret edebilirsiniz. Yakındaki Balkan Yarımadası'nın en büyük gölü olan Skadar Gölü ve çevresi milli park statüsünde yer alıyor. Skadar Gölü'nün etrafını gezmek için sayısız manastır ve kilise de bulunuyor. Bar'ın en popüler yerel ürünü ise zeytinyağı.

Ulcinj

Mayıs ve Eylül ayları arasında yüzlerce gezginin akın ettiği popüler bir turizm merkezi olan Ulcinj, Karadağ'ın güneyindeki Ulcinj bölgesinin başlıca şehri. Dağlar, plajlar, deniz, göller, nehirler, ovalar ve şehrin içinde ve çevresinde eski tarihi yerler ile, Ulcinj güneş, doğa, tatil ve eğlence için biçilmiş kaftan. Orta Çağ’a dek uzanan mimarisi ile küçük bir kaleye benzeyen tarihi kent merkezini yürüyerek gezebilirsiniz. Kalenin tepesindeki manzara ise ilham verici ve nefes kesici bir niteliğe sahip. Eski şehir aynı zamanda, 2000 yıllık kent tarihini sunan bir müzeye de sahip. Büyük Plaj (Velik Plaza), Kadınlar Plajı'na veya daha merkezi olan Küçük Plaj'a (Mala Plaza) gidebilir, ardından Korzo'ya doğru yüzebilirsiniz. Kahve dükkanları, restoranlar ve barlarla dolu, nefis bir yer olan Ulcinj, scuba dalışı için de harika bir yer.

Virpazar

Bölgenin en büyük gölü olan Skadar Gölü'nün kuzey ucunda yer alan Virpazar, heyecan ve yüksek enerjili bir eğlence arayanlar için ideal bir mola yeri değil. Zira burası huzur ve minimalizm sevenlerin, balık ve kuş gözlemciliğinden hoşlananların, hayattaki daha basit keyiflerin tadını çıkarabilenlerin gözdesi. Taş Köprü’nün mükemmel manzarasını görmek Virpazar'da yapılacak en heyecan verici şey. Diğer yandan milli park alanı olan Skadar Gölü, tekne turuna çıkmak Grmozur Adası'nın şahane manzarasının tadını çıkarmak için de harika bir yer. Virpazar’ı keşfetmek için bir öğleden sonra ayırabilir, Avrupa'nın son pelikanları da dahil olmak üzere 200'den fazla göçmen kuş türünü görebilirsiniz.

Karadağ'ın mücevheri olan Budva, sıcak iklimi, güzel plajları ve göz alıcı Old Town’u ilke, her yıl Avrupa'dan çok sayıda turisti çeken, paha biçilemez bir hazine sandığı. Avrupa Rüyası ile Budva’da olmanın keyfini çıkarın!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP