Bükreş Gezi Rehberi

Romanya'nın başkenti ve en büyük şehri Bükreş, aynı zamanda ülkenin kültür, sanayi ve finans merkezi. Dâmbovița Nehri kıyısında yer alan kentin mimarisi, neo-klasik, art-deco, komünist dönem ve modern yapıların karışımından oluşuyor. İki Dünya Savaşı arasındaki dönemde, şehrin zarif mimarisi ve seçkinliğinin gelişmişliği Bükreş'e "Küçük Paris" unvanını kazandırmıştı. Son yıllarda ekonomik ve kültürel bir ivme yaşayan kentin tarihi şehir merkezi Dünya Anıtlar İzleme Örgütü tarafından "tehlike altında" olarak listelendi.

 bükreş şatolar

Gezilecek Yerler

Bükreş'in merkezinde, Piaţa Unirii'nin yakınlarında yer alan Parlamento Sarayı (Casa Poporului) adında dünyanın en büyük parlamento binası. 1984 yılında Nicolae Çavuşesku tarafından yaptırılan bina 12 kat, 3100 oda ve 330.000 metrekarelik bir alana yayılmış durumda. Orta çağ ve 19. yüzyıl yapılarının yer aldığı şehrin tarihi eski merkezi Lipscani, Arnavut kaldırımlı dar sokakları ile çok şirin. 1989 tarihli Romanya Devrimi'nin bir parçası olan Devrim Meydanı (Piaţa Revoluţiei), şehrin kuzey kesimindeki Herăstrău Park'ın yakınlarında yer alan Zafer Kemeri (Arcul de Triumf) ve Rumen Atheneum kentin gezilecek yerleri.

Yeme ve İçme

Zengin bir yemek kültürüne sahip Rumen mutfağında Bükreş de yerel lezzetleriyle öne çıkıyor. Bunların arasında mısır unundan yapılan mamaliga, balık, mititei (sulu köfte), tokitura (et yemeği) ve lahana sarması yer alıyor. Türk kültüründen esinlenerek yapılan yemekleri arasında ise, çiorba (çorba), sermale (sarma), çiulama (çullama), imamabayildi (imambayıldı), iahnie (yahni), iofça (yufka), musaka (musakka), pilav, baclava (baklava), helva Turceasca (Türk helvası) bulunuyor. Dünya çapında tanınmış şarapları Cotnari, Murfatlar, Tárnave, Ştefaneşti, Muscat Otonel, Grasá de Cotnari ve Támáioasa olarak biliniyor.

 bükreş müzeler

Müzeler

1934'te oluşturulan ve açık hava müzesi olan Köy Müzesi, antik, modern ve çağdaş Romen sanat koleksiyonlarının yanı sıra, 14. yüzyılın başlarında nadir görülen Avrupa sanat eserlerini içeren Eski Kraliyet Sarayı'nın binasındaki Sanat Müzesi kentin en önemli müzelerinde başı çekiyor. Bunların yanı sıra kentin Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi, Curtea Veche (Eski Mahkeme Müzesi), Cotroceni Sarayı Müzesi, Ulusal Tarih Müzesi, Askeri Tarih Müzesi, Grigore Antipa Doğal Tarih Müzesi, Jeoloji Müzesi, Demiryolları Müzesi ve İtfaiyeciler Müzesi ile Gelecek Müzesi gibi pek çok müzesi de bulunuyor.

Ulaşım

Metrosu'nun yanı sıra otobüs, tramvay, troleybüs ve hafif raylı sistemden oluşan Bükreş'in toplu taşıma sistemi, Romanya'nın ve Avrupa'nın en iyileri arasında yer alıyor. Belgrad, Sofya, Varna, Kişinev, Kiev, Chernivtsi, Lviv, Selanik, Viyana, Budapeşte gibi ana tren istasyonlarının yanı sıra Romanya'daki tüm büyük şehirlere bağlantı sağlayan Gara de Nord (Kuzey İstasyonu) ana tren istasyonu Bükreş’ten geçiyor. Bükreş, Henri Coandă Uluslararası Havalimanı ve Aurel Vlaicu Uluslararası Havaliamnı olmak üzere iki uluslararası havaalanına sahip.

 bükreş seyahat

Alışveriş

Bükreş’te başlıca markalı dükkanlar ve lüks butikler Piaţa Romană'dan Piaţa Unirii'ye ve bu bulvarın bitişiğindeki küçük sokaklara, aynı zamanda Calea Victoriei'ye, Calea Dorobanţilor'a uzanan ana caddesi boyunca yoğunlaşıyor. Băneasa Shopping City, Promenada, AFI Palace Cotroceni, Plaza Romania ve Bucharest Mall kentin başlıca alışveriş merkezlerinden.

Festivaller

Yıl boyunca Bükreş'te pek çok kültürel festival düzenleniyor, ancak çoğu festival Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşiyor. Mayıs ve Haziran aylarında ise dünyanın dört bir yanındaki orkestraları içeren Uluslararası Opera Festivali düzenleniyor. Rumen Athaeneum Topluluğu, her yıl Eylül ayında kentin her yerinde George Enescu Festivaline ev sahipliği yapıyor. Romen Köylüleri Müzesi ve Köy Müzesi yıl boyunca Romanya halk sanatlarını ve el sanatlarını sergileyen etkinlikler düzenleniyor. 2004 yılında Bükreş, dünya sinemasının ünlü isimlerini misafir eden, dünya çapında ünlü isimlerin sahibi olan Bükreş Uluslararası Film Festivali'yle Doğu Avrupa'daki önemli festivaller arasında yer alıyor. 2005'ten beri Bükreş'in kendi çağdaş sanat bienali, Bükreş Bienali var.

Avrupa Rüyası Beyaz Geceler turu Romanya durağı olan Bükreş’i ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP