Büyüleyici Hollanda Kasabası Leiden’i Görmek İçin 3 Sebep

Groningen, Nijmegen ve Delft ile birlikte Hollanda'nın gerçek öğrenci kasabası olan Leiden, ülkenin en eski üniversitesine sahip büyük bir öğrenci nüfusu olan samimi ve küçük bir şehir. Ünlü ressam Rembrandt’ın doğum yeri ve güzel kanalları ile bilinen muazzam güzellikteki Leiden, yel değirmenleri, ahşap köprüleri, yemyeşil parkları ve ağaçlarla kaplı kanallarıyla muazzam bir destinasyon. Lahey ve Haarlem’e de oldukça yakın bir konumda bulunan Leiden, tam ortasından Old Rhine Nehri ile bölünen ve kanallarında yapacağınız bir tekne yolculuğu ile, unutulmaz deneyim yaşatan bir kasaba. Bir yandan da bilim ve doğa tarihinden, Mısır tarihine dek keşfedebilecek birçok müzenin bulunduğu Leiden’de yer alan Hortus Botanicus, dünyanın en eski akademik gözlem evine sahip.

Büyüleyici Hollanda Kasabası Leiden’i Görmek İçin 3 Sebep

Leidse Loper’da yürüyün

Leidse Loper (Leiden Loop), Leiden'in tarihi şehir merkezi etrafında bir yürüyüş rotası. Leiden sokak planı 17. yüzyıldan beri neredeyse hiç değişmedi. Küçük ve şirin sokaklarda yürürken, pek çok turistin fark etmeden geçebileceği Leiden Citadel gibi beklenmedik noktaları görme şansınız var. Kent etrafında dairesel bir yürüyüş turu olan Leiden Loop ile Leiden'ın birçok hazinesini keşfederek başlangıç ​​noktanıza geri dönüyorsunuz. Ayrıca Leiden Loop Turist Bilgi Merkezi'nde Leiden'in en önemli ve güzel noktalarına fotoğraflı genel bakış sunan kitapçıkları da 4,95 € karşılığında bulabilirsiniz.

Leiden kanallarında gezintiye çıkın

Amsterdam'dan sonra Hollanda’nın en çok kanala sahip yerleşimi olan Leiden’in Tarihi Kent Merkezi’nde 28 kilometreden fazla kanal ve su yolu bulunuyor. Leiden’ın kanalları, heybetli cephelere sahip müzelerin, alışveriş merkezleri ve şehrin birçok tarihi yapısını çevreliyor. Bir yandan da Leiden kanallarında, bazıları doğrudan su üzerinde yer alan teraslara sahip çok sayıda hoş kafe ve restoran da bulabilirsiniz. Bölgedeki birçok günlük gezi için de iyi bir başlangıç noktası olan Leiden, Kaag ve Braassemmermeer başta olmak üzere, Katwijk, Delft ve hatta Rotterdam gibi adreslere de tekneyle seyahat edebilirsiniz.

Fantastik Leiden müzelerini keşfedin

Hollanda’da Müzeler Başkenti unvanına sahip Leiden, birbirine yürüme mesafesinde 13 fantastik müzeye sahip. Dinozor iskeletleri, Rembrandt ve Lievens'in başyapıtları, Endonezya'dan getirilmiş Wajang Kuklaları, çeşitli protezlerin tıbbi geçmişi, bir Mısır tapınağı ve Japonya'dan gelen fantastik hazineler derken, Leiden'de çok daha fazlasını bulacaksınız.

Bonus: Rengarenk Leiden pazarlarını gezin!

Çarşamba ve cumartesi günleri Leiden’in Botermarkt, Vismarkt, Aalmarkt ve Nieuwe Rijn Sokakları tam bir karnaval atmosferine girerek açık pazarlara dönüşüyor. Balık, çiçek, peynir ya da yalnızca hediyelik eşya arıyorsanız, kesinlikle bu adreslere göz atın.

Amsterdam'a 45 dakikalık kara yolu mesafesinde olan Rembrandt van Rijn'in doğduğu kasaba Leiden, kiliseler, yel değirmenleri, kanallar ve köprülerle örülü, yürüyerek ve tekneyle gezmek için mükemmel bir destinasyon. Avrupa Rüyası PLUS ile ziyaret edebileceğiniz Leiden, Amsterdam'dan daha az kalabalık olduğundan, iyi fotoğraf çekmek için de birebir.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP