Cardiff'in İngiltere'nin Havalı Şehirlerden Biri Olmasının 5 Sebebi

Birleşik Krallık'ta yer alan Galler'nin başkenti olan Cardiff, canlı ve modern bir kent olarak Britanya’nın önemli turizm merkezlerinden biri. Galler kültürünün izini sürenlerin ziyaret etmekten keyif aldığı Cardiff, İngiltere'de kişi başına en fazla yeşil alana sahip olmasıyla da ünlü. Tam kalbinde yer alan Bute Park ve çevresindeki 5 farklı kalesiyle, aynı zamanda bir kaleler şehri olarak bilinen Cardiff, diğer yandan da Birleşik Krallık'taki ilk 10 alışveriş noktasından biri olarak kabul ediliyor.

avrupa rüyası cardiff kalesi

1. Cardiff Kalesi’nin göz alıcı mimarisi

Şehrin tam kalbinde yer alan Cardiff Kalesi’nin en parlak dönemi 19 ve 20.yüzyıllarda Bute ailesinin şehre gelişiyle aynı döneme denk geliyor. Kaleyi ziyaret etmek için birçok sebep olsa da en önemlisi kuşkusuz odaları. Diğer yandan sıcak bir yaz gününde kalenin bahçesinde dolaşmak ve başarılı bahçe peyzajının keyfini çıkarmak kesinlikle çok iyi bir sebep! Ancak burayı asıl iyi yapan özellik de yıl boyunca pek çok konser, festival ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor oluşu.

avrupa rüyası cardiff gece hayatı

2. Galler tarzı gece hayatı

İster 1-2 bira içmek için çıkın, isterseniz Millennium Stadı’nda bir maç izlemiş olun, isterseniz de eğlenceli bir cuma gecesi geçirmek isteyin, Cardiff’in gece hayatı kesinlikle hızlı yaşamayı ve eğlenmeyi sevenler için en ideal adres. Birbirinden farklı pek çok barda gün ağarana dek bitmek bilmeyen eğlence Cardiff gecelerinde yaşanıyor. Daha yerel bir deneyim için Y Mochyn Du, Retro tarzı görünümüyle Gwdihw (Owl) gibi yerleri deneyebilirsiniz.

avrupa rüyası cardiff Roath Park

3. Şehirdeki cennet Roath Park

Roth Park Gölü ve içerisindeki Viktoryan dönemi feneri, salkımsöğütleri ve gözlemleyebileceğiniz kuş yaşamı ile şehirde görebileceğiniz en güzel şeylerin başında geliyor. Yaban ördeği, karabatak, akbalıkçıl gibi kuşlar gölün ortasındaki küçük adacıklarda yuvalarını kuruyorlar. Roth Park’ta yapabileceğiniz en iyi şey bot kiralamak. Water Walkerz, Peddlerz, kürekli kayık ya da pedalos ise seçenekleriniz arasında.

avrupa rüyası cardiff müzesi

4. Sanat sanat sanat!

Cardiff’te keşfedilmeyi bekleyen sayısız tiyatro ve sanat galerisi bulunuyor. Gary Barlow’dan Russel Howard gibi isimlerin konserlerini yakalama şansınız da oldukça yüksek. Cardiff’in izlenimci sanat koleksiyonlarına bayılmamak mümkün değil zira, bu güzel şehir Paris’ten sonraki en fazla eserini barındırıyor. Sürekli değişip yenilenen sergi ve gösterileri öncesinde kontrol etmekte fayda var.

avrupa rüyası cardiff stadyum

5. Spor severler için tam bir cennet

Eğer sporla aranız iyiyse, Cardiff mutlaka görülmesi gereken bir yer. 100 yıldan uzun süredir Galler rugbysine ev sahipliği yapan kent, oyunu tanımak isteyen veya daha da yakınlaşmak isteyenler için çok güzel imkanlar sunuyor. Millennium Stadı, aralarında Speedway Grand Prix gibi pek çok spor etkinliğine de ev sahipliği yapıyor. En güzeli ise, yalnızca izlemekle kalmayıp aynı zamanda katılabiliyor oluşunuz. Macera dolu bir tatil geçirmek istiyorsanız da adresiniz değişmiyor çünkü uluslararası üne sahip, olimpiyat standartlarındaki raft ve kano kursları, Cardiff Devils Buz Hokeyi Pisti’nde ziyaretçilerini bekliyor.

Bristol Kanalı'ndaki kıyı şeridinde yer alan Cardiff'in şehir merkezi, Cardiff Koyu'nun hemen kuzeyindeki şehrin güney kesiminde yer alıyor. Avrupa Rüyası’nın Britanya Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz Cardiff, tertemiz havası ile ünlü, Britanya'nın en çok yağış alan bölgesi olarak da biliniyor.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP