Çekya'dan Ne Alınır? Hediyelik Eşya Tavsiyeleri

 Seyahat dönüşlerinde her zaman magnet, have kupası veya benzeri hediyeler almak artık bir gelenek haline geldi ancak bir sonraki Prag gezinizde en azından şehre ait geleneksel bir hediye almayı düşünebilirsiniz. Hem gerçekten orijinal hem de Prag gibi muhteşem bir şehre ait gerçekten güzel bir hediye ile sevdiklerinize şehrin kendisinden bir parça getirmiş olursunuz. Avrupa Rüyası EKO ve PLUS ile ziyaret edebileceğiniz Çekya'dan hediyelik eşya alacaklara tavsiyeler listesi hayli işinize yarayabilir.

 çekya-hediyelik-eşya-kukla

1. Kukla

Çekya’da çocuk oyuncağı olarak görülmekten çok uzak el yapımı kuklalar, oldukça yüksek kalitede üretiliyorlar ve anlamları da ülke için büyük. Fiyatları biraz yüksek olsa da gerçekten düzgün bir hediye almak istiyorsanız, düşünmeden satın alabilirsiniz. Kuklaları ülkenin her yerinde bulmanız mümkün ancak en iyileri Prag’daki Charles Köprüsü’nün hemen yanında yer alıyor. Cadı ve şeytanlardan yazarlara, politikacılara ve çizgi film karakterlerine kadar çok fazla çeşitte ve boyutta satılan kuklalardan birini seçemiyorsanız, kuklanın sizi seçtiğine inanılıyor. O yüzden ne alacağınızı düşünmeden gelin, o zaten sizi seçecek!

 çekya-hediyelik-eşya-kukla

2. Garnet (Lal Taşı)

Çekya kraliyet mücevherlerinden yarı değerli bir taş olan Lal taşının çok uzun bir geçmişi var. Çekya’da değerli mücevherlerden masaüstü süslerine kadar kısaca her bütçeye uygun bir taş bulabilmeniz mümkün. Önemli bir uyarı: sahte lal taşı her yerde satıldığı için gerçek olup olmadığını anlamak için mutlaka öncesinde sertifikasını görmek istediğinizi söyleyin!

 çekya-hediyelik-eşya-bohem-kristali

3. Bohem Kristali

Bohem kristali el yapımı kesim ile yapılan ve tüm ülkede küçük fabrikalarda üretilen geleneksel bir cam işleme sanatı. İsim olarak “Kristal” olması kafa karıştırabilir çünkü Çekya’da kristal içerisinde kurşun katkısı da bulunan ve üzerine işleme yapılabilen, normalinden daha kalın ve çok kaliteli bir cam anlamına geliyor. Prag’ın her köşesinde bu kristallerden bulabilirsiniz ancak en iyisini istiyorsanız Moser Store’a gitmeniz gerekiyor.

 çekya-hediyelik-eşya-ahşap-oyuncaklar

4. Ahşap Oyuncaklar

Çekya’da oyuncakların keyfini çıkarmak için çocuk olmanıza gerek yok. Eski tarz araba ve trenlerden, ipli hayvanlara çok uygun fiyatlı el oyması hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Her yerde bulabileceğiniz oyuncakların en güzellerini görmek için hafta sonları kurulan ve şehir merkezinde yer alan Havel’s Market’e gidebilirsiniz.

 Becherovka

5. Becherovka

Becherovka ülkedeki tüm barlarda ve publarda bulabileceğiniz bir içki. Tarifi çok gizli tutulan ve bilinmeyen bu içki biraz acı ve hafif zencefil, çeşitli baharat ve bitkilerden oluşuyor. Alkol oranı %38 olan Becherovka’yı Praglılar shot olarak içiyor. Hemen her markette küçük şişeler halinde bulabilirsiniz.

 

6. Mucha Posterleri

Art Nouveau ressamı Alphonse Mucha Prag’da çok seviliyor ve her yerde karşınıza çıkıyor. Özellikle güzel kadın posterleri her yerde satılıyor ve tabi ki orijinallerini görmek için Mucha Müzesi’ne gitmeniz gerekiyor!

kafka hediyeleri

7. Kafka Eşyaları

Prag’da doğan ve ömrünün çoğunu da burada geçiren Franz Kafka en önemli eseri olan Dönüşüm’ü de burada yazdı. Kafka Müzesi’nde kitabın ilk baskılarını, mektupları, günlükleri ve orijinal fotoğraflarını görebilirsiniz. Çıkmadan hediyelik eşya dükkanına uğrayıp yazarın kitaplarını, kartpostallarını, takvimlerini ve Kafka temalı hediyeliklerden alabilirsiniz.

Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turu ile ziyaret edebileceğiniz Çekya'dan hediyelik eşya alacaklara tavsiyeler listesini not etmeyi unutmayın.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP