Colmar Gezi Rehberi

Vosges ve Ren, Strazburg ve Mulhouse arasında, Almanya ve İsviçre'nin yakınında yer alan Colmar, iyi korunmuş tarihi kenti, sayısız mimari yapısı ve Isenheim Altarpiece ile Unterlinden gibi müzeleriyle ünlü şirin bir Fransız kasabası.

Colmar, şirin sokakları, yüzlerce yıllık yarı ahşap evleri, sevimli kanalları ve yaya şehir merkezi ile büyük bir film setini andırıyor. Aynı zamanda kentin, zamanın yıkımlarından harika bir şekilde korunan tarihi merkezi, olağanüstü mirasıyla bin yıllık Avrupa tarihine büyüleyici bir bakış açısı sunuyor. Fransa'nın Alsace bölgesinde, Alsas Şarap Rotası üzerinde yer alması dolayısıyla Alsas Şarabının Başkenti olarak bilinen Colmar, kaliteli restoranlar ve yüksek kaliteli yerel ürünler satan dükkanlardan etkileyici bir gastronomi seçkisine sahip.

avrupa rüyası fransa colmar

Colmar Gezilecek Yerler

Colmar'ın eski kent merkezindeki sokaklarında dolaşmak, onu keşfetmenin en iyi yolu. Çarpıcı güzellikte ve iyi korunmuş Colmar'ın eski sokaklarında yer alan birçok dükkân ve Alsas mutfağından gastronomik lezzetler sunan restoranı es geçemeyeceksiniz. Maison des Tetes, Maison Pfister, Dominik Kilisesi, Aziz Martin Kilisesi, Heykel de la Liberté, Unterlinden Müzesi, Bartholdi Koleji, Bartholdi Müzesi ve Musée du Jouet Colmar'ın mutlaka görülmesi gereken adresleri. Lauch Nehri’nin üzerinden kanalların geçtiği alan günümüzde "Küçük Venedik" (La Petite Venise) olarak adlandırılıyor. La petite Venise (Küçük Venedik). Şehrin Venedik’i anımsatan küçük kanalların bulunduğu bu küçük köşesinin tadını çıkarın. Küçük Venedik Kanalı’nda 30 dakikalık bir tekne turuna çıkmayı unutmayın.

avrupa rüyası fransa colmar 1

Yeme ve İçme

Hamur işleri ile ünlü Alsace’ın her köşesinde Kugelhopf adı verilen üzerinde pudra şekeri ve kuru üzüm bulunan pastayı bulabilirsiniz. Makaron ise özel tatlı dükkanlarında (şehir merkezindeki Monoprix'i deneyebilirsiniz) bulabilirsiniz. Ayrıca yine bu dükkânlarda, çırpılmış yumurta akında yapılmış, pastel renklerde boyanmış ve daha sonra pişirilen Meringues'i bulabilirsiniz. Pişmiş armut ile yapılan bir tart olan Tarte Aux Poots'u da mutlaka deneyin. 

Tarte flambée ise, pizzanın Alsas’daki eşdeğeri. Diğer bölgesel spesiyaliteler arasında ise ahududu, krema ve kekle yapılan Kara Orman Pastası ve Quiche Lorraine bulunuyor. Alsace ayrıca Bretzels ile ünlü. Bunlar, bol miktarda tuzla pişirilen füme somon veya jambonun eritilmiş peynirle servis edilmesiyle sunuluyor.

Festivaller

Colmar ayrıca Alsace Şaraplarının başkenti olan Colmar, birçok pastoral köyün sahip olduğu üzüm bağlarının eteklerinde yer alıyor. Kent, yirmi yıldan bu yana her yaz ağustos ayında Alsace Şarap Festivali'ne ev sahipliği yapıyor. Bu etkinliğe 15 gün boyunca müzik, parti ve şarap tadımı için 300.000 kişi geliyor. Colmar ayrıca, 1980'den beri, uluslararası klasik müzik festivali olan Festival de Musique Classique de Colmar’a ev sahipliği yapıyor.

avrupa rüyası fransa colmar müzeler

Müzeler

Orta Çağ, Rönesans ve Barok resim ve heykelleri, arkeolojik eserler, tasarım ve uluslararası modern sanata dek geniş bir koleksiyona sahip olan Unterlinden Müzesi, yalnızca Colmar’da değil, Alsace'daki ana müzelerden biri. Frédéric Auguste Bartholdi'nin doğum yeri olan Musée Bartholdi, sanatçının resim ve çizimleri, ailesinden kalan mobilyaların yanı sıra çok sayıda alçı, metal ve taş heykelleri barındırıyor. Colmar'ın zooloji ve etnografya müzesi olan Musée d'Histoire Naturelle et d'Ethnographie, kasabanın oyuncak müzesi olan Musée du Jouet ve sanayi ve teknoloji müzesi olan Musée Des ise Colmar’ın diğer müzelerinden bazıları.

avrupa rüyası fransa colmar alışveriş

Alışveriş

Colmar'da en çok tavsiye edilen hediyelik, kıyafet ve ayakkabı satın almak. Çeşitliliğin hayli tatmin edici olduğu kasabada fiyatlar ise komşu Almanya, İsviçre ve hatta Strazburg’a göre daha düşük. Bunların dışında, hediyelik eşya olarak alınabilecek tipik el sanatları bulabilirsiniz. Alsas çanak çömlekleri, şarap bardakları, masa örtüleri, teneke kutular ve daha pek çok şirin şey…. 

Ulaşım

Colmar'ın cazibe merkezlerinin tümü eski kent merkezinde yoğunlaşıyor. Bir orta çağ kenti için şaşırtıcı derecede büyük, ama yine de hiçbir zorluk yaşamadan yürüyerek gezebileceğiniz bölgede bisiklet de kiralayabilirsiniz. Gare de Colmar Tren İstasyonu, Strazburg, Mulhouse, Besançon, Zürich gibi çeşitli bölgesel istikametlere bağlantı sağlıyor.

avrupa rüyası fransa colmar bartholdi  

Ünlü Kişilikler

Çok renkli evlere sahip şehir, aynı zamanda New York'taki ünlü Özgürlük Heykeli'nin babası ve heykeltraş Bartholdi'nin ve Alsace'ın ünlü icadı Hansi'nin de doğum yeri. 

Avrupa Rüyası’nın otobüsle Avrupa turları ile Colmar’ı ziyaret edebilir, bu şirin kasabanın keyfini çıkarabilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP