DRESDEN'DE ALIŞVERİŞ, YEME-İÇME REHBERİ

Her Avrupa kentinde olduğu gibi burada da hediyelik eşya dükkanlara bulmak mümkün. Fakat bu dükkanlar turistlere hitap ettiği için oldukça pahalı gelebilir. Bence bir süpermarkete gidip oradan hem hediyelik hem de yerel ürünler almak daha iyi. Örneğin çikolata, limonata ve pasta gibi yiyecekler bulabilir, lokal ürünler ve tatlar denemiş olursunuz. Ama siz yine de hediye almak istiyorsanız Altstadt kısmında Prager Caddesi tüm ihtiyacınızı karşılayacaktır. Neustadt kısmında ise Stetzscher Caddesi üzerinde yer alan dükkanları tercih edebilirsiniz. Ama egemen itibariyle tam bir ikinci el deposu. Bu cadde üzerinde Trödelhalle’yi bulun. Burada aklınıza gelemeyecek harikalıkta ikinci el plaklar, antikalar ve vintage kıyafetler bulabilirsiniz. Kıyafet konusunda bir diğer önerim ise Tranquillo. Yeryüzünde her şeyden bir tane üreten tek bir dükkan. Aldığınız bir ürünün bir benzerini yeryüzünde başka kimsede göremeyeceksiniz. Pişti olma derdine son!

Dresden’de Ne Yenir, Ne İçilir?
Almanya denilince akla ‘Sosis’ geliyor elbette. Saksonya’nın Thüringen’a olan yakınlığı nedeniyle Dresden’da çok kalitelisini yiyebilirsiniz. Curry 24: Altstadt kısmında ve Postplatz yakınlarında yer alıyor. Dünyanın en acı sosislerini yaptıklarını iddia ediyorlar. Eğer acıyla aranız iyiyse ve Almanlar’ın meşhur sosislerini tatmak istiyorsanız sloganı ‘Süt nerede?’ olan bu dükkana gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Brennesel: <Çorbalarını tavsiye ederim özellikle çikolatalı olanı. Burada neredeyse bir vejeteryan restoranı çünkü sadece tek bir et yemeği satıyorlar.

Weisse Gasse:
Burası Altstadt’ın yemek sokağıdır. E tabi bunca turisti birilerinin beslemesi gerekiyor. Bu bölgede Hindistan’dan, İspanya’ya; Meksika’dan Avustralya’ya tüm dünya yemeklerini tadabileceğiniz restoranlar var. Eğer Neustadt kısmındaysanız yemek konusunda daha şanslısınız diyebiliriz. Hem ucuz hem daha lezzetli yemekler bulabilirsiniz bu bölümde; Raskolnikoff: Neustadt bölgesinde yer alan eski restoranlardan biri. Ufak, eski ve gösterişsiz bir bina. Buraya gelerek lezzetli yerel yemeklerden sipariş edebilirsiniz. Yaz aylarında gittiyseniz, arka taraftaki bahçede keyif yapmayı da unutmayın. Dürüm Haus: Bu restoranı anlatmama gerek yok heralde. Adından da anlaşılacağı üzere burası bir Türk restoranı. Bir saat içerisinde yüzden fazla dürüm yapıyorlar. Mekanın iki katlı Anadolu esintileri taşıyan harika bir binaları var. Yaptıkları yemekleriyle de ödül aldığını belirtmek gerekiyor.

Die Berlemacher:
Burası bir peynir dükkanı ama adının anlamı İnci Üreticileri. Ne alaka demeyin sakın çünkü ürettikleri sert peynir topları adeta inci gibi. Buraya gelerek güzel bir şarap eşliğinde lezzetli peynir tabaklarından yiyebilir ya da hediyelik peynirler alabilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP