Ejderhalar Şehri Lübyana’da Gezilecek Yerler

Slovenya’nın Ljubljanica Nehri kenarına kurulmuş başkenti Lübyana, otobüsle Avrupa turu yapanların gözde şehirlerinden. Tarihi M.Ö. 2000’lere kadar uzanan Lübyana, aynı zamanda medeniyetin ilk adımlarından olan dünyanın en eski tahta tekerleğinin de bulunduğu şehir. Bir ucundan diğer ucuna arabayla 4 saatte gidebildiğiniz Slovenya’nın Lübyana şehrini de gezmek 2-3 saatte gezmek haliyle kolay oluyor. Peki, Lübyana’ya gitmişken nereleri gezmeli? 

1.    Bled Gölü

Slovenya, mis havasıyla, zarif mimarisiyle, manzaraya doyacağınız yollarıyla, muhteşem doğasıyla stresten kaçıp kafa dinlemek isteyenler için muhteşem bir ülke. Julyen Alplerine bakan manzarasıyla, güzelliğiyle görenleri büyüleyen Bled Gölü dillere destan. Gölün doğallığını taçlandıran Bled Şatosu, adada St. Martin Kilisesi’nin çan sesleri, etrafı saran dev Alp Dağlarının eşsiz güzelliği doğa severlerin vazgeçilmezi.

2.    Ejderha Köprüsü

Lübyana şehrini gezerken ejderha figürleri dikkatinizi çekecek. Lübyana şehrinin ejderhalarının hikayesi eski zamanlara uzanıyor. Günün birinde Yunan kahramanı Jason’un Kral Aeetes’den kaçarken sığındığı Lübyana şehrine bir gün ağzından ateş saçan bir canavar saldırmış ve şehri ateşe vermiş. Bunun üzerine Jason canavarla savaşarak onu öldürmüş. Rivayete göre de bu canavar bir ejderhaymış. Hikayesiyle ziyaretçilerini başka bir dünyaya sürükleyen Ejderha Köprüsü’nü ise ziyaret etmeyi unutmayın.

3.    Lübyana Kalesi

Lübyana şehrine tepeden bakan Lübyana Kalesi, görkemli yapısıyla turistlerin ilgisini en çok çeken yapılardan. Tarih boyunca gözlem, savunma, hapishane gibi birçok amaçla kullanılan kale de günümüzde yaz aylarında düğünler, açık hava sineması gösterileri yapılıyor. Kalenin içerisinde restoran ve Kukla Müzesi bulunuyor. Finiküler, kaleye giriş, Kukla Müzesini gezmeye toplamda 10 Euro ödeyerek gezebilirsiniz.

4.    Preseren Meydanı

Avrupa şehirlerinin vazgeçilmezi şehir meydanlarının güzel örneklerinden biri de Lübyana’nın Peseren Meydanı. Adını Slovenya’nın ünlü şairi France Preseren’den alan meydanı şairin heykeli, Franciscan Kilisesi ve Triple Köprüsü eşlik ediyor. Üç tarafı şirin binalarla çevrili olan meydana açılan yollarda kapalı.

Avrupa’da kaçacak bir köşe arayanlar için kucak açan Slovenya’nın Lübyana şehri, hem doğa severleri hem de mütevazi bir gezi arayanların uğrak noktası. Doğa harikası gölleriyle, efsanelerin eşlik ettiği mimari yapılarıyla Ejderhalar şehri Lübyana ziyaretçilerini bekliyor.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP