Euro Kullanmadan Seyahat Edebileceğiniz Avrupa Kentleri

Euro, pound karşısında yükselmeye devam ederken, özellikle doğu Avrupa'daki Euro dışı bölgeler gittikçe daha popüler hale gelmeye başladı. Prag ve Budapeşte gibi şehirler en çok tercih edilen Eurozone dışı Avrupa ülkeleri arasında gösteriliyor. Araştırmalar, Varşova'nın hafta sonu konaklama için en ucuz otellere sahip olduğunu, Budapeşte ve Prag'ın yemek için en iyi kalite ve fiyata sahip olduğunu ve Riga'daki havalimanı transferlerinin de Avrupa’nın ucuzu olduğunu gösteriyor. İskandinav şehirleri konaklama ve yemek bakımından daha pahalı olsa da, uçuşlar söz konusu olduğunda doğu Avrupa şehirlerinden daha ucuza geliyor. Öte yandan Eurozone şehirlerinde yemek, içki ve opera, bale ve tiyatro biletlerinin fiyatları incelendiğinde Kiev, Bratislava ve Krakow gibi ülkeler Paris ve Roma'yı geride bırakıyor. İzlanda'nın başkenti Reykjavik ise ülkenin son ekonomik sıkıntıları nedeniyle şu anda en ucuz şehirler arasında yer alıyor. İşte Euro Kullanmadan Seyahat Edebileceğiniz Avrupa Kentleri listesi!

 çekya-prag

1. Prag, Çekya (Çek Korunası)

1990’larda Prag sürekli, muhteşem güzel ve çok ucuz şehir olarak gündeme geliyordu ve bu yüzden inanılmaz bir ziyaretçi akınını kendine çekmeyi başardı. Günümüzde ise biraz pahalı gibi olsa da yine de otel yerine hostellerde kalacak olan ve pazarlık konusunda kendine güvenenler için oldukça ucuz sayılabilecek bir destinasyon. Şehrin en güzel tarafı da ne kadar kalabalık olursa olsun güzelliğinden hiçbir şey kaybetmiyor.

 budapeşte-macaristan

2. Budapeşte, Macaristan (Macar Forinti)

Bir başka ucuz ve muhteşem yerlerden biri de Budapeşte. En turistik yerlerden ve Danube Nehri kenarındaki mekanlardan uzak durduğunuz sürece her yönüyle inanılmaz bütçe dostu bir şehir. Sırt çantasıyla düşük bütçeli geziyor olsanız dahi burada termal kaplıcalara gitmek sizi zorlamayacaktır. Tek yapmanız gereken en merkezi yerlerden biraz dışarıya doğru çıkmak o kadar. Zira merkezdeyken gözünüze hiç de Avrupa’nın en ucuz yeri gibi gözükmeyeceği garanti!

 oslo-norveç

3. Oslo, Norveç (Norveç Kronu)

2014’de petrol fiyatlarının düşmesiyle Norveç para birimi değer kazanmaya başladı. Bu muhteşem ülke hala pahalı ancak birkaç yıl öncesi gibi çok abartılı değil. Oslo’ya uçuşlar da makul fiyatlarda seyrediyor ama bir seçim yapmanız gerekirse, konaklama bakımından Bergen’i seçmeye çalışın.

 zürih-isviçre

4. Zürih, İsviçre (İsviçre Frangı)

İnanılmaz zengin ve çok güçlü bir ekonomiye sahip olan İsviçre’de, zenginlerin akın ettiği başkent Zürih, çoğunlukla iş adamlarını ağırlıyor. Doğrusunu söylemek gerekirse Bern şehri Zürih’e göre çok daha ilginç ve görebileceğiniz şeylerin sayısı da daha fazla.

 kopenhag-danimarka

5. Kopenhag, Danimarka (Danimarka Kronu)

Danimarka’nın başkenti Kopenhag en pahalı İskandinav şehirlerinden biri ancak parasının değeri bir zamanlar olduğu kadar abartılı pahalı değil. Kopenhag her yönden kalitenin ön planda olduğu ve Avrupa’daki en güzel şehirlerden biri ve haliyle bu pahalılık aslında hak edilmiş bir durum denebilir. Çok düşük bütçelilerin ve özellikle içmeyi sevenlerin maddi açıdan zorlanacağı ise aşikâr. 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP