Fas'ta Gezmeniz Gereken 5 Yer

Fas, merak uyandıran ve heyecanlandıran ülkelerden birisi!  Avrupa'ya bu kadar yakın ziyaret edebileceğiniz pek çok yerin aksine, Fas'ı ziyaret etmekle ilgili çok özel bir şey var: çarpıcı Arabesk mimarisi, pazarları ve hatta mavi renkli şehirleri. Ve tabiki manzara: karla kaplı Atlas dağlarından, kavurucu Sahra Çölü'nden ve birçok Berberi insanına ev sahipliği yapan renkli tepelerden bahsediyoruz. Uzun lafın kısası; Fas, ziyaret etmek için büyüleyici ve ilgi çekici bir yer ve sizi ziyaret ettikten sonra daha fazlasını keşfetmek isteyebileceğiniz bir yer! Bunu göz önünde bulundurarak, Avrupa Rüyası ile keşfedebileceğiniz Fas'ta gezmeniz gereken 5 yer!

 

Rabat

Başkent ile başlayalım. Başkentlerin çoğu gibi, Rabat da popüler bir turistik yer. İki ayrı ana bölgeye sahiptir: Yeni Şehir ve Eski Şehir. New Town, biraz alışveriş yapmak ve kentin açık hava barlarında ve kafelerinde sıcak havanın tadını çıkarmak için mükemmel bir yerdir.
Daha yoğun ve daha tarihi bir atmosfer için, Eski Şehir tipik Fas pazarları ile doludur. Pazarlık yapmak ve güzel eski moda insanları izlemek için harika bir yerdir.

 

Marakeş

Bu en popüler olan ve muhtemelen Fas'ı daha da fazla görmek isteyeceğiniz giriş kapınız! Marakeş'i ziyaret etmek, sen orada olana kadar tam olarak anlayamayacağın bir deneyim.
Şehrin tarihi Eski Kent bölgesi, yalnızca duyulara hitap eden muhteşem bir yer. Yüksek, renkli; baharat, yemek ve bazen de tabakhaneler kokusu kaçınılmaz. Otantik bir deneyim için, kaosu kucaklayın ve geleneksel bir Riad'da şehir surlarının içinde kalın, ardından labirent benzeri pazarlarda alışverişe çıkın.

 

Chefchaouen

Rif dağlarındaki bu küçük kasaba, ilginç mavi boyalı evleriyle ünlüdür ve bu da ona gerçeküstü bir görünüm ve his verir. Fas'ın doğal tarafını medeni bir üsle keşfetmek istiyorsanız, Chefchaouen bunu yapmak için mükemmel bir yer. Hemen hemen her sokağın sonundan itibaren dağların manzarasına sahip olacaksınız, ancak bu yeterli değilse, yakınlarda doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

 

Meknes

Bu duvarlarla çevrili imparatorluk şehri, ülkenin Sultan Moulay tarafından yönetildiği 17. yüzyılda Fas'ın başkentiydi. Sultan’ın türbesi, günümüzde kentin en ilgi çekici yerlerinden biri olarak hala yerindedir.
Meknes'in titreşimi, Rabat ve Marakeş'e kıyasla oldukça geride, bu nedenle daha rahat bir Fas şehir molası arıyorsanız, iyi bir seçenek. Eski Mauretania'nın başkenti sayılan büyüleyici ve kısmen kazılmış bir Berberi / Romen şehri olan Volubilis kalıntılarını ziyaret etmek için de harika.

 

Fes

Bir kaç Fas kenti yıllar içinde oylama sırasına girmiş olsa da, Fes etkileyici 400. ünvanını elinde tutmayı başardı. Tarihi binalarla dolu bir ortaçağ şehri ve yürüyerek keşfe çıkmak büyüleyici. Öne çıkan özellikler arasında 9. yüzyıldan kalma duvarlarla çevrili Fes El Bali kasabası ve Merenid Mezarları sayılabilir. 

Fas'ın büyüsüne tanık olmak istiyorsanız siz de Endülüs Rüyası'na katılabilir; Fas'ın büyüleyici Fes, Rabat, Marakeş, Kazablanka ve Chefchaouen şehirlerini hiçbir ekstra ücret ödemeden gezebilirsiniz.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP