FETİVALLER ŞEHRİ CANNES

Fetivaller Şehri Cannes
Otobüsle Avrupa turu yapıyorum. Evet evet yanlış duymadınız! Otobüsle Avrupa turu, hem de nerdeyse tüm Avrupa'yı geziyorum. Nasıl oldu bu iş derseniz hemen cevap vereyim; geçen yıl Avrupa Rüyası ile tanıştım. Avrupa Rüyası 4 yıldır Avrupa'ya otobüsle tur düzenliyor. Giderek farklı şehirler ve rotalar ekleyerek büyümüş ve bugün size tam 26 şehir gezme fırsatı veriyor. Tabi Avrupa turu deyince Fransa olmazsa olmaz! Ama Cannes herkesin gittiği bir şehir değil. O yüzden Avrupa Rüyası ile gezdiğim için kendimi şanslı hissediyorum. Bugün Barselona'dan çıktık ve Cannes'a geldik. Şöyle bi dolaşsak yeter diyorum ve başlıyorum bu festivallerle adını duyuran şehri keşfe. 
La Croisette
Cannes’daki ünlü sahil yolu. Yaklaşık 2 kilometre uzunuluğunda olan bu yolda yürümek çok iyi geldi. Şansımıza gittiğimiz gün hava da çok güzel olunca burda yürüyüş yapmanın keyfi harikaydı. Bu sahil yolunun üzerinde pek çok mağaza, restoran ve otel var. Ancak şunu söylemek isterim ki; oldukça lüks olduğundan pahalı gelebilir. Hani böyle jet sosyete deyince aklımıza 15.000$'lık küçücük çantalarla, beyaz süs köpekleriyle ortalık dolaşan ablalar, en lüks otomobiller filan gelir ya işte burada herkes öyle! Cadde üzerinde bazı film karakterlerinin kartonlarına denk geleceksiniz. Özellikle durup fotoğraf çektirmeyi ihmal etmeyin.
PalaisdesFestivals et desCongrès
Bu sahil yolu üzerinde ünlü Cannes Film Festivali'nin binası da bulunuyor. Binanın orjinal adı PalaisdesFestivals et desCongres. Ülkemizden de ara ara çok önemli filmlerin katıldığı meşhur festivalin yapıldığı bu binayı görmeniz lazım. Ben bir sinema tutkunu olarak özellikle burayı görmeye ve kırmızı halıda fotoğraf çektirmeye geldim.

AlléedesEtoiles Cannes
(Yıldızlar Kaldırımı)
Daha önce Hollywood'a gittiniz mi bilmiyorum ama gitmediyseniz eğer, kesinlikle AlléedesEtoiles Cannes yani Yıldızlar Kaldırımını görün derim ben. Burası aynı Hollywood'da olduğu gibi ünlülerin isimleriyle el izlerinin bulunduğu bir kaldırım. Yaklaşık olarak 300 yıldızın el izinin bulunduğu söylüyorlar. El izi olan ünlüler arasında; Charlie Chaplin, Francis Ford Coppola, Lelouch, SophiaLoren ve Robert de Niro da bulunuyor.
Le Suquet
Le Suquet, Cannes şehrinin eski bölümü olan yeri. Özellikle tarihi binaları, rengarenk sokakları ile şehri ziyarete gelen herkesim ilgisini çekiyor. Eski şehir bölgesine geldiğiniz zaman karşınıza üzerinde Cannes Film Festivali'ne dair resimlerin bulunduğu şahane binalar çıkıyor. Birçok bina ünlü oyuncuların ve ünlü filmlerin resimleriyle kaplı. Şehirde sinema ruhunu görmemek gibi bir şey yok yani.
Avrupa Rüyası otobüsüyle gezimiz devam ettiği için şehirde vaktim kısıtlıydı. Fakat yine de buraları görmek, sahil boyunla yürüyüp Akdeniz'in güzel havasını içime çekmek çok iyi geldi. Siz de bu Fransız Riviera kentini görmek için Avrupa Rüyası ile otobüsle avrupa turu organizasyonuna katılabilir, birçok şehri tek seferde görme imkanı bulabilirsiniz. Hadi bakalım!

 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP