Floransa’nın Sanat Tarihine Yön Veren Müzeleri

Floransa’nın Sanat Tarihine Yön Veren Müzeleri

Otobüsle Avrupa turu ile ziyaret edebileceğiniz Floransa, Avrupa ve İtalya’nın olduğu kadar dünyanın da kaderini değiştiren ve başlı başına bir açık hava müzesine dönüşmüş Rönesans güneşinin doğduğu şehir. Öyle ki kentin heykel, sanat, mimari, matematik, arkeoloji, tarih, fizik ve astronomi ve hatta modaya kadar herkes için bir müzesi var. Gözünüz korkmasın, Floransa'da sınırlı zamanınız olsa bile, yine de hakkını vererek gezebileceğiniz en önemli müzeleri ziyaret edebilirsiniz. İşte her biri büyüleyici başyapıtlar içeren, Floransa’nın sanat tarihine yön veren müzeleri!

Galleria degli Uffizi
Galleria degli Uffizi’yi (Uffizi Galerisi) görmeden, Floransa’yı gördüm diyemezsiniz. Turistlerin Floransa'yı ziyaret etmelerinin başlıca nedenlerinden biri olan Uffizi Galerisi, Avrupa'nın en eski ve en ünlü sanat müzelerinden. Botticelli, da Vinci ve Caravaggio gibi 13-18. yüzyıl Rönesans eserlerinin sergilendiği sanat galerisinde hayli şaşırmaya ve hayranlık duymaya hazır olun. Piazza della Signoria yakınlarında yer alan Uffizi’de İtalyan Rönesansı’nın dünya çapında en nadir örneklerini göreceksiniz.
 
Adres: Piazzale degli Uffizi, 6, 50122 Firenze FI, İtalya
Telefon: +39 055 23885
Website: http://www.uffizi.com/
Ziyaret Bilgileri: Pazartesi günleri hariç 08.15 - 8.50 saatleri arasında ziyarete açık.
1 Temmuz'dan 22 Eylül'e kadar saat 22.00'ye kadar açık.
1 Ocak, 1 Mayıs, 25 Aralık, kapalı.
 
 
Galleria dell'Accademia
Galleria dell'Accademia (Akademi Galerisi) da Floransalı en ünlü galerilerden biri. Academia'da büyük sanatçıların birçok eseri yer alsa, ana cazibe şüphesiz Michelangelo'nun Rönesans döneminin en tanınmış eserlerinden David Heykeli. (Davud Heykeli.) Dünyanın en çok ziyaret edilenlerinden galerilerinden olan ve kentteki sanat okullarının 18. yüzyılda birleştirilmesiyle kurulan Academia, Michelangelo’nun önemli eserlerinden Venüs ve Cupido’ya da ev sahipliği yapıyor.
 
Adres: Via Ricasoli, 58/60, 50122 Firenze FI, İtalya
Telefon: +39 055 238 8609
Ziyaret Bilgileri: Pazartesi günleri hariç 08.15-18.30 saatleri arasında ziyarete açık.
Website: http://www.accademia.org/
 
 
Palazzo Pitti ve Boboli Gardens
Bir zamanlar Medici ailesinin yaşadığı saray olan Palazzo Pitti (Pitti Sarayı) 15. yüzyılda inşa edilen inanılmaz bir yapı. Floransa'daki en büyük mimari anıtlardan biri olarak kabul edilen Palazzo Pitti, arka tarafındaki zarif Boboli Gardens (Boboli Bahçeleri) ile de büyüleyici bir özellik kazanıyor. Saraydaki bazı müzeler arasında modern sanat müzesi, 16. ve 17. yüzyıldan kalma Palatine Galerisi, bir gümüş müze ve tadilattan sonra mobilyaların sergilendiği Royal Apartments yer alıyor. Saray, müzeler ve Boboli Gardens derken tüm günü burada geçirebilirsiniz bile.
 
Adres: Piazza de' Pitti, 1, 50125 Firenze FI, İtalya
Telefon: +39 055 294883
Ziyaret Bilgileri: Pazartesi günleri hariç 08.15-18.50 saatleri arasında ziyarete açık.
Website: http://www.museumsinflorence.com/musei/Pitti_palace.html
 
 
Bonus: Palazzo Vecchio
Florentine sivil iktidarının sembolü olan Palazzo Vecchio, 13. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen ve Piazza della Signoria'ya bakan bir yapı. Sanat eserleriyle ve heykellerle dolu çok sayıda avlu ve freskli odalara ev sahipliği yapan Palazzo Vecchio’nun çan kulesinin tepesine tırmanın ve hatıra için şehrin muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz!
 
Adres: Piazza della Signoria, 50122 Firenze FI, İtalya
Telefon: +39 055 276 8325
Ziyaret Bilgileri: Pazartesi – çarşamba ve cuma – pazar 09.00 – 19.00, perşembe 09.00 – 14.00 arasında ziyarete açık.
Website: http://museicivicifiorentini.comune.fi.it/en/palazzovecchio/informazioni.html
 
Otobüsle Avrupa turu ile ziyaret edebileceğiniz Floransa, sanat tarihinde derin izler bırakmış, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kenti.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP