Fransa Gezi Rehberi

Fransa Gezi Rehberi
 
Fransa, otobüsle Avrupa turunun en merak edilen ve en heyecanla beklenen ülkelerinden. Sayısız restoran, onlarca pitoresk köy ve dünyaca ünlü mutfağı ile turistlerin hayallerini süsleyen Fransa, büyük filozofların, yazarların ve sanatçıların izini sürmek için de eşsiz bir merkez. İnce kumlu sahilleri, devasa sıradağları, nefes kesen üzüm bağları ve mis kokulu lavanta bahçeleriyle herkesin gönlünü fetheden doğal güzelliklere sahip. Paris, Cannes, Marsilya, Nice, Antibes ve Toulouse ise Avrupa Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz Fransız şehirleri.
 
Önemli Şehirler
Fransa, Avrupa’nın coğrafi olarak en farklı ülkelerinden biri. Şık ve elegan Paris, güneşli ve cıvıl cıvıl Fransız Rivierası, upuzun Atlantik kıyıları, Batı Avrupa'nın en yüksek dağı olan Mont Blanc'a ev sahipliği yapan Fransız Alpleri, büyüleyici Loire Vadisi gibi birbirinden farklı alanları barındırıyor. Geleneksel taş konakları ile şarap şehri Bordeaux, bahçeleri, kanalları ve UNESCO miras alanı olan katedraliyle Bourges, aktif kültürel hayatı ile tanınan dinamik bir kuzey şehri olan Lille, Fransa’nın en çok ziyaret edilen şehirleri. Aynı zamanda, Lyon, büyük bir liman kenti olan Marsilya, çoğu gezgine göre Avrupa'da yaşanacak en iyi yer olan Nantes, tarihi merkezi ile ünlü Strazburg ile kendine özgü mimarisi sayesinde "Pembe Şehir" olarak anılan Toulouse, ülkenin en turistik merkezlerini oluşturuyor.
 
 
Gezilecek Yerler
Fransa gezilecek yerler denince ilk akla gele yer şüphesiz ünlü Eyfel Kulesi ile Işık Şehri Paris. Hemen ardından ülkede en çok ziyaret edilen ikinci yer olan ve küçük bir kaya parçası üzerine kurulu Mont Saint Michel yer alıyor. Akdeniz kıyı şeridinde yer alan üst sınıf sahil beldesi, yat ve golf sahası ile bilinen Cote d'Azur bölgesi ise yaz aylarının vazgeçilmezi. Doğal güzellikleri ve mimarisinin yanı sıra ülkenin dünyaca ünlü sayısız sanat galerisi ve müzesi de yıl boyunca ziyaretçi akınına uğruyor. Louvre, Orsay, Pompidou Müzeleri gibi birçok merkez sanat, sanat tarihi ve kültür dünyasının en iyi müzeleri olarak kabul ediliyor.
 
Fransız Mutfağı
Uluslararası üne sahip Fransız mutfağı, otobüsle Avrupa turunda kesinlikle deneyimlemeniz gereken lezzetleri barındırıyor. Orta Çağa dek uzanan geçmişi ile UNESCO Kültür Mirası Listesinde yer alan bu enfes tatlar, tıpkı bizim ülkemizde olduğu gibi bölgelere özgü spesifik özelliklere sahip. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olmak üzere üç ana öğünden oluşan mutfağın vazgeçilmezleri ise, Fransız peynirleri, Fransız şarapları, kahve, kruvasan, tereyağı, sebze, et ya da deniz ürünleri ile yapılan yemekler ve salata.
 
 
Müzeler
Ülkenin eşsiz müze ve sanat galerilerine bakınca Fransızlar için sanatın ne derece önemli olduğunu anlamak güç değil. Paris'teki Musée du Louvre'ın ihtişamı ve ününü dünyadaki herhangi bir başka müze ile eşleştiremezsiniz. Antik çağlardan 19. yüzyıla kadar muhteşem bir sanat koleksiyonuna sahip Louvre, Mona Lisa'nın ve diğer birçok ünlü esere ev sahipliği yapıyor. Louvre’dan yalnızca 15 dakikalık yürüyüşle, başka bir dünya müzesi olan Musée d'Orsay’a ulaşıyorsunuz. Centre Pompidou'daki Musée National d'Art Moderne, Avrupa'nın en büyük modern sanat müzesi. Lyon Güzel Sanatlar Müzesi ise antik Mısır antikalarından modern sanat resim ve heykellerine kadar uzanan mükemmel bir koleksiyona sahip.
 
Ulaşım
Batı Avrupa'nın en gelişmiş demiryolu ağına sahip Fransa'da yüksek hızlı trenleri ThalysEurostar ve TGV. Eurotunnel Shuttle ile birlikte Eurostar, Manş Tüneli'nde işleyerek Fransa ile Birleşik Krallık'ı birbirine bağlıyor. Andorra dışındaki tüm komşularına demiryolu ağıyla bağlı ülke, neredeyse 900 bin kilometreyi bulan karayolu ağıyla da örülmüş durumda. Yaklaşık 478 havalimanı bulunan ülkenin başkentindeki Charles de Gaulle Uluslararası Havalimanı ülkedeki en işlek ve en önemli hava ulaşım merkezi olarak Paris'i dünyanın hemen tüm büyük kentlerine bağlıyor. Fransa aynı zamanda Akdeniz'in en büyük limanı Marsilya Limanı ile birlikte toplam10 adet büyük ölçekli limana sahip. Paris’te şehir içi ulaşım için en çok kullanılan ulaşım aracı ise metro. 16 hattan oluşan metronun kentin dört bir yanında 300 istasyonu bulunuyor.
 
Alışveriş
Fransa’da alışveriş söz konusu olduğunda ilk akla gelen yer kuşkusuz Şanzelize Bulvarı. Dünyaca ünlü markaların sıralandığı bulvarın yanı sıra, Paris başta olmak üzere Avrupa’nın pek çok büyük şehrinde olduğu gibi kurulan şirin pazarlarda da, yöresel ürünlerden, giyim kulama, antikadan mobilyaya ve hediyelik eşyalara dek her şeyi bulabilirsiniz.
 
Festivaller
Sanatın kalbinin attığı Fransa, yıl boyunca pek çok kentte düzenlenen festivalleriyle de ünlü. Cannes Film Festivali, Bastille Günü, Fransa Açık Tenis Turnuvası, Fete de la Musique ve Rock en Seine gibi onlarca festival için bir Fransa seyahati planlayabilirsiniz.
 
Ünlü Kişilikler
Rasyonel düşünme ve aydınlanmanın simgesi olan Fransa, tarihi boyunca, modadan sanata, edebiyattan felsefeye ve sinemaya pek çok alanda sayısız değerli insan yetiştirmiş bir ülke. Napoleon Bonaparte, Eric Cantona, Albert Camus, Montaigne, Jean Paul Sartre, Victor Hugo, Charles Baudelaire, Honore De Balzac, Jean Jacques Rousseau, Jules Verne, Emile Zola, Alexander Dumas, Milan Kundera, Jean De La Fontaine, Marquis De Sade ve daha nice ünlü kişilik, Fransa’nın insanlık tarihine armağanı.
 
Mutfağı, kültürü ve tarihi ile ünlü, dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi olan Fransa’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarına Schengen vizesi uygulanıyor. Otobüsle Avrupa turunun

vazgeçilmez ülkelerinden olan Fransa’yı, Avrupa Rüyası Eko ve Plus Paket ile ziyaret edebilirsiniz. 

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP