Galler Gezi Rehberi

GallerBritanya'da Birleşik Krallık'a bağlı dört ülkeden biri. Başkenti ve en büyük şehri Cardiff olan ülke, Britanya'nın güneybatısında yer alıyor. Doğuda Cheshire, Shropshire, Herefordshire ve Gloucestershire kırsal bölgeleri, güneyde Bristol Kanalı, güneybatıda St. George Kanalı ve batı ve kuzeyde İrlanda Denizi'yle çevrili bir bölgede bulunuyor. Britanya Rüyası ile ziyaret edebileceğiniz Galler’de, Cardiff ve Swansea görebileceğiniz şehirler arasında.

Britanya Rüyası ile Galler'i Keşfet!

Önemli Şehirler

Galler'de birçok pitoresk şehir ve kasaba var. En çok ziyaret edilenleri ise, Galler'in en büyük şehri ve başkenti olan, aynı zamanda da büyük bir İngiliz turizm merkezi olan Cardiff.  Galler’in ikinci en büyük kentsel alanı ve Gower'a giriş kapısı olan Swansea, büyük öğrenci nüfusu ile kıyı kasabası olan Aberystwyth ve yine bir üniversite şehri olan Bangor kesinlikle görülmeli. Diğer yandan, Galler'in en büyük ve en iyi korunmuş kalelerinden biri olan Caernarfon Kalesi'ne ev sahipliği yapan Caernarfon, Orta Çağ’a ait etkileyici kalesi ve antika dükkanları ile ünlü Conwy, “İngiltere'nin kitap başkenti" unvanına sahip Hay-on-Wye de görülmeye değer. Kuzey Galler'deki en büyük sahil bölgesi Llandudno, Orta Çağ surlarıyla çevrili zarif sahil beldesi Tenby ve Kuzey Galler'in en büyük şehri olan Wrexham da ülkenin en önemli yerleşimlerini oluşturuyor.

avrupa rüyası galler cardiff

Gezilecek Yerler

Galler'in topografyası ve tarihi gelişimi nedeniyle, ülkede seyahat edenlerin çoğu kuzey-güneyden gitmekten ziyade doğu-batı doğrultusunda devam ediyor. Cardiff ve diğer ana nüfus merkezleri, Swansea ve Newport arasında seyahat etmek çok kolay. Galler’de önemli şehirlerinin yanı sıra gezilecek de pek çok spesifik adres de var. Örneğin, Anglesey, Brecon Beacons Ulusal Parkı, Gower Yarımadası, Llŷn Yarımadası, Pembrokeshire Sahil Milli Parkı, Snowdonia Ulusal Parkı ve Ceredigion bu adreslerden en önemlilerini oluşturuyor. Galler'in en uzun şelalesi Pistyll Rhaeadr ile St. Winefride's Well ise doğa harikası adreslerden.

avrupa rüyası galler yemekleri

Galler Mutfağı

Restoran ve kafelerden çiftçi pazarlarına kadar Galler’de kendinizi şımartabilirsiniz. Tatlı veya tuzlu, et veya vejetaryen Galler mutfağındaki yiyecek ve içecekler arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Geleneksel Galler mutfağının yanı sıra dünyaca ünlü mutfakları da barındıran ülkede yerel lezzetlerden bazıları yenilebilir bir deniz yosunu olan laverbread, meyve ekmeği bara brith, bir kuzu yahnisi cawl ve pırasa çorbası cawl cennin en çok tüketilen tatlardan bazıları.

avrupa rüyası galler Dan yr Ogof

Müzeler

1907’de kurulan Galler Ulusal Müzesi başta olmak üzere Cardiff’te yer alan Ulusal Müze, St. Fagans Ulusal Tarih Müzesi ve Big Pit Ulusal Kömür Müzesi gibi ülke genelinde pek çok önemli müze bulunuyor. Aberystwyth’te yer alan Galler Ulusal Kütüphanesi ise, Sir John Williams Koleksiyonu ve Shirburn Kalesi koleksiyonu dahil, Galler'deki en önemli koleksiyonlardan bazılarını barındıran Galler Ulusal Kütüphanesi'ne ev sahipliği yapıyor.

avrupa rüyası galler cardiff kalesi

Ulaşım

Kuzey ve Güney Galler arasında kara yolculuğu yalnızca 4 saat süren ülkede, özellikle de Cordon, Dolgellau, Blaenau Ffestiniog, Kırım Geçidi, Conwy Vadisi ve Snowdonia üzerinden yollar muhteşem manzaralar içeriyor. Topoğrafya nedeniyle, ana yollar, yavaş hareket eden trafiğin üstesinden gelmek için yoğun ve zor olabiliyor. Tarihsel nedenlerden dolayı gerçek bir "Gal demiryolu sistemi" yoksa da temel olarak, İngiliz sisteminin bir parçası olan bir Kuzey Galler hattı bulunuyor. Düzenli tren seferleri South Wales'in üç ana şehri olan Cardiff, Swansea ve Newport'u birbirine bağlıyor. Cardiff aynı zamanda bir dizi eski kömür madenciliği kasabasına hizmet eden Valley Line ağının merkezi. Kuzey ve Güney Galler arasındaki demiryolu bağlantıları, İngiltere'deki birkaç yerden Marches hattı boyunca Cardiff ve Kuzey Galler arasında komşu İngiltere'ye geçiyor. Ayrıca İngiltere'de sadece sınırlı sayıda istasyonda duran Holyhead ve Cardiff arasında günde bir yüksek hızlı servis var.

avrupa rüyası galler alışveriş rehberi

Alışveriş

Sanat, tasarım, moda ve yaratıcılık dolu Galler'de, alışveriş söz konusu olduğunda keşfedilecek pek çok cadde, mağaza ve yerel pazarları gezeceksiniz demektir. İngiltere'nin en gözde alışveriş merkezlerinden biri seçilen Cardiff, şehir merkezindeki modern alışveriş merkezleri ile büyük cadde mağazalarına sahip. Viktorya ve Edward döneminden kalma Arcades’te eski kıyafet mağazaları, el sanatları dükkanları, kafeler ve restoranların yanı sıra 150'den fazla peynir çeşidi satan bir yöresel dükkanlardan yerel peynir satın alabilir veya dünyanın en eski plak dükkânı olan Spillers Records'tan bir plak veya CD satın alabilirsiniz.

avrupa rüyası galler festivaller

Festivaller

Brecon Caz Festivali, Cardiff Festivali, Hay-on-Wye Festivali, Dylan Thomas Festivali, Faenol Festivali, Uluslararası Eisteddfod Festivali, Sesiwn Fawr Dünya Müzik Festivali, Swansea Bay Film Festivali, Swansea Müzik ve Sanat Festivali ve Wakestock ülkenin en önemli etkinlik ve organizasyonlarını oluşturuyor.

Ünlü Kişilikler

David Davies, Simon Lee Evans, Shirley Bassey, Catherine Zeta-Jones, Tom Jones, Michael Sheen, Charlotte Church, Rob Brydon, Katherine Jenkins, Anthony Hopkins, Dylan Thomas ve Rhys Ifans Gallerli ünlülerden bazıları.

Zengin tarihi ve doğal güzelliklere sahip Galler, İngiltere'nin geri kalanına farklı, canlı bir Kelt kültürünü barındırıyor. Dağlar, muhteşem milli parklar, çok sayıda heybetli kale ve tarihi doku ile Galler gezginlerin favori ülkelerinden.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP