Gezgin Olmak İsteyenler için Başlangıç Rehberi

Gezgin olmak istiyorsun ancak kafanda birtakım sorular dönüyor? Belki kendine güvenemiyorsun, belki de gideceğin yere.. Ancak gezgin olabilmek için önce bazı cesur adımlar atmak lazım. Bir kararın gideceğin bir rotan varsa onun için ilk adım senin olacaktır. Yerini belirledin, Avrupa turunu veya dünyanın herhangi bir yerine seyahatini planladın. Gezgin olmak için çıkacağın ilk yurt dışı maceranın mümkün olduğunca sorunsuz ilerlemesini sağlamak adına senin için bir rehber hazırladık.

Gezgin olmak isteyenler için başlangıç rehberinin ilk bölümü. 

1) Kolay bir yerden başlayın

Bazı yerlere seyahat etmek diğerlerinden daha kolaydır. Ülke dışına ilk defa çıkıyorsanız, rahat seyahat edebileceğiniz yerler tercih etmelisiniz. Gezmesi ve etkileşimi kolay Londra, İrlanda, Amsterdam, İzlanda gibi ülkeler tercih edilebilir.

 gezgin olma rehberi

2) Telefonunuzu düzene sokun

Yurtdışında nereye giderseniz gidin, ucuz yüksek hızlı veri için yerel bir SIM kart almanız şart. Avrupa'da tercih edebileceğiniz ve birçok Avrupa ülkesinde aktif kullanabileceğiniz hatlar arasında Orange, T-Mobile, Lebara ve Wind yer alıyor. 

 gengin olma rehberi valiz

3) Doğru bavul seçimi

İhtiyacınız olabileceğini düşündüğünüzden daha küçük bir çanta alın. Bazı insanlar hibrit sırt çantası veya tekerlekli bavullardan hoşlanır ancak bu seyahatiniz sırasında sizin hareketinizi yavaşlatabilir. Eğer kayak yapmaya gitmiyorsanız veya fazla miktarda büyük donanım getirmeniz gerekmiyorsa büyük valizlerden kaçınmanız sizi ilk seyahatinizde rahatlatacaktır.

 gezgin olma rehberi ekipman

4)Doğru donanım seçimi

Bir gezgin için olmazsa olmazlar arasında kulaklık, powerbankler yer alıyor şüphesiz. Bununla birlikte taşıması hafif, konforlu bir dizüstü bilgisayarı da tercih edebilirsiniz.

 gezgin olma rehberi valiz hazırlama

5)Hafif Paketleme

Seyahatle ilgili en zor şeylerden birisi bu. “Ama buna ihtiyacım olabilir.”  fikri o kadar yaygındır ki, sırtınıza ağırlık üstüne ağırlık binmesine neden olur. Her şey için en fazla 30 kilo almayı hedefleyin. Çok fazla elektronik eşya getirmiyorsanız, 25 kilo altındakileri hedefleyin. Bir haftalık kıyafet işinizi görecektir.  Çünkü her yerde çamaşır yıkayabilirsin.

Cidden, seyahat çantanızın hafif olması seyahat şeklinizle ilgili her şeyi değiştirecektir. 

Gezgin olmak isteyenler için başlangıç rehberinin ikinci bölümü bir sonraki yazıda!

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP