Gezginlerin En Çok İlgi Gösterdiği 6 Festival

Günümüzde dünyanın pek çok ülkesinde belli bir amaca hizmet eden ya da sadece eğlence amaçlı düzenlenen pek çok büyük festival organize edilmektedir. Bu büyük festivallerin bazıları o kadar ilgi çekici ve kapsamlıdır ki, her yıl binlerce turisti kendisine çeker. Dünyanın pek çok yerinden turistin akın ettiği ve eğlendiği bu festivaller; rengârenk, müzikli ve danslı ortamları ile her geçen yıl daha da tercih edilebilir bir hal almaktadır. Peki, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği dünyaca ünlü festivaller hangileridir?

Gezginlerin İlgi Odağı Dünyaca Ünlü Festivaller

Rio de Janeiro Karnavalı, Brezilya

Dünyaca ünlü festivaller denildiğinde akla ilk gelen şüphesiz Rio de Janeiro Karnavalı olacaktır. Bu karnaval özellikle Brezilya’daki ünlü samba okullarının gösterişli geçiş törenleri ile bilinir. Çok renkli ve bir o kadar da eğlenceli bu festival, her yıl Şubat ve Mart aylarında gerçekleşir. Yaklaşık 2 hafta süren festival, her yıl dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin akınına uğramaktadır.

Octoberfest, Münih-Almanya

Türkçe karşılığı Ekim Festivali olan Octoberfest, Almanya’nın Münih şehrinde düzenlenir. Eylül ayında başlayan bu festival Ekim ayına kadar sürer. Festivalin en önemli özelliği ise biradır. Hatta Octoberfest, belediye başkanının ahşap bira fıçısına çeşme takmasıyla başlar.

Tomorrowlan, Boom-Belçika

Dünyanın en ünlü elektronik müzik festivallerinden olan Tomorrowland, aynı zamanda dünyanın en büyük festivalleri arasında yer alır. 2005 senesinden bu yana Belçika’nın Boom bölgesinde düzenlenen festival, durmadan devam eden eğlencesi ile bir efsane haline gelmiştir.

Burning Man Festivali, Nevada-ABD

Turistlerin en çok ilgi gösterdiği festivaller arasında yer alan Burning Man, ilk kez 1986 yılında SanFrancisco-Bakers Beach’de düzenlenmiştir. Ancak 1990’dan sonra Nevada-Black Rock Desert’te düzenlenmeye devam etmektedir. Oldukça farklı ritüellere sahip bu müzik festivali, aynı zamanda eşsiz bir ruha sahiptir.

Glastonbury Festival, Somerset-İngiltere

En ünlü müzik festivallerinden birisi olan Glastonbury Festivali, aynı zamanda çağdaş performans sanatları festivali olarak da bilinir. Her yıl Haziran ayının son haftasında gerçekleştirilen bu müzik festivaline pek çok farklı türden müzik dâhil olmaktadır.

San Fermin Festivali, Pamplona-İspanya

Dünyaca ünlü festivaller arasında yer alan San Fermin, genel olarak boğa festivali olarak bilinmektedir. Her yıl binlerce meraklı turistin dâhil olduğu bu festivalde ciddi kaza ve yaralanmalar yaşanmaktadır. Ancak bu kazalar her yıl katılımın biraz daha artmasına engel olmamaktadır.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP