GONDOLLA GEZİLESİ : VENEDİK

Avrupa Rüyası ile İtalya gezimizin son durağı Venedik oluyor. İtalya’dan sonra Hırvatistan, Slovenya, Makedonya gibi ülkelere devam edeceğiz tabi. Çünkü Avrupa Rüyası toplamda 18 ülke gezdiren kocaman büsbüyük bir Avrupa turu düzenliyor.
Venedik coğrafi olarak ilginç bir şehir zaten.120 minik adacık ve 400ü aşan köprüsü varmış. Daracık sokaklarıyla, renk renkboyanmış evleriyle bize bol bol fotoğraf çektirtti. Kanallarında gondolların dolaştığı, yer yer romantik çiftlerin kanal gezisine çıktığı güzel şirin bir şehir.
Şehre karayolu ile gelirseniz (bizim gibi) ilk olarak geleceğiniz meydanın adı Piazzale Roma. Ama şehrin turistik yeri San Marco meydanı. Biz otobüsümüzden inip şehrin ara sokaklarında San Marco meydanına doğru yürüyüşümze başlıyoruz.
Sokaklarda yürüdükçe şehrin aslında gayet karmaşık hatta labirent gibi sokakları olduğunu keşfediyoruz. O yüzden kanallar üzerinden gondollarla gezmek daha mantıklı geldi bize. Ya da toplu taşıma olarak kullanılan Vaporetto’lara da binebilirsiniz. Daha sonradan öğrendiğimize göre otobüsten indiğimiz noktadan San Marco’ya kadar gelen Vaporettolar varmış. Biz de dönüşte yorulursak kullanırız deyip yürümeye devam ediyoruz.
Allahtan sokak tabelalarında San Marco meydanını oklarla göstermişler. Yoksa orayı bulmak bu labirent şehirde çok zor olurdu bence.
Ama şehirde kaybolmak da işimize yarıyor doğrusu. Çok fazla yer keşfediyoruz. Hatta hediyelik eşya ve maske satan dükkanları da bulunca alışverişimizi de halletmiş olduk.
Şehrin ortasında geçen büyük su kanalı yani Grand Canal (aynı şeyin italyancası) üzerindeki Rialto köprüsü, şehirde en önemli köprü. Bu köprüyü geçince yürümeye devam edin ve San Marco meydanına geldiğinizi zaten fark edeceksiniz.
San Marco Meydanına gelince San MarcoBazilikası’nı görmemek imkansız. Bazilika ilk olarak 828 yılında Venedikli tüccarların İskenderiye'den çaldıkları Evangelist Aziz Marko'nun kutsal emanetlerini buraya getirdiklerinde geçici olarak yapılmış. Daha sonra 1063 yılında başlayan çalışmalar ana halini koruyacak şekilde genişletilmiş.
13. yydakilisenin girişi ve ön cephesi inşa edilmiş. Ayrıca yine bu dönemde mozaiklerin çoğu tamamlanmış. Bazilikanın hemen yanında Dükler Sarayı bulunuyor. Sarayın yanında da bir zindan var. Saraydan zindana götürülen mahkumların son kez Venedik'e baktıkları köprü "Hasret Köprüsü" olarak anılıyormuş.
Grand Canal'ın San Marco durağından Vaporetto’ya binip bir de kanal boyunca şehri izleyelim diyoruz ve kişi başı tek yön 6€ ödeyerek yerimizi alıyoruz. Kanalda gondol turu yapmak isterseniz fiyatlar 80 - 120 € civarında değişiyor. Lütfen dikkat; pazarlık şart!
İtalya’ya gelip de Venedik’i görmeden dönmek olmazdı zaten ama bana soracak olursanız dar sokaklarında ziyade kanallar arasında gondolla gezince daha çok keyif alacağınız bir şehir burası. Hadi siz de Avrupa Rüyasına kayıt yaptırın ve Venedik dahil 26 farklı şehri görme şansını yakalayın. Otobüsle Avrupa turu yapmanın keyfini ve macera dolu yönlerini yaşamanız bence paha biçilemez.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP