Graz’da Gezilecek En İyi 5 Yer

 Graz’da Gezilecek En İyi 5 Yer

Avusturya'nın Steiermark Eyaletinin başkenti ve Viyana'dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehri olan Graz, tarihi şehir merkezi 1999’da UNESCO’nun Dünya Mirası ilan ettiği, 2010’da da Eggenberg Şatosu ile aynı listeye giren Avrupa Kültür Başkenti unvanlı şehri. Yemyeşil parkları, kırmızı çatılı şirin evleri, Rönesans avluları ve barok sarayları ile yakınlarındaki İtalya'ya selam gönderen, enerjik bir yer. Canlı kültür sanat etkinlikleri ve hareketli gece hayatı ile de Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında.

Graz Historic Old Town

Graz'ın kalbi ve ruhu olan Graz Historic Old Town (Graz Tarihi Kent Merkezi), eski surları, büyüleyici geçitleri, orta çağ yapıları ile modern mimariyi buluşturan, adeta yaşayan bir müze. Çağlar boyu korunmuş, yaz kış etkinliklerle dolu bölge, UNESCO’nun Dünya Kültürel Miras Alanı içerisinde yer alan, sayısız turistik yer ve mekanı kapsıyor. Sanat galerileri, harika alışveriş dükkanları, yenilikçi ve mükemmel geleneksel restoranlar, şirin kafeler ve daha fazlası için birkaç saatinizi mutlaka bu bölgede geçirin.

Schloss Eggenberg

Steiermark'taki en önemli Barok saray kompleksi olan Schloss Eggenberg (Eggenberg Şatosu), çevresindeki parkta yer alan Joanneum Müzesi, muhafaza edilmiş aksesuarları, geniş doğal bahçeleri ve ek koleksiyonları ile Avusturya'nın en değerli kültür varlıklarından biri. Steiermark'ta dönemin ihtişamını gözler önüne seren yapı, 2010 yılından bu yana Dünya Mirası Alanları arasında yer alan Graz Tarihi Eski Kent alanı ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunuyor. Dört bir yanında astrolojik sembolizmin bulunduğu sarayda 365 pencere, 52 kapı, her katta 31 oda ve dört köşe kulesi bulunuyor. Orijinal duvar halıları ve mobilyalarla dolu 24 görkemli devlet odasını gezmeyi ihmal etmeyin.

Kunsthaus Graz

Kunsthaus Graz, Grazer Kunsthaus veya Graz Sanat Müzesi, 2003 yılında Graz’ın Avrupa Kültür Başkenti kutlamalarının bir parçası olarak kurulan ve Avusturya'nın mimari bir dönüm noktası olmuş bir müze. Son 40 yılın çağdaş sanatında uzmanlaş koleksiyonunun yanı sıra, görkemli şehir manzarasına sahip yapıyı gezerken, sihirli bir sanat şöleni yaşıyorsunuz.

Landeszeughaus

Steiermark Armory olarak bilinen ve Almancası Landeszeughaus olan dünyanın en büyük tarihi cephaneliği olarak savaşlarda kullanılmış zırh, silah, askeri araç ve giysilerden oluşan yaklaşık 32 bin parçalık koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Tüm dünyadan önemli sayıda ziyaretçi çeken Landeszeughaus, söz konusu savaş olduğunda insan oğlunun neler yapabileceğini gözler önüne seren, üç yüzyıla yayılan saldırı ve savunma araçlarına bir bakış açısı sunuyor.

Mausoleum of Emperor Ferdinand II

Turkuaz kubbelerinin mavi gökyüzüne uzandığı, Mausoleum Graz olarak da bilinen Mausoleum of Emperor Ferdinand II (İmparator I. Ferdinand’ın Mozolesi) Avusturya Arşidükü, Bohemya Kralı, Macaristan Kralı ve Kutsal Roma İmparatoru’nun ebedi istirahatgahı. Yapının taş basamaklarına çıkın ve Barok ihtişamının dünyasına girin. Mermer sütunlarla, resimlerle, heykellerle ve görkemli yüksek tavandaki ihtişamla Meryem Ana ile selamlaşın.

Otobüsle Avrupa turunun en güzel duraklarından Graz, Gotik, Rönesans, Barok ve çağdaş yapılarıyla, imari stiller içerisinde bir mini ders verir nitelikte. Orta Avrupa'nın kesişme noktasında yer aldığından büyüleyici bir tarihi geçmişe sahip Graz, güçlü Habsburg mirasını günümüze taşıyor.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP