Güney Afrika'da Yapmanız Gereken 5 Harika Aktivite

Karşımızda kocaman bir kıta kocaman bir bölge Güney Afrika. Burada yapılabilecek çok fazla şey bulabilirsiniz. Sanırım her maceraperestin ya da gezgin gitmek isteyeceğini bir durak Güney Afrika. Sizler için biraz sınırlandırdık.

Güney Afrika’da yapmanız gereken 5 harika aktivite!

1-Sahiller

Afrika’nın doğu sahilleri mutlaka görülmeye değer. Afrika’nın doğu sahilleri; Zanzibar’da Hint Okyanusundaki cennet gibi bungalovlarından, Seyşel Adaları’ndaki ultra lüks özel adalara kadar her şeyi sunuyor. Afrika’nın batı sahili, binlerce kilometre boyunca palmiye ağaçlarıyla dolu kumsallarla kaplı. Eğer şanslı gününüzdeyseniz Güney Afrika sahillerinde penguenlerle karşılaşabilir veya büyük beyaz köpekbalıklarıyla dalış da yapabilirsiniz. Yine köpekbalıklarına dikkat.

güney afrika safari

2-Safari

Vahşi yaşam safarisi yapmak, Afrika’ya seyahat etmenin başlıca nedenlerinden biri. Doğu ve Güney Afrika en popüler safari destinasyonlarından. Doğu Afrika’da sıcak hava balonu üzerinden milyonlarca antilobun büyük göçüne tanık olabilir, Uganda ve Ruanda’nın yağmur ormanları arasında tehlikedeki dağ gorillerini izleyebilirsiniz. Güney Afrika, Big Five’i keşfetmek için araç üzerinden, yürüyerek ya da su üzerinden olabilecek şekilde birçok fırsat sunuyor.

güney afrika tarih

3-Tarihi Keşfetmek

Elbette orada yapabileceğiniz birçok şey var. Doğasıyla, yaban hayatında birçok şeyiyle büyüleyici bir yer ama bir diğer yandan bu kıtanın tarihini bilmek de çok güzel olacaktır. İnsan evrimi Afrika’da başlamıştır. Güney Afrika’daki San’daki mağaralarında geleneksel resmetmenin çok güzel örneklerini görebilirsiniz. Bundan tam 5000 yıl önce ise Mısırlılar halihazırda hala ayakta duran ve görenleri büyüleyen piramitleri ve mezarları inşa etmişlerdir. 

victoria şelaleri

4- Ekstrem Tarafını Keşfedin

Afrika farklı ve şaşırtıcı bir yer. Burada ne isterseniz bulabilirsiniz. Victoria Şelaleleri’nde köprüden atlayarak bungee jumping yapabilir, dünyanın en büyük şelalesinin kenarına kadar yüzebilir ya da en vahşi akıntıların olduğu yerlerden aşağı beyaz sularda rafting yapabilirsiniz.

Namibya ise kum pisti ve 4×4 maceraları ile ünlüdür. Kızıldeniz’deki İkinci Dünya Savaşı kalıntıları arasında tüplü dalış yapabilir veya Madagaskar’da dünyanın en büyük balıklarıyla beraber şnorkelle yüzebilirsiniz.

güney afrika yemekleri

5- Afrika Mutfağı

Oralara kadar gitmişken mutlaka mutfağını deneyimlemelisiniz. Afrika’daki çoğu mutfak Fas ve Güney Afrika merkezlidir. Yani dünyanın en iyi iki mutfağından biri. Hangi ülkeyi ziyaret ederseniz edin, yerel lezzetlerini mutlaka deneyin. Namibya’daki gemsbok bifteklerinden, Botswana’daki mopane solucanlarına kadar bazı yemekler harika olmaktan ziyade tuhaftır, ancak kalanları büsbütün lezzetlidir.

YORUMLAR

  • Henüz yorum yok.

YORUM YAP